Refluxní choroba jícnu: Proč si posvítit na reflux?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Základním projevem refluxní choroby jícnu je „pálení žáhy“.

Odbornější název této diagnózy je gastroezofageální refluxní choroba.

Výskyt refluxu v naší populaci můžeme pouze odhadovat. Zjistilo se však, že jen asi 20 % pacientů, kteří pociťují pálení žáhy, navštíví lékaře. Dalších 36 % lidí tyto zdravotní potíže neřeší.

Proč bychom měli jít k lékaři, když nás trápí reflux?

A co nám hrozí, pokud tento problém zanedbáme?

Reflux? A to je co?!

S refluxem jícnu se setkal už asi každý člověk. Přirozeně se může objevovat zejména po jídle, protože jde o přechod kyselého obsahu žaludku zpět do jícnu.

Čím častěji se reflux opakuje, tím se zvyšuje dráždění jícnu, a právě to vede ke vzniku refluxní choroby. Sliznice jícnu není přizpůsobena na kyselé prostředí, což sliznici dráždí a způsobuje různé komplikace.

Důvodů, proč tento stav vzniká, může být několik. Nejčastější příčinou refluxu je porucha dolního jícnového svěrače, tedy svalového zúžení, čímž se ztěžuje přesun potravy z jícnu do žaludku. Jindy způsobují reflux léky nebo hormony, či různé druhy jídel. Spouštěčem může být i těhotenství, obezita nebo kouření.

Jak se projevuje reflux?

Nejběžnějším projevem refluxu je palčivá bolest za hrudní kostí, většinou v její dolních částech. Tato bolest může přecházet až do oblasti žaludku. Bolest trvá obvykle několik minut, někdy hodin, ale někdy i dní.

Reflux se spojuje také s pocitem nucení na zvracení, což často vyústí do samotného zvracení. Dalšími nespecifickými symptomy mohou být: kašelastma, zánět hrdla apod.

Ignorování počátečních příznaků zhoršuje váš zdravotní stav, a tak se později mohou objevit nové příznaky. Neustále dráždění poškozuje sliznici jícnu, až se na ní začnou tvořit drobné vřídky. Ty jsou náchylné k prasknutí a mohou vyvolat krvácení.

Dalším a velmi nepříjemným příznakem refluxní choroby je neschopnost spolknout sousto. Toto vede až k nadměrnému hubnutí. I proto nic nepodceňujte a navštivte lékaře už při prvních příznacích!

Pacienti s refluxem musí častěji navštěvovat zubaře, protože kyselý obsah ze žaludku poškozuje zubní sklovinu. Zvyšuje se také riziko vzniku zubního kazu.

reflux - kašel
Zdroj foto: AdobeStock.com

Komplikace neléčeného refluxu

Příznaky, které způsobuje reflux, se dají jistou dobu snášet, i potlačovat. Častokrát si však neuvědomujeme, kam nás může lhostejnost k vlastnímu zdraví zavést. Barrettův jícen je jednou z nejzávažnějších komplikací refluxní choroby.

O co vlastně jde?

Je to stav, který vzniká při neustálém působení kyseliny na jícen. Tehdy se sliznice začíná pomalu přeměňovat na takovou, jak je v žaludku. Tato změna struktury může dokonce vést k rakovině.

Vyšetření u lékaře

K tomu, aby byla správně určena diagnóza, by vás měl lékař v první řadě vyslechnout. Pokuste se mu co nejpřesněji popsat, jak často se zdravotní potíže opakují, například – po jídleránovečer, v noci; zda jste nezvraceli krev, zda jste neměli krev i ve stolici nebo zda se podobné onemocnění vyskytuje v rodině.

Po takovém rozhovoru lékař dokáže vybrat nejlepší diagnostický postup. Snažte se nic nezamlčet a spolupracovat. Při méně závažných stavech vám nejdříve předepíše léky, které sníží množství žaludeční kyseliny.

Léky by se měly brát pravidelně, a to v průběhu týdnů. Pokud nezaberou, lékař vám naordinuje další speciální vyšetření. Jednou z metod je pH-metrie.

Malý katetr vám zavedou do dolní části jícnu, kde bude během následujících 24 hodin sledovat pH v této oblasti. Podle naměřených údajů lékař zhodnotí, zda opravdu trpíte refluxním onemocněním.

Reflux a endoskopie

Nejspolehlivější metodou, jak odhalit refluxní nemoc a její stádium, zůstává gastroendoskopie. Vyšetření spočívá v tom, že vám přes ústa – pomocí úzké hadičky s kamerou – prohlédnou jícen, žaludek a dvanáctník.

Ačkoliv gastroendoskopie nepatří k nejpříjemnějším vyšetřením, nebraňte se jí. Lékař vás může poslat na toto vyšetření již při první návštěvě, a to tehdy, pokud je vám více než 50 let nebo jste přišli s vážnějšími příznaky.

Pokud se gastroendoskopie bojíte, řešením může být návštěva odborné ambulance, kde vás za příplatek uspí.

léky-na-reflux
Zdroj foto: AdobeStock.com

Léčba refluxu jícnu

Léčba závisí na tom, v jakém stádiu je onemocnění. Pokud přijdete včas, lékař vás pošle domů s pilulkami na snížení tvorby kyseliny a pokyny pro zlepšení životosprávy.

A co by měl každý pacient s refluxem dodržovat?

  1.  Snížit příjem tuků.
  2.  Vyhýbat se kořeněným jídlům.
  3.  Omezit kofeinové nápoje.
  4.  Redukovat svoji hmotnost.
  5.  Jíst častěji a menší porce.
  6.  Skoncovat s kouřením.
  7.  Nadzvednout postel v oblasti hlavy.
  8.  Neležet hned po jídle.

Reflux a operace

Pokud se váš stav nezlepší ani po konzervativní léčbě, přičemž jste poctivě dodržovali životosprávu, s velkou pravděpodobností se nevyhnete chirurgickému zákroku. Operace se provádí laparoskopicky – tedy přes malé otvory, když vám do břišní dutiny zavedou nástroje.

Výhodou takového zákroku je, že vám zůstane mnohem menší jizva než po klasické operaci. Zákrokem se lékař snaží vytvořit jakousi manžetu kolem začátku žaludku, a tak zabránit navracení potravy do jícnu.

Ve závažnějších případech, kdy se u pacienta již vyskytuje Barettův jícen, lékař operačně odstraňuje poškozenou část jícnu. Tímto zákrokem se snižuje riziko vzniku rakoviny jícnu téměř na 100 %.

Endoskopie je také jednou z léčebných metod. Pomocí endoskopu dnes umíme zastavit krvácení z malých vřídků. Sliznice jícnu bývá často zjizvená po vyléčených vředech, a tím se jeho lumen zužuje. Při endoskopii dokáží lékaři jícen opět rozšířit.

reflux-u-kojenců
Zdroj foto: AdobeStock.com

Reflux u kojenců

Reflux nesužuje jen dospělé lidi, ale i děti. U nich se dokonce vyskytuje mnohem častěji. Příčinou refluxu u dětí je zejména nezralost dolního jícnového svěrače.

Reflux vzniká u dětí z různých důvodů, ale především kvůli hltání vzduchu během krmení, když má miminko v žaludku více mlíčka, než zvládne zpracovat.

U novorozeňat a kojenců se reflux projevuje zvracenímnadměrným hubnutím a celkovým neklidem. Při vdechnutí vracející se potravy se mohou u dítěte objevovat záněty dýchacích cest.

Léčba refluxu u novorozenců spočívá i v těchto opatřeních:

  • Zvyšte polohu hlavy a horní části těla (během spánku).
  • Koncentruje stravu –  např. speciální výživa s antirefluxní složkou, jako je škrob.
  • Podávejte menší porce a častěji.

U novorozenců by se měl tento stav postupně zlepšit. Příznaky by měly vymizet do 18 měsíců, někdy dokonce do měsíců. V případě, že reflux přetrvává, přechází se na medikamentózní nebo chirurgickou léčbu.

Pár rad na závěr

  • Pokud pociťujete pálení žáhy vícekrát za týden, navštivte lékaře.
  • Nepodceňujte ani nespecifické příznaky, jako kašel, záněty dýchacích cest, hubnutí, kyselý zápach z úst či zvýšené množství zubních kazů.
  • Pokud vám lékař předepsal léky na snížení tvorby kyseliny, ale vaše problémy neutichají, i tak je nepřestávejte brát. Některé léčiva zabírají až po delším užívání.
  • Nespokojenost vašeho dítěte a ztráta na hmotnosti –  i toto mohou být příznaky refluxu. Nepodceňujte je a navštivte pediatra.
  • Neléčený reflux vás může dovést až k rakovině.

Video o tom, jak probíhá gastroskopie:

Napsat komentář