Spirulina: Jaké jsou její účinky na zdraví? Kdy se ji oplatí užívat?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Spirulina je druh modrozelených řas, které seženete ve formě výživových doplňcích.

O spirulině se mluví jako o superpotravině, a to především kvůli její vysoké výživové hodnotě.

Spirulina má vysoký obsah bílkovin a vitamínů, proto ji vegetariáni a vegani považují za doplněk výživy číslo 1.

Výzkumy navíc potvrdili antioxidační a protizánětlivé vlastnosti spiruliny.

Co obsahuje spirulina?

Při jakých problémech pomůže?

Má vedlejší účinky?

Jak si vybrat kvalitní výživový doplněk?

Spirulina a imunita

Spirulina je skvělou volbou, pokud si chcete napravit oslabený imunitní systém. Do organismu takto „dostanete“ hodně vitamínů a bílkovin. To však není ani zdaleka vše. 7 gramů (1 polévková lžíce) sušené spiruliny obsahuje:

  • 20 kalorií,
  • 4,02 g proteinů,
  • 1,67 g uhlovodíků,
  • 0,54 g tuku,
  • 8 mg vápníku,
  • 2 mg železa,
  • 14 mg hořčíku,
  • 8 mg fosforu,
  • 95 mg draslíku,
  • 73 mg sodíku,
  • 0,7 mg vitamínu C,
  • vitamín A, B6 a K,
  • thiamin, riboflavin, niacin, folát.

Pozor! Spirulina není náhradou vyvážené stravy, ale jejím vhodným doplňkem. I přes vysoké výživové hodnoty řasy musíte dále normálně jíst.

Spirulina a zdravá střeva

Výhodou řasy je lehká stravitelnost. Buňky spiruliny totiž nemají tvrdé vláknité stěny, a tak z ní jednoduše vstřebáme všechny živiny. Studie na zvířatech potvrdily, že řasa podporuje zdraví střev, jelikož chrání „hodné“ střevní bakterie.

Na druhou stranu, spirulina neobsahuje hodně vlákniny. Pokud vám tedy jde hlavně o vlákninu, musíte ji hledat v jiných zdrojích – kukuřici, fazoli, hrachu, cizrně, čočce, atd.

Spirulina a cukrovka

Přestože jsou zapotřebí ještě další studie, odborníci předpokládají, že spirulina má slibný potenciál v prevenciléčbě cukrovky. Jedna ze studií (z roku 2018) ukázala, že spirulina (jako výživový doplněk) významně snižuje hladinu glukózy v krvi u diabetiků, pokud ji užijí nalačno. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno je přitom velmi častou komplikací při diabetu, bez ohledu na to, zda se jedná o typ 1 nebo 2.

Studie z roku 2017 zase zkoumala vliv spiruliny na diabetes 1. typu u myší. Výsledky potěšily. Testované myši měly nižší hladinu cukru v krvi, vyšší hladinu inzulinu a zlepšené markery jaterních enzymů. Důvodem pozitivních změn je pravděpodobně antioxidační účinek spiruliny.

Spirulina a cholesterol

Výtěžky ze spiruliny mají pozitivně vliv na objem tuku v krvi – snižují hladinu „zlého“ LDL cholesterolu, ale zvyšují hladinu „hodného“ HDL cholesterolu. Novější zjištění ukazují, že pokud užíváme 1 g spiruliny denně alespoň 3 měsíce, snížíme si celkový cholesterol.

Spirulina a krevní tlak

Vzhledem k tomu, že řasa snižuje hladinu celkového cholesterolu, vědci z toho vyvozují, že stejně tak by mohla snižovat krevní tlak. Tento předpoklad potvrdila zatím jenom malá studie z roku 2016, kdy zlepšení nastalo po 3-mesíčním užívaní výživového doplňku.

Spirulina a srdce

Ruka v ruce s vysokým tlakem a cholesterolem jdou i onemocnění srdce. Vhledem k tomu, že spirulina si poradí s vysokým tlakem i vysokým cholesterolem, je velmi pravděpodobné, že to nakonec bude dobrá ochrana i pro srdcecévy. Zdá se, že tu „bodují“ hlavně protizánětlivé a antioxidační vlastnosti řasy.

spirulina-prášok
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spirulina a zrychlení metabolismu

Za tvrzením, že spirulina zrychluje metabolismus, stojí jedna malá studie. Ta ukázala, že lidé, kteří užívali 6 g spiruliny denně, pocítili zrychlení metabolismu. Pro úplnost dodáváme, že testovaní trpěli nealkoholovým ztučněním jater.

Spirulina a alergie

Máte alergii na pyl, prach, či domácí zvířata a vždy vám opuchne sliznice nosu? Tato reakce se nazývá alergická rýma. Spirulina prokazatelně zmírňuje alergické příznaky, jelikož snižuje hladinu histaminu v těle. Zároveň působí protizánětlivě. Pro alergiky to znamená, že budou mít méně často:

  • rýmy,
  • kýchání,
  • svědění,
  • ucpaný nos.

Spirulina jako detox?

Spirulina je jakousi sestrou jiné řasy – chlorelly. Ta má také spoustu předností, které jsme si už rozebrali v jiném článku. Obě řasy mají detoxikační efekt. Vědci v roce 2016 potvrdili, že spirulina působí proti těmto těžkým kovům:

  • arsen,
  • fluorid,
  • železo,
  • rtuť.

Autoři studie naznačili, že spirulina by mohla být užitečná i při otravách toxickými látkami.

Spirulina a duševní zdraví

Ve spirulině se nachází tryptofan, který je podporovatelem zdravé psychiky a pozitivní nálady. Tryptofan je aminokyselina, která se podílí na tvorbě serotoninu – hormonu dobré nálady. Nedostatek tryptofanu může způsobovat úzkostné, depresivní a panické stavy.

Spirulina a hubnutí

Výživové doplňky ze spiruliny jsou relativně úspěšné při cíleném hubnutí. Samozřejmě nemůžete očekávat, že pokud začnete užívat spirulinu, automaticky a bez dalšího úsilí zhubnete. Základem hubnutí je totiž vyšší výdej kalorií, než je samotný příjem.

Mnohé diety však vyčleňují celé skupiny potravin, a tedy i živiny, které přeci jen potřebujeme (například sacharidy). Výhodou je, že spirulina má málo kalorií, ale živinami je doslova nabitá. To z ní dělá ideální doplněk při hubnutí.

Vedlejší účinky spiruliny

Dosud nejsou známé žádné významné vedlejší účinky spiruliny. Většina lidí ji toleruje bez problémů. Hodně však závisí i na dalších faktorech, například na zdroji. Pěstování spiruliny je totiž mnohem náročnější, než pěstování jiných zelených potravin (například chlorelly).

Z tohoto důvodu ji někteří pěstují v umělých vodních nádržích. Tam dokážou lépe kontrolovat kvalitu vody. Negativní účinky souvisí hlavně s pěstováním ve znečistěné vodě. Rizikové jsou především přírodní jezera.

Podle místa pěstování poznáme dva hlavní druhy spiruliny: havajskou a taiwanskou.

spirulina-pestovanie
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Správné užívání spiruliny

Pokud se spirulinou teprve začínáte, nedávejte si najednou plnou dávku. Vaše trávicí orgány si na ni musí nejprve zvyknout. Je možné, že zezačátku pocítíte žaludeční nevolnosti, pálení žáhy, nafukování, či průjem.

U velmi citlivých lidí se objeví i bolesti hlavy, únava nebo zhoršení pleti. Obyčejně se však jedná pouze o dočasné projevy.

Spirulina je dostupná ve formě prášku nebo jako tabletky. Prášek si přidávejte do smoothies, štáv, salátů, polévek a nebo jako přísadu do energetických kuliček. Tabletky užívejte podle doporučení v příbalové informaci.

Jak si vybrat kvalitní výživový doplněk?

Není spirulina jako spirulina. Sledujte důvěryhodné výrobce, způsob zpracování i pěstování. Vyberte si certifikovaný produkt s reálnými, ne vymyšlenými referencemi. Doporučujeme vám tabletky nebo prášek z lékárny, ne produkty z neznámých internetových obchodů.

Poraďte se také s lidmi, kteří mají o těchto novinkách přehled. Na trhu jsou totiž ředěné spiruliny, které se tváří jako kvalitní. Bio spirulina ve skleněné dóze je rozhodně něco jiného, než amatérská alchymie od anonymních prodejců.

Ve zkratce asi takto:

Hodnotná řasa potřebuje hodně světla, a tudíž by měla mít tmavou barvu. Výrobek by zároveň neměl obsahovat barviva ani jiné chemikálie. A nakonec – když je něco příliš levné, nebude to poctivá řasa.

Zdroje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490612/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6241722/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5748813/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26433766
  5. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jsfa.6261
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26813468?dopt=Abstract
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25331487?dopt=Abstract
  8. https://www.researchgate.net/publication/326293829_Spirulina_as_a_main_source_of_tryptophan_for_mental_illness_Improving_level_of_serotonin_through_tryptophan_supplementation
  9. https://www.researchgate.net/publication/326293829_Spirulina_as_a_main_source_of_tryptophan_for_mental_illness_Improving_level_of_serotonin_through_tryptophan_supplementation
  10. https://www.medicalnewstoday.com/
  11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4209543/
  12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355664/

Napsat komentář