(Zdroj foto: Shutterstock.com)
O streptokocích už pravděpodobně slyšel každý. Většinou nám způsobí nějaký ten zánět krku nebo kožní vyrážku. Někdy jsou však příčinou vážnějších onemocnění.
Co všechno nám mohou způsobit?
Jak se jim můžeme vyhnout?
A pokud se to nepodaří, jak se vyléčit?
Co jsou to streptokoky?
Streptokoky jsou poměrně běžné baktérie, které se dělí na mnoho skupin. Ne všechny streptokoky jsou špatné, některé jsou neškodné. Na jiné je třeba si zase dát pozor.
Které to jsou?
Alfa-hemolytické streptokoky
Do této skupiny patří většinou neškodné streptokoky (Streptococcus mitis nebo Streptococcus sanguinis). Jsou to běžní „obyvatelé“ našeho nosohltanu, střevního, močového nebo pohlavního ústrojí. Obvykle nezpůsobují těžkosti, pokud nemáte problémy s imunitou (týká se např. HIV pozitivních pacientů, lidí s rakovinou nebo po transplantaci).
Na druhé straně se patří sem i problémový Streptococcus pneumoniae, který způsobuje pneumokokové infekce.
Co je to pneumokoková infekce?
O pneumokokové infekce jde v případě, když se baktérie usídlí v průduškách, uchu, přínosních dutinách (méně závažné) nebo v kosti, kloubu, plicích, mozkových blanách či v krvi (závažné). Hlavní příznaky infekce: horečka (teplota nad 38 °C), třes, pocení a bolesti. Pokud se streptokok usídlí v plicích, může způsobit pneumonii – onemocnění, které se projevuje kašlem (někdy vykašláváním hnisavého hlenu), bolestí na hrudi při dýchání a kašlání, horečkou nebo nevolností. Streptokok však není jediným původcem pneumonie – může ji vyvolat i Mycoplasma pneumoniae, houbové infekce a viry.
Po proniknutí streptokoka do mozkových blan zase hrozí meningitida. Ta může být způsobená také jinými bakteriemi, nejčastější je však virová forma.
Hlavní příznaky bakteriální meningitidy:
- vysoká horečka,
- ztuhlý krk,
- silná bolest hlavy,
- nevolnost,
- zvracení,
- zmatenost,
- citlivost na světlo.
Povinné očkování proti pneumokokovým infekcím
Důležitou zbraní v boji s pneumokokovými infekcemi je očkování. Pro děti je toto očkování povinné ve 3., 5. a 11. měsíci života. Očkování se doporučuje také u lidí nad 59 let, protože mají – podobně jako kojenci – nejslabší imunitu ze všech věkových skupin.
Očkování je povinné i u lidí, kteří pracují v zařízeních sociálních služeb. Zároveň se doporučuje všem pacientům, kteří mají následující zdravotní těžkosti a komplikace:
- závažné chronické onemocnění dýchacích cest – např. chronická obstrukční choroba plic,
- srdeční onemocnění,
- problémy se slezinou,
- onemocnění ledvin a jater,
- HIV pozitivita,
- užívání léků, které oslabují imunitu (např. chemoterapie),
- ušní implantát.
Beta-hemolytické streptokoky
Tato skupina streptokoků se dále dělí na vícero skupin. Ty jsou označené velkými písmeny abecedy. Důležité jsou první dvě: streptokoky A a streptokoky B. Právě streptokoky A nám způsobují nejvíc zdravotních problémů.
Streptokoky skupiny A
Typickými onemocněními jsou infekce hrdla – hlavně tonzilitida (zánět mandlí – prosím prelink na článek o zánětu mandlí) nebo faringitida (zánět hltanu). Ta se projevuje náhlou bolestí hrdla, bolestí při polykání, zvýšenou teplotou, bolestí hlavy, zánětem hrdla. V krku jsou někdy viditelné bílé hnisavé povlaky.
Faringitida se vyskytuje hlavně u dětí od 5 do 15 let, ale i dospělí se jí mohou nakazit. Když se k ostatním problémům přidruží i vyrážka, mluvíme o spále.
Vyrážka se objeví na hrudi a břiše, je růžovo-červená a vypadá jako spálení. Na dotyk je přitom drsná jako smirkový papír. K dalším projevům patří oteklý jazyk a červené tváře. Spála se vyskytuje zejména u dětí.
Kožní onemocnění
Streptokoky A mohou způsobit i kožní onemocnění – impetigo. Projevuje se menšími vředy vyplněnými hnisem, které později praskají a tvoří strupy. Vředy se objevují hlavně na tváři, rukou a nohou, ale infekci si můžete zanést kdekoliv na těle. Proto je důležité, abyste si poraněné místo neškrábali.
Dalším onemocněním je cellulitis, při kterém může infekce proniknout i do hlubších vrstev kůže. Vyrážka se objeví a zvětšuje poměrně rychle – v jejím středu se vytvoří hnisavé ložisko.
Objevuje se zejména na nohou, okolí postiženého místa je bolestivé a začervenalé. Můžete mít horečku a třes.
Zmíněné onemocnění se dají bez problémů léčit a většinou nezpůsobují komplikace. Pokud však jde o silnější infekci a léčba se zanedbá, mohou přerůst do vážnějších stavů:
- revmatická horečka,
- syndrom toxického šoku,
- nekrotická fascitida,
- glomerulonefritida.
Revmatická horečka
Revmatická horečka je komplikovaný stav, při kterém imunitní systém bojuje se streptokokovou infekci tak, že produkuje protilátky, které baktérie ničí. Avšak někdy se může stát, že tyto protilátky zaútočí i na vlastní části těla – klouby nebo srdce. To může vyvolat bolest, otok kloubů a zánět na srdci.
V nejhorším případe může zánět poškodit srdeční chlopně a vést ke srdečnímu selhání nebo mrtvici. V Evropě však revmatická horečka častá nebývá.
Toxický šok
Vzácný a nebezpečný je také syndrom toxického šoku. Jde o stav, když bakterie vypustí škodlivé toxiny do krve. Toxický šok se projevuje horečkou, bolestí hlavy, bolavým hrdlem, kašlem, třesem, slabostí, zmateností a průjmem. Tento syndrom se většinou spájí s nesprávným používáním tamponů u žen. Naštěstí jde o vzácný jev.
Nekrotická fascitida
Nebo zánět nejniternějších částí kůže, podkoží a svalů. Projevuje se bolestivou ránou na kůži, horečkou, silnou bolestí, otokem, začervenáním, průjmem a zvracením.
Glomerulonefritida
Jde o zánět ledvin. Kromě jiných spouštěčů může být vyvolaný i streptokokovou infekcí. Hlavní projevy: méně časté močení, krev v moči, vysoký krevní tlak a oteklá tvář.
Komplikace streptokokové infekce typu A jsou vzácné. Riziko, že se u vás objeví, snížíte zodpovědným přístupem k vlastnímu tělu a nezanedbáním lehčích streptokokových infekcí.
Streptokoky skupiny B
Tato skupina streptokoků je většinou neškodná. Přibližně 20 – 40 % dospělých má tyto bakterie ve střevním traktu. U asi 25 % žen jsou součástí mikroflóry ve vagíně.
Velmi ojediněle se může stát, že i streptokok typu B vyvolá infekci – hlavně u novorozenců, někdy i u dospělých (například u dlouhodobě nemocných nebo starších lidí). Přesná příčina, proč se u někoho infekce typu B projeví, není zcela jasná.
U novorozenců rozlišujeme infekci streptokokem B:
- s časným nástupem – příznaky se objeví do týdne po narození dítěte, většinou hned první den, takže jsou zaznamenané ještě v porodnici,
- s pozdním nástupem – příznaky se mohou objevit do 3. měsíce života – neobvyklé dýchání (sípání nebo naopak zástava dechu), nechutenství, podrážděnost, zvýšená (anebo snížená) teplota a bledá pokožka.
Prevencí vůči novorozenecké nákaze je podávání antibiotik matce (po dobu porodu). Samozřejmě, není to běžná praxe u všech rodiček, a proto gynekolog určí, zda u vás hrozí nějaké riziko a zda jsou ve vašem případě antibiotika vhodné.
Jde hlavně o ženy:
- u kterých se streptokok B už našel,
- které mají po dobu porodu horečku,
- které očekávají předčasný porod,
- v minulosti porodily dítě, u kterého se streptokoková infekce typu B vyvinula.
Jak se vyhnout streptokokům?
Streptokokové infekce jsou poměrně nakažlivé. Přenášejí se kapénkovou cestou (někdo nemocný na vás „kýchne“) nebo přímým kontaktem s nakaženým místem na kůži. Streptokokovou infekcí se můžete nakazit i tehdy, když používáte stejný ručník nebo ložní prádlo jako někdo nemocný.
Jak snížit riziko infekce na minimum?
- Pravidelně si umývejte ruce mýdlem – hlavně před jídlem, po návštěvě toalety, po smrkání a kýchání.
- Používejte vlastní příbor, sklenice, talíř a ručník.
- Pokud máte nějakou ránu na kůži, rychle ji vydezinfikujte a udržujte čistou.
Jak zjistím, že mám streptokokovou infekci?
Zda je za vaše onemocnění „zodpovědný“ právě streptokok, sami nezjistíte. Příznaky jsou poměrně všeobecné, tedy jste mohli „chytit“ také tu či nějakou jinou bakterii.
Spolehlivou odpověď vám dá až lékař, který vás podrobí vyšetření. Pravděpodobně vám udělá i výtěr. Vatovou tyčinkou vám přejde po hrdle (nebo infikovaném místě na kůži). Takto určí bakterii (původce) a předepíše vám vhodnou léčbu.
Jak se budu léčit?
Streptokokovou infekci porazíte jednoduše – antibiotiky. Používají se hlavně penicilinové antibiotika. Pokud jste na ně alergičtí, existují jiné varianty, které vám zaberou (například cefalosporiny, rovněž antibiotika).
Antibiotická léčba trvá obvykle v průměru 10 dní. Většinou se užívají 2 až 3 tablety denně (v závislosti na konkrétním antibiotiku). U některých kožních infekcí (jako impetigo) se antibiotika obvykle podávají v formě krému (přímo na postižené místo).
Antibiotika je nutno vždy dobrat!
Je důležité, abyste antibiotika brali pravidelně, ve stejné době, a abyste předepsanou léčbu dokončili, i když se budete cítit dobře už po pár dnech. Pokud byste se totiž dostatečně nepřeléčili, problémy se mohou vrátit. Potom vám dané antibiotikum už nemusí zabrat, což může výrazně zkomplikovat léčbu.
Autorka je farmaceutka
Bibliografia:
http://infectionnet.org/notes/streptococci/
http://www.nhs.uk/conditions/streptococcal-infections/pages/introduction.aspx
https://www.cdc.gov/groupbstrep/clinicians/clinical-overview.html
Příspěvek zobrazen nejprve na Slovenský pacient.