Selhávání ledvin: Kdy nám hrozí akutní selhání ledvin?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Ledviny a játra se spolupodílí na detoxikaci organismu, tedy odstraňování zplodin a odpadních produktů z těla.

Dokud je játra přeměňují na takové, které se jednodušeji vyloučí, ledviny přebírají úlohu jakéhosi celníka, který rozhoduje, kdo půjde a kdo nepůjde z těla ven.

V principu to funguje tak, že ledviny filtrují krev, která skrze ně přechází, a látky, které tam už nemají co dělat, odchází močí.

Avšak na to, aby ledviny tuto činnost plnohodnotně zastávaly, musí být plně funkční. Proto když tuto funkci postupně ztrácí, začínáme mluvit o chronickém onemocnění ledvin.

Co je to chronické onemocnění ledvin?

Chronické onemocnění ledvin je stav, ve kterém ledviny postupně ztrácí svoji funkci. Rychlost této ztráty závisí od různých faktorů, ale v některých případech to končí až takzvaným selháním ledvin. Jedná se o stav, ve kterém ledviny přestanou pracovat (v podstatě) úplně.

Proč vzniká chronické onemocnění ledvin?

Nejprve si musíme uvědomit, že kapacita ledvin se přirozeně snižuje věkem. Dokonce i zdraví šedesátníci už mají mírně sníženou kapacitu ledvin.

Ke snížení kapacity však může dojít už mnohem dříve a to kvůli onemocněním, či úrazům, které poškodí strukturu ledvin. A přestože dokážou ledviny dokáží tuto ztrátu v jisté míře kompenzovat, někdy je poškození tak velké, že se to začne projevovat i navenek.

Onemocnění a stavy, které mohou způsobit selhávání ledvin:

  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka,
  • vysoký cholesterol,
  • záněty ledvin,
  • cysty v ledvinách,
  • vrozené deformace ledvin,
  • močové kameny,
  • benigní zvětšení prostaty.

Selhávání ledvin kvůli lékům

Některé léky mají vedle léčebných účinků i takové vedlejší účinky, které mohou poškozovat ledviny. Rozsah poškození přitom závisí od délky užívání nebo celkové dávky.

Patří sem například nesteroidní antiflogistika, která užíváme při vysokých horečkách, bolestech a různých zánětech. Za všechny zmíníme alespoň ibuprofen, diklofenak, či naproxen.

Pokud jste si právě řekli, že končíte s užíváním těchto léků, nepanikařte. Vedlejší účinek se nemusí vůbec projevit, pokud léky užíváte správně, resp. v souladu s příbalovým letákem.

Na druhé straně, pokud už pociťujete selhávání ledvin, bezodkladně navštivte svého lékaře. A jak „vypadá“ selhávání ledvin?

Příznaky chronického onemocnění ledvin

Může trvat poměrně dlouho, než se naplno projeví ztráty funkce ledvin, vzhledem k tomu, že tento párový orgán dokáže svoje oslabení v jisté míře kompenzovat. Příznaky snížené funkčnosti jsou navíc nespecifické, což ve zkratce znamená, že podobné těžkosti se objevují u desítky jiných onemocnění.

Vzhledem k tomu, že oslabené ledviny nedostatečně odstraňují tekutiny z těla, vznikají otoky, astma, resp. vysoký krevní tlak. Ledviny se podílejí i na rovnováze minerálů v organismu, a když se tato rovnováha naruší, může to vést ke křečím.

Dá se říct, že příznaky jsou tím závažnější, čím víc je snížená kapacita ledvin. Nepodceňujte proto počáteční stádia, přestože se ohlašují poměrně nenápadně. Je to například:

  • nevolnost,
  • ztráta apetitu,
  • únava, slabost,
  • nespavost,
  • svědění těla.
test na obličky
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kdy mám navštívit lékaře?

Pokud pociťujete některé z výše uvedených příznaků, nebude na škodu, pokud navštívíte svého lékaře. Proberete spolu anamnézu a rodinnou historii – tedy zda nemáte v rodině někoho se selháváním ledvin, a zda nemáte rizikové faktory pro vznik tohoto onemocnění.

V diagnostice se používají krevní testy, zobrazovací vyšetření (CT), či biopsie tkaniva ledvin. Ta se vykonává pomocí dlouhé tenké jehly, častokrát bez lokálního znecitlivění.

Co znamená zkratka GFR?

Součástí vyšetření je také stanovení takzvaného GFR (z anglického glomerular filtration rate). Jedná se o číslo, které lékaři přesně řekne, jakou filtrační kapacitu mají vaše ledviny.

Lékař vám nejprve odebere vzorek krve. V laboratoři potom stanovují množství kreatininu v krvi. Kreatinin je odpadní produkt metabolismu, přičemž jeho zvýšená hladina signalizuje sníženou funkci ledvin.

Na výslednou hodnotu GFR však nemá vliv pouze kreatinin, ale i věk, pohlaví nebo rasa. Výsledkem je číslo, které vás zařadí do jedné z 5 kategorií kapacity ledvin.

O chronickém onemocnění ledvin mluvíme tehdy, pokud je výsledek nižší než 60 během 3 měsíců, nebo pokud je nad 60, tak se jedná o poškození ledvin. U výsledku do 15 mluvíme o selhání ledvin.

Pokud je číslo 90 nebo vyšší, máte zdravé ledviny.

Léčba snížené funkce ledvin

Léčba se liší podle toho, co způsobilo sníženou činnost ledvin. U vysokého krevního tlaku se užívají léky na snížení tlaku, u zvýšeného cholesterolu léky na zvýšený cholesterol, u infekcí například antibiotika, u překážek v močových cestách – odstranění této překážky (operačně, ultrazvukem).

Běžnou součástí léčby je také úprava životních návyků. Lékař vás může nastavit na speciální dietu, například s omezením soli.

Ve vážnějších případech, resp. při úplné ztrátě funkce ledvin, je nevyhnutelná přístrojová náhradadialýza. Další možností je transplantace ledvin.

akútne zlyhanie obličiek liečba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pozor na dávky léků!

Velká část léků, které užíváme, odchází z těla močí. Pokud je tedy funkce ledvin snížená, lék nemusí být dostatečně vylučovaný, a tak se v organismu hromadí.

Řešení je v takovém případě několik, ale všechno závisí hlavně od toho, jaký lék užíváte. Někdy vám lékař sníží dávku, jindy vám předepíše jiný lék, který se nevylučuje tak výrazně ledvinami.

Proto nezapomeňte lékaři (nebo lékárníkovi) říct o snížené funkci ledvin, aby vám přizpůsobil dávkování.

Informace o dávkování při snížené funkci ledvin se nachází i ve většině příbalových letáků.

Mohu zabránit ztrátě funkce ledvin?

Bohužel, ne vždy je to možné. Kromě toho dochází k jistému přirozenému oslabování ledvin dochází s rostoucím věkem.

Lepší životosprávou však dokážete předejít nejvážnějším stavům. Pokud snížíte riziko srdečně-cévních onemocnění, či nadváhy, uděláte pro své ledviny velmi mnoho.

Jak zregenerovat ledviny:

  • jezte zdravě,
  • udržujte si přiměřenou váhu,
  • pravidelně se hýbejte,
  • nekuřte.

Napsat komentář