Když vás zastaví zánět průdušek, pomůže oddych v posteli

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Suchý, přetrvávající kašel, bolesti na hrudníku při kašlání, mírné teploty. Postihl vás zánět průdušek? Rádi byste věděli, jak dlouho obyčejně trvá a zda a dokdy můžete někoho nakazit? Jaké vyšetření vás čekají u lékaře?

Příznaky zánětu průdušek

Zánět průdušek nebo bronchitida se obyčejně rozvine z běžného prochladnutí. Typický je suchý, později vlhký kašel. Můžete pociťovat také bolesti na hrudníku při zakašlání, či hlubokém dýchání. Je běžné, že při zánětu průdušek nemáte teplotu.

Pokud se u vás teplota přece jen objeví, bývá mírná a nepřesahuje 38,5 stupňů Celsia. Jste slabí, malátní a vysloveně nejste schopni vstát z postele.

Zánět průdušek u dospělých mívá jen mírný průběh a obyčejně je nezávažný. Pokud vás příznaky nepřechází nebo se zhoršují, může to signalizovat přechod do zápalu plic.

Zánět průdušek u miminka a u dětí

Zánět průdušek u miminka se může projevovat různě. Zpravidla bývá přítomný kašel, miminko může být spavé nebo naopak nervóznější. Často se může objevit zvýšená teplota a nechutenství. U miminek do 4 měsíců věku, které kašlou, je vždy nevyhnutelné vyloučit zápal plic – pomocí RTG vyšetření.

Vždy zbystřete pozornost, pokud má děťátko těžkosti s dýcháním nebo slyšíte zhoršující se pískání při dýchání. Může se jednat o bronchiolitidu nebo astma.

Sledujte průběh onemocnění – zhoršování stavu, či jeho nezlepšování se v průběhu 3–4 dnů vyžaduje opakovanou konzultaci s lékařem, případně další vyšetření. Při horečce a těžkostech s dýcháním je potřeba vyloučit i zápal plic.

Zánět průdušek u starších dětí se projevuje už podobně jako u dospělých.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zánět průdušek v těhotenství

Zánět průdušek v těhotenství může budoucí maminku vystrašit. Způsobují ho obyčejně stejné viry jako ty, které jsou zodpovědné i za obyčejné prochladnutí. Nemáte se čeho obávat.

V těhotenství je též potřebný klid, oddych a „vyležení” nemoci. Je to důležité, aby nedošlo k rozvoji zánětu a jeho rozšíření do plic. Věnujte proto léčbě zaslouženou pozornost.

Pokud trpíte zánětem průdušek v těhotenství, velmi opatrně vybírejte bylinky vhodné na léčbu. Některé z nich mohou způsobit kontrakce dělohy a její dráždění. V některých případech by mohly vést k předčasnému porodu.

Vždy se poraďte s lékárníkem, či lékařem, o vhodných bylinkách u léčby zánětu průdušek v těhotenství. Pokud si kupujete volně prodejné léky, informujte lékárníka o svém těhotenství.

Chronický a akutní zánět průdušek

Chronický zánět průdušek je vážným onemocněním. Může totiž přejít i do chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Léčba obojího je velmi těžká.

Chronický zápal průdušek není způsobený infekcí. Možná jste dlouhé roky kouřili nebo se dlouhodobě pohybovali v znečištěném vzduchu. Toto onemocnění se rozvíjí pomalu, měsíce až roky. Jeho projevy bývá dlouhodobý kašel a nadměrná tvorba hlenu v dýchacích cestách. Vznikají tak i těžkosti s dýcháním.

Akutní zánět průdušek vás potrápí krátce, obyčejně 1 – 2 týdny. Kašlat však můžete také několik týdnů. Akutní zánět průdušek je v 90 % případů způsobený viry.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Jak se diagnostikuje zánět průdušek?

Pokud se cítíte nemocní, navštivte svého všeobecného lékaře nebo svoji všeobecnou lékařku. V případě pochybností vás může poslat na rentgen hrudníku, aby vyloučil zápal plic. Někdy zvolí krevní testy, aby zjistil, co zánět způsobuje. Zmiňované vyšetření nejsou bolestivé ani příliš nepříjemné.

Je zánět průdušek nakažlivý?

Akutní zánět průdušek je nakažlivý. Přenáší se prostřednictvím slin, hlenů, či přímého kontaktu. Může se stát, že nakazíte někoho, u koho se však nerozvine zánět průdušek, ale například jen nachlazení a kašel. Taktéž se však může stát, že u druhého zánět průdušek přejde do zápalu plic. Proto buďte zodpovědní, zůstaňte v posteli a infekci nešiřte.

Pokud jste nemocní, nepatříte do veřejných dopravních prostředků, nákupního centra a ani nikam, kde se zdržuje víc lidí, než pouze vy sami.

Chronický zánět průdušek není způsobený bakteriemi a ani viry, proto nakažlivý není.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Jak se léčí zánět průdušek?

V drtivé většině případů je zánět průdušek způsobený viry. Proto jsou v léčbě antibiotika nejen zbytečné a neúčinné, ale mohou u vás prodloužit průběh onemocnění. Vplývají totiž na určitou rovnováhu bakterií v našem těle, která je důležitá pro fungování imunitního systému.

Od příznaků si můžete ulevit pomocí některých léčiv. Pijte dostatek tekutin, které zkapalní hlen a ulehčí jeho vykašlávání.

Vykašlávání ulehčují i některé bylinky ve formě čajů nebo volně prodejných sirupů.

Účinné jsou mateřídouška a prvosenka jarní. Odvar je možné připravit i z lipového květu. Můžete vyzkoušet i mastný nebo medový obklad na hrudník.

Teplotu můžete tlumit léky proti teplotě (paracetamolem nebo ibuprofenem). Avšak teplota do 38,5 stupňů Celsia je obranná reakce organizmu a důležitá zbraň imunitního systému, není nevyhnutelné ji tlumit.

Pokud ještě po ústupu nemoci pociťujete suchý kašel, který vám překáží, můžete sáhnout po volně prodejných lécích proti kašli. Neužívejte je dlouhodobě.

Když lékař diagnostikuje bakteriální zánět v krvi, budete užívat antibiotika. Lékař při nastavení léčby bere do úvahy mnoho faktorů. Neváhejte se ho zeptat, proč volí právě takovou léčbu, jakou vám doporučil. Jakékoliv pochybnosti si s ním vydiskutujte ještě v ambulanci.

Zdroj foto: Stock.adobe.com

Kdy mohou jít děti zpět do školky a do školy?

Pokud je vaše dítě stejně aktivní jako předtím, nemá teplotu, nemá těžkosti s dýcháním a nepociťuje jiné těžkosti (kromě kašle), může jít zpět do kolektivu. Nemusíte čekat, až dítě přestane kašlat, aby mohlo jít do školy, či školky. Někdy byste se načekali i týdny. Kašel, který přetrvává po tomto onemocnění, bývá výsledkem dráždění dýchacích cest, ne infekce.

Pokud dítě užívalo antibiotika na bakteriální zánět průdušek, tento je méně nakažlivý než virový. Přesto mohou děti nakazit staršího člověka, miminko nebo kohokoliv s oslabenou imunitou. Proto je nevystavujte společnosti druhých lidí dříve než 48 hodin od začátku užívání antibiotik.

Dokdy budete PN vy při zánětu průdušek?

Do práce se raději nevracejte dřív než za týden. Všechno však závisí na vašem imunitním systému. U někoho se může nemoc zkomplikovat, jiný se z ní doslova „vyspí” za 2-3 dny. Vždy se proto řiďte především tím, jak se cítíte (bez toho, abyste byli nadopovaní léky proti horečce a bolesti).

Léčbu vnímejte jako příležitost zastavit se a někdy i přehodnotit životní tempo. Vaše tělo vám nemocí dává najevo, že je potřeba se zpomalit a oddychnut si.

Uvedený text má pouze informativní charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařské vyšetření, či konzultaci. Zdravotní těžkosti jednotlivce je nevyhnutelné posuzovat v kontextu přidružených onemocnění, probíhající léčby a individuálních charakteristik jedince.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/how-long-does-bronchitis-last#contagious

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bronchitis/diagnosis-treatment/drc-20355572

https://www.edukafarm.sk/data/soubory//casopisy/mediNEWS/01-2014/03%20POSTAVENIE%20ANTIBIOTIK%20V%20LIECBE%20RESPIRACNYCH%20INFEKCII.pdf

Napsat komentář