Zvětšení rtů: Nenechejte se muži vysmát. Koledujete si i o komplikace

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chci mít rty krásné jako Angelina Jolie!

Tímto srovnáváním se s jinými ženami zdůvodňujeme své plány na zvětšení rtů (augmentaci). Z utkvělé představy však najednou vzniká závislost.

Přitom se stačí podívat na největší hvězdy showbyznysu. Ty tomuto estetickému trendu vůbec nepodléhají a raději zůstávají věrné přirozenosti.

Jak vznikl trend zvětšování rtů?
Souvisí s nízkým sebevědomím žen?
Jaká zdravotní rizika hrozí při zvětšování rtů?
Skutečně se mužům líbí obrovské rty?
Existuje bezpečné, přírodní zvětšení rtů?

Historie zvětšování rtů

Touha po větších rtech není jen aktuálním trendem. Ženy si přály plnější rty již na začátku 20. století – první pokus dokonce proběhl v roce 1906, kdy lékař ženě aplikoval tekutý parafín. Později byl používán i vlastní tuk.

Navzdory původní popularitě zájem o tyto zákroky postupně slábl, a znovu se o nich začalo mluvit až v 60. letech minulého století. Tehdy vyměnili parafín za tekutý silikon, čímž spustili další vlnu módy.

Až na přelomu milénia přišly modernější přístupy, jako je zvětšování rtů botoxem, kyselinou hyaluronovou nebo chirurgické úpravy.

Jak vznikl trend zvětšování rtů

I když plastická chirurgie nabízí úpravu rtů už desetiletí, výraznější zájem zaznamenáváme v posledních 1015 letech. Dá se říci, že to „způsobily“ dva faktory.

Prvním byla tzv. „duck face“, tedy pózování s našpulenými rty při focení. Ústa díky tomu opticky vypadají větší a jakoby připravená na polibek.

To se mladým ženám zalíbilo natolik, že začaly uvažovat o trvalejší „našpulenosti“. K popularitě trendu přispěly také některé influencerky, jako například Kylie Jenner.

Odtud je nová móda trvale na vzestupu. Z pohledu mnoha žen jsou totiž plné rty atraktivnější, nebo dokonce pro muže vzrušující.

Považují muži větší rty za krásnější?

Roky vznikl mýtus, že muži hodnotí velké rty jako atraktivnější a erotičtější. Jaká je pravda? Nepřirozeně velké rty preferuje jen malé procento mužů.

Přehnaně upravená ústa spíše vyvolávají u mužů úšklebkysmích. Muži preferují originály, podle nich je to zajímavější, než když jsou všechny ženy jako z kopírky.

Ani polibky s tak velkými rty nemusí být pro muže příjemné. Nevěřte tedy mýtům a nesnažte se podobat na afektované krásky ze sociálních sítí. Nenechejte se muži vysmát.

nepodarené zväčšenie pier
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zvětšení rtů a problémy se sebevědomím

Odborníci upozorňují na rostoucí trend – po velkých rtech touží čím dál více teenagerek. Tyto dívky již ve velmi mladém věku, obvykle po dosažení osmnácti let, podstupují augmentaci.

Jejich sny však jsou projevem nízkého sebevědomí. Mladé dívky nedokáží přijmout svůj vzhled, bojují s různými komplexy. Často to tedy nezůstane jen u rtů.

Zvětšení rtů jako mentální porucha

Na jedné straně máme jemnou korekci rtů, na druhé několikanásobně zvětšené rtů. Ty již odráží psychické problémy. Pokud žena nedokáže najít hranici, kde by se měla zastavit, její stav je velmi podobný anorexii.

Pokud žena nevidí, že rty již proporčně nesedí k tváři, a dále je chce zvýrazňovat, protože stále nejsou dostatečně velké nebo nemají ten „správný“ tvar, jedná se o psychickou poruchu a závislost.

Zdravotní problémy po zvětšení rtů

Zvětšování rtů obvykle přináší otoky, bolesti a podráždění, které přetrvávají asi 2 dny po zákroku. V tomto období lékaři doporučují potraviny, které nejsou příliš tvrdé, abyste je nemuseli dlouho žvýkat. Tímto způsobem snížíte citlivost rtů, a poté se stav stabilizuje.

Efekt dočasného zvětšení trvá 69 měsíců. Nicméně v některých případech mohou nastat dlouhodobé zdravotní komplikace. Podívejme se na běžné i méně běžné.

  • Infekce – lékař při vpichu musí dodržovat všechny hygienické zásady, aby nedošlo k infekci rtů. Nicméně u neakreditovaných klinik s podezřele nízkými cenami jsou hygienické standardy někdy obcházeny.
  • Prosakování v místě vpichu – stává se to po aplikaci nadměrného množství kyseliny hyaluronové.
  • Uzlina blízko vpichu – lékař ji musí chirurgicky odstranit.
  • Poranění cév – stává se to při neopatrných zákrocích; rty se potom hůře hojí.
  • Odumření tkáně – kvůli zablokovanému průtoku krve (opět poraněné cévy).
  • Slepota – pokud se tekutina dostane až do tepny, může zablokovat průtok krve do oka, což znamená dočasnou slepotu.
zväčšenie-pier-kyselinou-hyaluronovou
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Alergická reakce po zvětšení rtů

V ojedinělých případech může po aplikaci kyseliny hyaluronové nastat alergická reakce. Poznáte to podle velmi silného otoku a silně zanícené kůže, která je na dotek bolestivá. Rty vypadají, jako by vás do nich někdo udeřil.

Tato reakce nepřejde ani do 2 dnů. Většinou zabere až lokální léčba, ve formě uklidňujících gelů. V případě silného zánětu vám lékař předepíše antibiotika.

Kdy nemůžete podstoupit zvětšení rtů:

  • při kožním onemocnění, či aktuálním podráždění kůže,
  • pokud máte v blízkosti rtů vřed, nezahojenou ránu atd.,
  • pokud víte, že máte alergii na některou ze složek výplně,
  • při zhoršené srážlivosti krve,
  • pokud máte dlouhodobé problémy s herpes,
  • pokud jste těhotná nebo kojíte,
  • pokud jste alergická na vícero potravin,
  • Pokud trpíte cukrovkou.
prírodné zväčšenie pier
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Přírodní zvětšení rtů

Ještě před samotným zákrokem vyzkoušejte krátkodobé, přírodní zvětšení rtů. Takto neriskujete chybný výsledek. Zvětšení si můžete snadno „vyrobit“ i sami, a to jen na konkrétní příležitost.

Nejrychlejší je optické zvětšení pomocí konturovací tužky. Pokud však chcete skutečné zvětšení, existují speciální přípravky, které dočasně stimulují nervová zakončení v rtech.

Jde hlavně o lesky a rtěnky, které obsahují mentolovou složku, skořici nebo výtažek z chilli papriček. Na začátku pocítíte jemné brnění, ale do 15 minut uvidíte zvětšení. Efekt vydrží maximálně 1 den.

Raději dočasné, než trvalé zvětšení

Pokud přes všechna rizika nedokážete odolat trendům, rty si nechejte vyplnit pouze dočasně. Nenechte se přesvědčit k trvalé chirurgické augmentaci, protože pokud nebudete s výsledkem spokojená, již to nedokážete rychle změnit.

Využijte například aplikaci kyseliny hyaluronové nebo vlastního tuku. Před rozhodnutím si však připomeňte, že přirozená krása, i když s malými nedostatky, je lepší než uměle působící vizáž.

 

Zdroje:

  1. https://www.thelist.com/83669/untold-truth-lip-injections/
  2. https://www.healthline.com/health/facial-fillers-side-effects
  3. https://www.thesmilepractice.com/everything-you-need-to-know-about-lip-filler-after-care/
  4. https://www.acquisitionaesthetics.co.uk/history-of-lip-fillers
  5. https://www.webmd.com/beauty/cosmetic-procedures-lip-augmentation#3
  6. http://www.medhalt.com/procedure/lip-augmentation
  7. https://science.hnonline.sk/biologia-a-chemia/1988368-velke-usta-ake-su-podla-vedcov-idealne-pery

Napsat komentář