(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Kolena a kyčelní klouby patří mezi nejzatěžovanější klouby našeho těla.
Tyto klouby musí nést celou naši váhu, zároveň nám umožňují pohyb.
Bolest kolen se netýká jen lidí v pokročilém věku, ale i mladších, například sportovců.
Jedním z příznaků onemocnění kolenního kloubu je přítomnost nadměrného množství vody.
Co je voda v koleně?
Pokud hovoříme o vodě v koleně, nelze si představovat vodu v pravém slova smyslu. Určité malé množství „vody“ v koleně má každý člověk, je to v pořádku.
Voda v koleně se odborně nazývá synoviální tekutina. Tuto tekutinu potřebujeme na to, aby se zmírnilo tření při pohybu kloubu. Synoviální tekutina navíc vyživuje chrupavky a šlachy.
Projevy vody v koleně
Jak se říká: „I dobrého moc škodí!“. A v medicíně to platí dvojnásob. Pokud nastane nerovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním synoviální tekutiny – například je koleno poškozené úrazem nebo napadené bakteriálním zánětem – zvýší se její objem.
Když narůstající množství synoviální tekutiny tlačí na vnitřní struktury kolena, zhoršuje se jeho hybnost. Dalšími příznaky, že máme příliš mnoho vody v koleně, může být:
- pocit „těžkého“ kolena,
- je opuchlejší a teplejší – ve srovnání se zdravým,
- svědění a zarudnutí kůže v oblasti kolene,
- bolestivost – hlavně při zatížení postižené nohy.
Příčiny vody v koleně
Nejčastější příčinou vody v koleně je neustále zatěžování kloubu, resp. opakované zranění. Ohroženi jsou hlavně sportovci, například basketbalisté a volejbalisté, kteří stále skáčou.
U starších lidí může být příčinou vody v koleně osteoartróza nebo revmatoidní artritida. Voda v koleni se může objevit i při zlomenině kosti, chrupavky nebo po natažení šlachy v oblasti kolenního kloubu.
Častý výskyt je také u pacientů, kteří se léčí na dnu. Lidé s nadváhou mají rovněž problémy s koleny, protože ty jsou permanentně zatěžovány.
Voda v koleni vzniká ze zánětu
Jak všichni víme, zánět není zbytečný „výmysl“ přírody. Náš organismus se pomocí zánětu snaží roztáhnout cévy, čímž se zvýší jejich propustnost.
V případě kolena nastane to, že do kloubní dutiny vstoupí krevní plazma s bílými krvinkami (a jinými obrannými složkami), a spolu se pustí do opravy poškozeného kloubu. S přibývající tekutinou se však zvětšuje tlak v kloubu, což se navenek projeví jako otok.
Návštěva u lékaře
Bolest v koleni, znemožněn pohyb, zvětšující se otok – to jsou hlavní důvody, proč nakonec navštívíte lékaře. A jaké vyšetření tam na vás čekají?
Jako při každé prohlídce, lékař vás nejprve „vyzpovídá“. Odborník bude zjišťovat, zda se u vás podobné problémy s kolenem vyskytly již v minulosti. Sami byste mu měli oznámit, zda kolenní kloub nadměrně nezatěžujete například při sportu nebo v práci.
Nezapomeňte si vybavit i úrazy, které jste utrpěli v minulosti, uveďte také všechny nemoci, na které se léčíte. Tyto údaje pomohou lékaři, aby snadněji zjistil příčinu zvýšeného množství vody v koleně a správně nastavil léčbu.
Punkce vody z kolena
Aby se uvolnil tlak v koleni, zmírnila bolest a zlepšila hybnost kloubu, lékař provede takzvanou punkci. Jde o zákrok, při kterém vám lékař píchne do kolena tenkou jehlu a vytáhne přebytečnou tekutinu.
Není to sice nejpříjemnější zákrok, ale netrvá dlouho, navíc by se vám mělo téměř ihned ulevit. Odebraná tekutina – punkt, se pak zasílá do laboratoře, kde se zjišťuje přítomnost:
- krve,
- bakteriální infekce ,
- krystalů,
- proteinů,
- glukózy.
Lékař vás může poslat i na doplňkové vyšetření, např. rentgen, magnetickou rezonanci, CT nebo ultrazvuk. Všechny tyto vyšetření jsou bezbolestné, takže se nemáte čeho bát.
Léčba vody v koleně
Způsob léčby závisí na tom, co způsobilo přítomnost vody v koleni. Základem terapie jsou léky na bolest a proti zánětu. Pokud se v odebraném punktu potvrdí přítomnost bakterií, je třeba nasadit antibiotika.
Při zánětu se podávají kortikoidy, a to buď přímým vpíchnutím do kolenního kloubu, nebo systémově – tedy ve formě tablet. Pokud je příčinou vody v koleně úraz, resp. strukturální změny v kloubu, další možností je artroskopie. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se chybné struktury odstraní.
Nejlepším lékem je však klidový režim, rehabilitace, případně pobyt v lázních . Myslete na to, že kolena budete potřebovat stále, proto se nemůžete spokojit s tím, že nyní je vše v pořádku.
Po ústupu bolesti a otoku si koleno šetřete!
Koleno zatěžujte pomalu a postupně, jinak se znovu objeví bolesti, případně otok. Když můžete, vyložte si nohy nad úroveň svého srdce.
Bolest a otok umí zmírnit i studený obklad. Pokud trpíte artrózou, můžete vyzkoušet i různé výživové doplňky na klouby.
Zcela posledním, krajním řešením by měla být totální náhrada kolenního kloubu. V případě, že bolesti a otoky přetrvávají a chrupavky jsou opotřebované, jiná léčba již není možná.
Prevence vzniku vody v koleně
Při onemocněních kolenního kloubu musíte být hlavně trpěliví. Častokrát jde o dlouhodobé potíže. Pokud se naučíte, co vašemu kolenu škodí, a naopak, což je pro něj dobré, můžete zmírnit bolesti a předejít další vodě v koleni.
Co byste měli dodržovat?
- Zpevněte si svalstvo dolních končetin lehkým cvičením. Nemusíte používat těžké činky a závaží, postačí cvičení s vlastní váhou.
- Plavání je také výborný sport na posílení svalstva v okolí kolena. Zároveň minimálně zatěžujete klouby.
- Pokud aktivně sportujete, používejte ortézy a bandáže na kolena. Nejenže si zpevníte kolenní kloub, ale budete si více věřit v pohybu.
- Pokud o sobě víte, že byste měli zhubnout, udělejte to co nejdříve. Žádná kolena neradovala, když musí „nosit“ těžkého člověka.
- Naučte se odpočívat a šetřit své klouby. To, co jste kdysi zvládali bez problémů, dnes už nemusí být možné.