Sedavé zaměstnání: Co „dobrého“ nám přináší? Opravdu si naše nohy odpočinou?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Když řekneme, že sedavé zaměstnání je obvykle spojené s nedostatkem pohybu, bude to asi stejně „šokující“ jako prohlášení, že spánek obvykle souvisí s vodorovnou polohou.

Samozřejmě, existuje pár výjimek, kdy při sedavé práci častěji vstávámechodíme. Ale o těchto případech teď nebudeme mluvit.

Ve všeobecnosti platí, že sedavé zaměstnání je o něco pohodlnější, než práce ve stoje.

Nohy nás přeci jen bolí méně, když celé dny v práci prosedíme.

Ale je to až taková výhra?

Máme se z toho radovat?

Proč se nepodívat i na negativa sedavé práce?

Většinu dne prosedíme

Průměrný Evropan stráví v sedě 60 % dne – sedíme při jídle, cestování, v kavárně, při oddychu. Kancelářská práce toto procento ještě zvyšuje – za celý den někdy neujdeme ani kilometr.

Sedavý způsob života si vybírá tichou daň na našich tělech. Zpočátku nejde o nic vážného, jsou to jen menší výstrahy – bolesti píteře, hlavy, nadváha, hemoroidy.

Mnozí tyto „malé“ zdravotní problémy už znají. Berou je však jako nutnost vzhledem k tomu, že nemůžou změnit sedavé zaměstnání, nebo jednoduše nenachází zálibu v pohybu.

Co dělat, když máme sedavé zaměstnání?

Které orgány a části těla jsou ohrožené, když hodně sedíme?

Jaká onemocnění se „rodí“ při sedavém životě?

Zablokovaná páteř

Když dlouho sedíme, přetěžujeme určité svalové partie v oblasti páteře. Projevuje se to špatným držením těla, občasnými nebo každodenními bolestmi.

Páteř začíná ochabovat už po 30 minutách sedění. Zablokovaná páteř „vypsala“ na pracovní neschopenku už mnoho „sedavců“ – a mnozí si poleželi i v nemocnici.

Zakulacená záda, skolióza, vybočení páteře, špatné postavení pánve – toto jsou další výsledky sedavého života. Pokud dlouhé roky nesprávně sedíme, tyto tělesné změny se stanou trvalými.

Jak jim zabránit?

V první řadě – nic nesmí propuknout do chronického stádia.

Co platí na páteř

Vaší páteři pomohou i malé změny. V práci si zaopatřete dobrou židli, abyste stále seděli správně. Zakažte si hrbení a sesouvání se na židli – pravidelněji kontrolujte svoji polohu.

Naučte se správně sedět a potom vám neublíží ani vícehodinové sezení. Ve volném čase se procházejte, jezděte na kole, věnujte se sportům, při kterých je potřeba zapojit celé tělo. Tyto aktivity vyváží nečinnost v sedavém zaměstnání.

Nevhodné jsou však dynamické sporty, jako volejbal nebo basketbal, protože zatěžují pouze jednu polovinu těla.

Plavání je sporné, protože pokud nemáte správnou techniku, budete páteři víc škodit, než pomáhat.

sedavé-zamestnanie-chrbtica
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Jak si správně sedat, abyste neškodili páteři?

  • Na židličku se usaďte tak, aby byla pánev co nejvíce vzadu. Seďte na celé ploše sedadla.
  • Bedra by se měla dotýkat opěrky, kterou nastavte na 90100° úhel (vůči sedací ploše).
  • Chodidla si pokládejte celou plochou na zem. Pokud nedosáhnete na podlahu, dejte si pod židličku opěrku na nohy.
  • Kolena mějte od sebe na šířku pánve – v kolenou i kotnících si nastavte pravý úhel. (Bederní klouby jsou vždy trošku vyšší jako kolenní.)

Nezapomeňte se protáhnout hned na začátku

Měli byste cítit, jak se vám narovnává páteř a zvedá hrudník. Pokud máte během dne nepříjemné pocity v páteři, klidně si dejte za záda polštář.

A co monitorklávesnice? Měly by být přímo před vámi – ani vyšší, ani nižší. Zápěstí musí zůstat v prodloužení předloktí. Nevyhnutelností je ergonomická kancelářská židlička.

Bohužel musíme často využít to, co nám poskytne zaměstnavatel. Sami si však pomůžeme alespoň přidáním bederních nebo krčních polštářků.

Nadváha a obezita

Sedavé zaměstnání = méně pohybu. Téměř vždy. Pokud si kromě toho pochutnáváme na rychlém občerstvení, kila navíc se dostaví rychle. K obezitě přispívá i dlouhodobý stres.

Je pravda, že nám nepomáhají ani nadřízení. Málokterý šéf totiž dovolí zaměstnancům, aby si zacvičili na pracovišti, a málokterá firma nabízí zdravou stravu ve vlastní jídelně.

Nečekejme však na nadřízené, že se postarají o naše zdraví. Sami převezmeme iniciativu – i když půjde pouze o procházky po kanceláři.

Pokud alespoň na pár minut vyvíjejte nějakou fyzickou aktivitu, svaly neochabnou a metabolismus neustane. Jednou za hodinu si udělejte malou přestávku (alespoň 57 minut).

Zajděte si do kuchyňky pro čaj nebo ovoce. V rámci pauz zajděte za kolegy a prohoďte s nimi pár slov. „Pohybové přestávky“ doplňte o dřepykliky, ignorujte výtahy.

Během dne jezte častěji a málo. Na oběd si nedávejte velké porce, nepřejídejte se. Sytým obědem si na několik hodin zatížíte trávicí systém, k čemuž se přidají i pocity nafouknutí.

Věděli jste, že i u relativně štíhlého člověka jsou vnitřní orgány obrostlé tukem, pokud prosedí spoustu dnů v práci?

sedavé zamestnanie cviky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sedavé zaměstnání a oběhové problémy

Ze sedavé práce nemají radost ani naše nohy, i když jakože „odpočívají“. Po čase se může objevit například nedostatečná cirkulace krve.

Nohy se v sedě dostatečně neprokrvují, a pokud jsou dlouho v jedné pozici, nevyhnete se otokům. Nakonec vás budou tyto „odpočaté“ nohy bolet jako pošťáka.

Dlouhodobá nečinnost nohou neprospívá hlavně žilám. Mnoho lidí si myslí, že křečové žíly trápí pouze lidi, kteří hodně stojí. Není tomu však tak – i při sedavé práci se žíly oslabují a zvětšují.

V pozdějších fázích to může vyústit do svědění, bolestívředů. V případě, že křečové žíly neléčíte, hrozí vám krevní sraženiny, či žilní trombóza.

sedavý spôsob života
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pár tipů pro zdravé nohy

Pokud patříte k lidem, kteří jsou na křečové žíly náchylní, noste do práce pohodlnou obuv, ideálně na 23 cm podpatku. Pohodlné by mělo být i oblečení – úzké nohavice jsou úplné tabu.

Po práci nohám nejvíc ulevíte, pokud si je vyložíte na vyvýšené místo. V této poloze relaxujte alespoň půl hodiny.

Žíly rozhýbete jednoduchými cviky – kroužením kotníků, či protahováním špiček. Těmito cviky si rozproudíte krev i v pracovní době.

Určitě doma nepokračujte v sedavém trendu. Unaveným nohám prospějí různé přírodní přípravky. Otok žil zmírní například mast z jírovce maďalu.

Trávicí problémy

Už jsme si řekli, že při sedavém zaměstnání se náš metabolismus stává línějším. To se nevyhnutelně projeví na zhoršeném trávení – výsledkem je nadýmání, bolesti břicha, či zácpa.

Všechno se to děje kvůli zpomalenému pohyb střev. I proto se při sedavém zaměstnání často zmiňují tzv. „líná střeva“.

Opět tady sehrává úlohu nesprávné sezení. Pokud se velmi hrbíte, tlačíte si na žaludek i na další orgány. I proto stále kontrolujte, jak sedíte.

Sedavé zaměstnání a hemoroidy

„Zlatá žíla“ by měla být strašákem pro každého, kdo v práci prosedí 8 hodin denně. Hemoroidy se kdysi nazývali i „úřednickým neduhem“. Dnes mohou potrápit i řidiče.

Hemoroidy jsou vlastně uzlovitým rozšířením cév v oblasti konečníku. Přináší to bolesti, svědění, či krev ve stolici.

Existují dva druhy hemoroidů – vnitřní a vnější. Vnitřní jsou nebezpečnější, protože vám hrozí záněty a trombózy. Při vnějších je pokožka v okolí konečníku „pouze“ podrážděná.

Ani jeden druh hemoroidů však nesmíme podcenit. Pokud hemoroidy včas neléčíme, mohou přerůst do rakoviny tlustého střeva.

Jak předejít hemoroidům?

Prevence opět spočívá ve fyzické aktivitě. Běh, procházky, bruslení – důležitý je pravidelný pohyb. Zvedání těžkých břemen však není vhodné, protože může zatěžovat žíly v konečníku.

Jezte hodně čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků. Do stravy přidejte i vlákninu, ale pozor na tu s tlustou slupkou, aby vám nepodráždila konečník. Doporučuje se spíše jemné psyllium.

Při hemoroidech je zásadní otázkou pravidelná toaleta. Pokud cítíte „potřebu“, neoddalujte to – takto svůj stav pouze zhoršíte. Stejně tak nepoužívejte parfémovaný toaletní papír!

Syndrom karpálního tunelu

Tento zdravotní problém pouze nepřímo souvisí se sezením. Syndrom karpálního tunelu se týká hlavně lidí, kteří pracují na počítači.

Syndrom vzniká, když je zápěstí při používaní myšky v nesprávném úhlu. Karpální tunel si oslabujeme nenápadně, ale náhle se objeví silná bolest – od lokte směrem k ramenu.

Jak se vyhnout syndromu karpálního tunelu?

Loket nikdy nenechávejte ve vzduchu – měl by kopírovat plochu stolu. Kupte si speciální podložku pod myš, která má gelovou opěrku pro zápěstí. Existují i praktické podložky na psaní na klávesnici.

Zdroje:

Napsat komentář