(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Bolest zad je jednou ze skloňovaných příčin pracovní neschopnosti Čechů i Slováků. Je zřejmě trestem za to, jak macešsky se někteří chováme ke své páteři.
Odborníci a lékaři se o onemocnění zad začali intenzívně zajímat až v 19. století, a až počátkem minulého století odhalili, že hlavní příčinou jsou poškození a změny, za které může životní styl a strnutí. Když máme být úplně přesní, pacienti mají nejčastěji postiženy ploténky.
Když máme poškozenou ploténku
Páteř je složena ze 33 obratlů. Mezi každými dvěma sousedními obratli je umístěná meziobratlová ploténka. Je tvořená vazivovým prstencem, uvnitř kterého je rosolovité jádro.
S přibývajícími roky se snižuje pružnost plotének – tvoří se výrůstky, degenerují drobné kloubky, kterými jsou obratle pospojované. Pevné, ale elastické meziobratlové ploténky tlumí nárazy působící na páteř – spojují obratle, umožňují ohýbání páteře.
Dnes už není výjimkou, že si na bolestivá záda stěžují i o mnoho mladší lidé, než (povězme) čtyřicátníci. Když vyhozená ploténka stlačuje nervové kořeny, úporná bolest vystřeluje až do nohy.
Podle intenzity bolesti a míst, kam se bolest rozšiřuje, je možné poznat, co se vlastně stalo – zda jste si záda “jen” zablokovali nebo máte vyhřezlou ploténku.
Máte „pocit špendlíků a jehel“?
Ztrácíte cit v jedné noze, což se může projevit v hýždích či pod kolenem, a necitlivost se může šířit i do stehna, kotníku nebo chodidla?
Těžko se vracíte do původní polohy? Nemůžete se narovnat, když jste se předtím sklonili?
Silnou bolest cítíte (například) i při kýchnutí nebo zakašlání, při prudkém pohybu, v předklonu nebo při rotaci zad, když se plotýnka posune?
Pokud svaly nedokáží udržet obratle v potřebné poloze, vede to k posunům a zužování míšního kanálu. I mírné zatížení páteře, a tím i obratlů, může způsobit komplikace.
Nejnebezpečnější jsou větší tlaky a rychlé pohyby. Otok se dá odstranit působením mikrovibrací, které vznikají dynamickým napínáním a uvolňováním svalů. Svaly jsou však unavené, a otok znemožňuje obnovení jejich zdrojů. A tak vzniká bludný kruh…
Pokud je to možné, je lepší zavolat lékaře domů, pokud ne, oblečte si na tuto oblast zad fixační korzet. Pokud se nemůžete pohnout, nechte se přepravit v poloze ležmo. Může jít o lehké poškození – protruzi, těžší – hernii, vážné – extruzi, nebo o konzervativní téměř neléčitelný stav – volný sekvestr.
Jak na silné bolesti v kříži?
- Při chronické bolesti zad je nezbytné, aby se lůžko neprohýbalo pod váhou těla!
- Pokud trpíme na bederní bolesti, lehněme si do postele ve tvaru písmena S nebo v embryonální poloze.
- Ve zdravotnických potřebách a pomůckách mají tzv. PC polštář na židli.
- V obchodech hledejte sedací míč – na něm je skoro nemožné sedět v nesprávné pozici!
Sledujte svoji (nad)váhu. Pomáhá taj-či, stará čínská metoda pomalých, plynulých pohybů. Jako doplňková léčba skvěle poslouží akupunktura. Kůra z vrby bílé obsahuje přírodní salicin, který je obsažen i v aspirinu.
Pískavice řecké seno
Pískavicovými obklady se dostane teplo hluboko dovnitř těla. Přikládáme je jednou denně na bolestivá místa, necháme působit (pár minut).
Chili papričky
Kapsaicin je složka všech chili paprik, v menším rozsahu je i ve feferonkách. Kaspaicin najdete i v masážních krémech a náplastech, které dostanete v lékárně.
Koupel
Při akutních bolestech zad je dobrá koupel na uvolnění svalstva. Doporučujeme koupel s extrakty silic rozmarýnu a tymiánu. Bolestivá místa potom můžeme natřít olivovým olejem s třezalkou. Bolavým zádům pomůžeme i léčebnými dávkami vitamínů B1, B6 a B12.
Deset praktických rad na závěr
- Nenoste těžkou tašku jen v jedné ruce ani přehozenou přes rameno.
- Malá břemena zdvihejte z pokleku, dřepu se zanožením nohy.
- Když přenášíte něco výrazně těžkého, vždy se otáčejte celým tělem.
- Seďte vždy jedině s rovnými zády, s podepřenou křížovou oblastí.
- Noste pohodlnou obuv, používejte ortopedické vložky.
- Zkuste zaktivizování sedu – sed na míči, speciální židli.
- Matrace ve vaší posteli má být dost pevná, ne však příliš tvrdá.
- Používejte techniky na lepší zvládání stresu.
- Místa, kde často sedáte, upravte tak, aby pracovní plochy byly přiměřeně vysoko.
- Napravujte, změňte svoje držení těla. Zejména tehdy, když sedíte.
Redakčně upraveno (jam)