(Zdroj foto: stock.adobe.com)
Máte nepřekonatelný strach z lékařů?
Rozbuší se vám srdce pokaždé, když musíte vstoupit do nemocničního zařízení, nebo jen do obyčejné čekárny?
Pokud vidíte někoho v bílém plášti nebo jenom jehlu, je vám hned na omdlení?
Panický, nepřiměřený strach ze všeho, co se týká lékařů, lékařských nástrojů a přístrojů, poliklinik nebo nemocnic, má svoje odborné jméno – syndrom bílého pláště.
Co je syndrom bílého pláště?
Je to silný strach z lékařů, vyšetření, či nemocničního prostředí. Může se vám zdát vtipné, že se někdo bojí lékařů nebo vyšetření, ale tento strach není žádná maličkost. Naopak takový strach je pro člověka nebezpečný.
Proč?
Protože pokud máte strach z lékařů, nebo už jenom při pohledu na nemocnici, nakonec utečete, přestože by vám šlo o život. Je jasné, že kvůli tomu zanedbáváte také pravidelné preventivní prohlídky, a tím ztrácíte přehled o svém zdravotním stavu. Navíc jste zatížení trvalým stresem, což zdraví jednoznačně škodí.
Nejčastější zdroje strachu – čeho se vlastně bojíme?
Každý z nás je před návštěvou u lékaře trochu nervózní. Máme obavy z toho, co nám odborník poví, jaká vyšetření naordinuje, co zjistí a podobně. Syndrom bílého pláště však není obyčejná nervozita. Podívejme se na to, čeho se někteří lidé bojí.
Strach z lékařů
Bojíte se konkrétního lékaře nebo s ním máte špatné zkušenosti? Zásadní otázka: „Proč si nenajdete jiného“? Vždy máte tuto možnost, je to vaše právo.
Mezi pacientem a lékařem by měla být důvěra, jinak léčba pokulhává. Pokud je mezi vámi a lékařem napětí, neporozumění, okamžitě ho změňte.
Jiné je, když se bojíte lékařů všeobecně. Základ možná vychází také ze špatných zkušeností s jedním lékařem, ale potom si to přenášíte na ostatní lékaře, především pokud je neznáte.
Obvykle jsou tyto strachy kombinované nebo znásobené. Když člověk uvidí zdravotnické zařízení, či lékaře, zapracuje jeho představivost a paměť, a hned cítí bolest z injekce nebo odběru krve.
Co vám radíme:
Pokud máte obavy z návštěvy u lékaře, požádejte blízkého člověka, aby vás doprovázel na vyšetření. Když ani to nepostačí, budete potřebovat psychologa. Je tu však „menší“ problém – také on/a je lékař/ka. Jak to překonáte? Naučte se už někomu důvěřovat!
Strach z vyšetření
Téměř každý člověk má obavy z určitých vyšetření nebo lékařských nástrojů – odběru krve, zubní vrtačky, či injekcí. Je normální, pokud máme přiměřený strach z operace, při které nás musí uspat.
Tento strach většinou není strachem z bolesti, a proto proti němu dokážeme bojovat – prací s vlastním podvědomím, dechovým cvičením nebo meditací, tedy nejen uklidňujícími léky.
Pokud se vám to podaří bez lexaurinu, odměnou pro vás bude dobrý pocit z překonání překážky. A kromě toho, že na sebe budete moct být hrdí, udělali jste něco pro svoje zdraví.
Co vám radíme:
Pokud váš strach plyne z neznámého vyšetření nebo operace, dopředu si s lékařem projděte celý postup. V některých případech vám před vyšetřením podají uklidňující látku. Mluvte o svých obavách – všechno se dá řešit.
Strach z výsledku
Toto je asi nejhorší ze všech obav. Víte, nebo alespoň cítíte, že něco s vámi není v pořádku, ale i přesto nejdete k lékaři, protože se bojíte, co vám oznámí. Představujete si nádory, nebo že vám najdu smrtelnou nemoc. Zda si to uvědomujete, či ne, tímto chováním vážně ohrožujete svoje zdraví.
Co vám radíme:
Zamyslete se nad tím, že pokud vyšetření nebo operaci neabsolvujete, váš stav se pravděpodobně zhorší a potom se už zásahu lékařů nevyhnete. Nebo horší případ – na zachraňující zákrok bude už pozdě.
Strach z nemocničního zařízení, z čakárny
Konečně jste se odhodlali k návštěvě u lékaře, ale když jste zahlédli nemocnici, ambulanci nebo čekárnu, podlomily se vám kolena a chtěli jste utéct? Toto se stává spoustě lidem, kteří pracují na svých obavách, ale poslední překážku nedokážou překonat.
Co vám radíme:
Podívejte se okolo sebe, stovky pacientů přišlo k lékaři. Všichni věří, že na tomto místě je čeká pomoc. Proč se tedy bojíte vy? Pokud se chcete cítit lépe, vezměte si na podporu blízkého člověka.
Strach z pobytu mezi nemocnými
Zde hodně záleží na vašem zdravotním stavu, ale i skutečném riziku. Pokud se reálně nemáte čeho obávat, jedná se o znak fobie, souvisící například s obsedantně-kompulzivní poruchou nebo hypochondrií.
Co vám radíme:
Poznejte primární příčinu svého strachu a střízlivě si rozeberte její „nebezpečnost“. Pokud vám lékaři doporučí pobyt v nemocnici, vědí, co dělají. Zdá se, že vám doma hrozí větší nebezpečí.
Syndrom bílého pláště u dospělých
Nedokážete překonat svoji úzkost z lékařů, nepomáhají vám žádné logické úvahy? Jestli jste už pochopili, že vás strach omezuje, dokonce ohrožuje vaše zdraví, je nejvyšší čas, abyste zvážili terapii u psychologa nebo psychiatra.
U dospělých je tento stav hůře zvladatelný, než u dětí. Dospěláka totiž hůře o něčem přesvědčíte nebo nějak motivujete. Kromě toho má už obyčejně zkušenosti s nemocemi a vyšetřeními, a tedy „přesně ví“, čeho se bojí.
Příznaky chorobného strachu z lékařů, vyšetření nebo nemocnic:
- Zrušíte nebo odložíte lékařské vyšetření, abyste se vyhnuli stresové situaci.
- Odkládáte také preventivní péči a důležité vakcíny.
- Máte zrychlený tep a vyšší tlak v přítomnosti lékaře nebo před plánovaným vyšetřením.
- Před návštěvou u lékaře se nedokážete na nic soustředit. Nedokážete spát, jíst, pracovat.
- Namísto toho, abyste v nemoci navštívili lékaře, snažíte se léčit sami.
Vyšetření, která nejčastěji vzbuzují obavy:
- Zubní ošetření – především bolestivé zuby, vrtání kazů, či hrozba vytrhnutí zubu.
- Preventivní prohlídky – strach z toho, že i když mě nic nebolí, něco mi najdu.
- Invazivní vyšetření – jakékoliv chirurgické zákroky (s uspáním, i bez uspání).
- Vyšetření trávicích orgánů – gastroskopie, rektoskopie, kolonoskopie.
- Nepříjemné zvuky přístrojů – které slyšíte už v čekárně (např. vrtačka u zubaře).
Syndrom bílého pláště u dětí
Všimli jste si, že má vaše dítě strach z lékařů, vyšetření nebo nemocnice? Pozitivní motivaci dokážete změnit nastavení svého dítěte, ale zapracujte na tom co nejdříve. Otevřeně se bavte s dítětem, obeznamte s jeho obavami i lékaře.
Strach z vyšetření u dětí má často jiný charakter, než u dospělých. V první řadě se bojí neznámého, mnohé vyšetření ještě neznají. Nedokážou si představit, co jim vlastně budou dělat, jak to budou vnímat, nebo co se jim může stát.
Kromě toho nerozumí řeči lékaře, názvům nemocí a vyšetření. Mohou se bát také samotných vyšetřovacích pomůcek – studeného fonendoskopu, sonografie. Co je nové a neznámé, přináší obavy hlavně u úzkostlivějších dětí.
Jak překonat syndrom bílého pláště u dětí?
Opět uplatníme stejný postup jako u dospělých – zjišťujeme, proč má dítě strach z vyšetření, lékaře nebo čekárny. Jaká je hlavní příčina strachu? Dokážeme mu sami ulehčit situaci, dokážeme vysvětlit zbytečnost obav nebo potřebujeme pomoc odborníků?
Dítě je obvykle otevřenější psychologické pomoci třetí osoby, dá se s ním lépe pracovat, než s dospělým. Tyto obavy, především pokud jsou masivní a opakované, však mohou být příznakem dalších problémů a stavů, jako např.:
- přecitlivělosti,
- úzkosti, deprese,
- poruch autistického spektra,
- šikanování.
Zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/320861.php
- https://www.healthline.com/health/white-coat-syndrome
- https://www.healthline.com/health/doctor-office-anxiety-fear-helpful-tips
- https://www.nbcnews.com/better/health/real-reason-going-doctor-gives-you-anxiety-ncna795566
- https://www.cigna.com/individuals-families/health-wellness/fear-of-doctors
- https://www.everydayhealth.com/news/big-barriers-to-seeing-doctor-how-to-get-over/