Sociopat: Nebezpečný manipulátor. Jak mu čelit? Co je sociopatie?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Setkali jste se už s člověkem, který vás hraničně znervózňoval, dokonce přiváděl do úzkých?

Ale nakonec jste nad tím pouze mávli rukou a řekli si, že se jedná o těžkou povahu, se kterou se nedá vyjít?

Ve skutečnosti by se mohlo jednat o sociopata. Jedná se o vážnou poruchu osobnosti, která si místo mávnutí rukou zaslouží pozornost lékařů.

V současnosti se s pojmem „sociopat“ setkáváme mnohem častěji. Nebezpečné manipulátory máme totiž v politice, ve vědeckém světě, ve sportu, v kultuře – prakticky kdykoliv.

Samozřejmě mnozí z nich nebyli nikdy diagnostikovaní, ale pouze na dálku „označení“ známými psychiatry.

Kdo je sociopat?

Jak se projevuje sociopatie?

Je rozdíl mezi sociopatem a psychopatem?

Jak se chovat k sociopatovi?

Co je to funkční sociopat?

Kdo je sociopat?

Sociopat má na prvním místě sebe a na svoje okolí nebere žádný ohled. Na jiné lidí často používá manipulativní techniky, za které by se nemusel stydět ani vycvičený agent.

Nejnebezpečnější na sociopatech je to, že na pohled působí mile a přátelsky. Ale hned jak přijde nějaká kritická situace, projeví se jejich temná stránka.

Tehdy se s nimi už velmi těžce mluví. Sociopati nedokážou kontrolovat negativní emoce, pravidelně trápí okolí citovými výbuchy. Vůbec nevidí chybu ve svém nevyrovnaném chování – na vině jsou „ti druzí“.

Sociopatem se člověk stane po nějakém traumatizujícím zážitku. Vícero odborníků je přesvědčeno, že sociopatie se rozvine už v útlém dětství.

Znaky sociopatie:

  • arogance,
  • bezohlednost,
  • zahleděnost do sebe,
  • velké ego,
  • nedostatek empatie,
  • manipulativnost,
  • patologické lhaní,
  • nekontrolované chování ve vypětých situacích,
  • majetnické chování v partnerském a rodinném životě,
  • zneužívání ostatních lidí pro vlastní prospěch,
  • nezodpovědnost.

Jaký je rozdíl mezi sociopatem a psychopatem?

Sociopatie a psychopatie mají téměř stejné projevy. Hlavní rozdíl je v tom, jak člověk získal poruchu osobnosti. Pokud je to vrozené nebo způsobené nedostatečným vývinem jedné části mozku, mluvíme o psychopatovi.

Sociopatem se člověk stane po nějakém traumatizujícím zážitku, většinou po týraní – psychickém, či fyzickém. Zatímco psychopat je emočně prázdný, sociopat vnímá emoce mimořádně citlivě a proto si částečně někdy uvědomuje svoje chování.

Jak reagovat na psychopata?

Tak jako sociopat, i psychopat dokáže vytvořit skvělý první dojem. Ale po čase začne vysílat negativní energii, kterou vás dostává pod tlak.

Nesmíte podlehnout jeho direktivnímu chování, musíte si udržet odstup, protože potom se už velmi těžce vymaníte. Po každém rozhovoru, ve kterém od vás něco žádal, si všechno ještě jednou zrekapitulujte a popřemýšlejte o pravém významu slov.

Nedovolte, aby vás psychopat neustále kritizoval, a tím obíral o sebevědomí. To je totiž jeho nejdůležitější „tah“, kterým vás chce dostat pod svoji moc.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Manipulativní sociopat

Nejnebezpečnější vlastností sociopatů je manipulativnost. V této oblasti jsou dokonalí mistři, navíc to dělají takovým způsobem, že pravdu odhalíte až po velmi dlouhé době.

Manipulují vámi totiž svým šarmem, se širokým úsměvem na rtech. Když však postoupí o krůček dále, začnou používat tvrdší manipulativní techniky – mohou vás zastrašovat, „udeřit“ na vaše nejcitlivější stránky, čímž vás natolik zdeptají, že ztratíte i zbytky sebedůvěry.

Nejhorší je, že sociopati to pokládají za normální chování vůči svému okolí, vůbec si neuvědomují vlastní tyranii. Nemají žádnou vnitřní brzdu, která by je zastavila při ubližování druhým lidem.

Funkční sociopat

Možná jste toto slovní spojení už slyšeli, ale ve skutečnosti se nejedná o odborný pojem. Poprvé ho použil spisovatel Arthur Conan Doyle, který jím označil svoji nejslavnější knižní postavu, Sherlocka Holmese.

Chtěl nám tím naznačit, že i sociopat se dokáže začlenit do společnosti, a že v ní může velmi dobře fungovat. Od té doby takto hovorově označujeme sociopaty, kteří mají svoji poruchu alespoň pod malou kontrolou.

Jak na sociopata nebo psychopata:

  • ověřujte si všechny informace,
  • konfrontujte ho s každou lží, kterou odhalíte,
  • nepřipusťte, aby vás ponižoval,
  • nenechte se zastrašit, naopak – tvrdě vůči němu vystupte,
  • nebuďte velmi emotivní, vystupujte klidně, nekřičte,
  • neříkejte mu příliš osobní informace,
  • komunikujte s ním co nejméně.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sociopat v rodině

Jeden člověk s poruchou osobnosti dokáže psychicky zničit všechny blízké. Tehdy v rodině potřebujeme jednoho silného člena, který v očích sociopata představuje alespoň nějakou autoritu. Sociopat tohoto člověka respektuje, protože když na něj zatlačí, většinou nedosáhne „svého“.

Sociopati psychicky týrají své blízké, ale ti mají tendenci všechno odpouštět, dokonce i brát chyby na sebe. Takto vzniká absurdní situace, kdy se oběti omlouvají a přebírají zodpovědnost za to, že se sociopat rozčílil.

Sociopat a láska

Vztah se sociopatem je velmi složitý, skutečně není o co stát. V prvních momentech může sociopat vypadat jako partner snů, ale právě v této chvíli vás láká do pasti. Potom se váš vztah změní na sérii nedorozumění a komplikací, protože sociopat se nedokáže vcítit do situace toho druhého.

Emoce nevnímá, ani je neopětuje. Vztah se velmi často mění na jednostrannou lásku – jen vy budete milovat, ale také trpět. Sociopat z toho bude těžit.

Na druhou stranu, když má sociopat toho druhého úplně pod kontrolou, začíná ho to celé „nudit“, což vede k rychlému rozkolu. Pokud s ním i přes to všechno zůstanete, budete hrát už jen jeho hru a to ho bude nudit ještě víc, proto vás bude ještě víc ponižovat.

Rozchod so sociopatem

První a nejdůležitější krok – nejprve si musíte uvědomit, že žijete s narušeným člověkem. Složte růžové brýle, abyste viděli jeho/její chování, a potom konejte co nejrychleji – nesmíte váhat, protože vás jinak zase zlomí.

Konfrontujte sociopata s jeho lžemi, ale chovejte se klidně. Když mu/jí chcete oznámit ukončení vztahu (partnerského nebo jiného), udělejte to na veřejnosti, abyste měli svědky. Tehdy na vás nezaútočí.

Snažte se komunikovat rychle, nerozvádějte žádné detaily. Pokud žijete v jedné domácnosti, musíte se hned odstěhovat. Jestliže by vás fyzicky napadl/napadla, nahlaste to na policii.

Léčba sociopatie

Při léčbě jakéhokoliv psychického problému, musí pacient spolupracovat se psychologem/ psychiatrem. Jenže sociopat si přirozeně myslí, že je bezchybný, a proto nemá důvod vyhledat odbornou pomoc. Do ordinace většinou přichází z donucení, kvůli naléhání blízkých.

Ale i to je dobré, protože to znamená, že pacient chce spolupracovat. I v tomto případě však musíte dávat pozor, aby nešlo pouze o předstírání.

V ambulantní léčbě se nedoporučují žádné léky, aby nevznikla závislost. Léčba je spíše zaměřená na práci s nejvýraznějšími vlastnostmi pacienta – ať už špatnými nebo dobrými.

Bipolární porucha

V některých případech se sociopatie spojuje s bipolární poruchou. Ta se projevuje častými výkyvy nálad, kdy člověk může přejít ze smíchu až do bezdůvodného záchvatu hněvu.

Bipolární porucha se objevuje už v mladosti, nejčastěji v období puberty. Někdy se takové chování omlouvá jako důsledek dospívání, což výrazně oddaluje pomoc.

Zdroje:

  1. https://www.webmd.com/mental-health/features/sociopath-psychopath-difference#1
  2. https://www.psychologytoday.com/intl/basics/sociopathy
  3. https://www.health.com/condition/antisocial-personality-disorder/sociopath-traits
  4. https://welldoing.org/article/breaking-up-with-a-sociopath
  5. https://www.health.com/condition/antisocial-personality-disorder/can-sociopaths-love
  6. https://www.verywellmind.com/what-is-a-sociopath-380184
  7. https://www.healthline.com/health/mental-health/sociopath

Napsat komentář