Voda v koleně: Odkud se tam vzala? Co mi s ní udělá lékař?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kolena a kyčelní klouby patří mezi nejzatěžovanější klouby našeho těla.

Tyto klouby musí nést celou naši váhu, zároveň nám umožňují pohyb.

Bolest kolen se netýká jen lidí v pokročilém věku, ale i mladších, například sportovců.

Jedním z příznaků onemocnění kolenního kloubu je přítomnost nadměrného množství vody.

Co je voda v koleně?

Pokud hovoříme o vodě v koleně, nelze si představovat vodu v pravém slova smyslu. Určité malé množství „vody“ v koleně má každý člověk, je to v pořádku.

Voda v koleně se odborně nazývá synoviální tekutina. Tuto tekutinu potřebujeme na to, aby se zmírnilo tření při pohybu kloubu. Synoviální tekutina navíc vyživuje chrupavky a šlachy.

Projevy vody v koleně

Jak se říká: „I dobrého moc škodí!“. A v medicíně to platí dvojnásob. Pokud nastane nerovnováha mezi tvorbou a vstřebáváním synoviální tekutiny – například je koleno poškozené úrazem nebo napadené bakteriálním zánětem – zvýší se její objem.

Když narůstající množství synoviální tekutiny tlačí na vnitřní struktury kolena, zhoršuje se jeho hybnost. Dalšími příznaky, že máme příliš mnoho vody v koleně, může být:

  • pocit „těžkého“ kolena,
  • je opuchlejší a teplejší – ve srovnání se zdravým,
  • svědění a zarudnutí kůže v oblasti kolene,
  • bolestivost – hlavně při zatížení postižené nohy.
Zdroj foto: Adobestock.com

Příčiny vody v koleně

Nejčastější příčinou vody v koleně je neustále zatěžování kloubu, resp. opakované zranění. Ohroženi jsou hlavně sportovci, například basketbalisté a volejbalisté, kteří stále skáčou.

U starších lidí může být příčinou vody v koleně osteoartróza nebo revmatoidní artritida. Voda v koleni se může objevit i při zlomenině kosti, chrupavky nebo po natažení šlachy v oblasti kolenního kloubu.

Častý výskyt je také u pacientů, kteří se léčí na dnu. Lidé s nadváhou mají rovněž problémy s koleny, protože ty jsou permanentně zatěžovány.

Voda v koleni vzniká ze zánětu

Jak všichni víme, zánět není zbytečný „výmysl“ přírody. Náš organismus se pomocí zánětu snaží roztáhnout cévy, čímž se zvýší jejich propustnost.

V případě kolena nastane to, že do kloubní dutiny vstoupí krevní plazma s bílými krvinkami (a jinými obrannými složkami), a spolu se pustí do opravy poškozeného kloubu. S přibývající tekutinou se však zvětšuje tlak v kloubu, což se navenek projeví jako otok.

Návštěva u lékaře

Bolest v koleni, znemožněn pohyb, zvětšující se otok – to jsou hlavní důvody, proč nakonec navštívíte lékaře. A jaké vyšetření tam na vás čekají?

Jako při každé prohlídce, lékař vás nejprve „vyzpovídá“. Odborník bude zjišťovat, zda se u vás podobné problémy s kolenem vyskytly již v minulosti. Sami byste mu měli oznámit, zda kolenní kloub nadměrně nezatěžujete například při sportu nebo v práci.

Nezapomeňte si vybavit i úrazy, které jste utrpěli v minulosti, uveďte také všechny nemoci, na které se léčíte. Tyto údaje pomohou lékaři, aby snadněji zjistil příčinu zvýšeného množství vody v koleně a správně nastavil léčbu.

Zdroj foto: Adobestock.com

Punkce vody z kolena

Aby se uvolnil tlak v koleni, zmírnila bolest a zlepšila hybnost kloubu, lékař provede takzvanou punkci. Jde o zákrok, při kterém vám lékař píchne do kolena tenkou jehlu a vytáhne přebytečnou tekutinu.

Není to sice nejpříjemnější zákrok, ale netrvá dlouho, navíc by se vám mělo téměř ihned ulevit. Odebraná tekutina – punkt, se pak zasílá do laboratoře, kde se zjišťuje přítomnost:

Lékař vás může poslat i na doplňkové vyšetření, např. rentgen, magnetickou rezonanci, CT nebo ultrazvuk. Všechny tyto vyšetření jsou bezbolestné, takže se nemáte čeho bát.

Léčba vody v koleně

Způsob léčby závisí na tom, co způsobilo přítomnost vody v koleni. Základem terapie jsou léky na bolest a proti zánětu. Pokud se v odebraném punktu potvrdí přítomnost bakterií, je třeba nasadit antibiotika.

Při zánětu se podávají kortikoidy, a to buď přímým vpíchnutím do kolenního kloubu, nebo systémově – tedy ve formě tablet. Pokud je příčinou vody v koleně úraz, resp. strukturální změny v kloubu, další možností je artroskopie. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se chybné struktury odstraní.

Nejlepším lékem je však klidový režim, rehabilitace, případně pobyt v lázních . Myslete na to, že kolena budete potřebovat stále, proto se nemůžete spokojit s tím, že nyní je vše v pořádku.

Zdroj foto: Adobestock.com

Po ústupu bolesti a otoku si koleno šetřete!

Koleno zatěžujte pomalu a postupně, jinak se znovu objeví bolesti, případně otok. Když můžete, vyložte si nohy nad úroveň svého srdce.

Bolest a otok umí zmírnit i studený obklad. Pokud trpíte artrózou, můžete vyzkoušet i různé výživové doplňky na klouby.

Zcela posledním, krajním řešením by měla být totální náhrada kolenního kloubu. V případě, že bolesti a otoky přetrvávají a chrupavky jsou opotřebované, jiná léčba již není možná.

Prevence vzniku vody v koleně

Při onemocněních kolenního kloubu musíte být hlavně trpěliví. Častokrát jde o dlouhodobé potíže. Pokud se naučíte, co vašemu kolenu škodí, a naopak, což je pro něj dobré, můžete zmírnit bolesti a předejít další vodě v koleni.

Co byste měli dodržovat?

  1. Zpevněte si svalstvo dolních končetin lehkým cvičením. Nemusíte používat těžké činky a závaží, postačí cvičení s vlastní váhou.
  2. Plavání je také výborný sport na posílení svalstva v okolí kolena. Zároveň minimálně zatěžujete klouby.
  3. Pokud aktivně sportujete, používejte ortézy a bandáže na kolena. Nejenže si zpevníte kolenní kloub, ale budete si více věřit v pohybu.
  4. Pokud o sobě víte, že byste měli zhubnout, udělejte to co nejdříve. Žádná kolena neradovala, když musí „nosit“ těžkého člověka.
  5. Naučte se odpočívat a šetřit své klouby. To, co jste kdysi zvládali bez problémů, dnes už nemusí být možné.

Napsat komentář