Zvýšená teplota: Málokdy se dostaví bez příčiny. Kdy se tělo zahřívá?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pokud s námi není něco v pořádku, tělo nám to oznamuje nejrůznějšími způsoby. Někdy musíme být velmi pozorní, abychom pochopili, co nám vlastně říkají.

Jindy je to zase tak jednoduché, že by to pochopilo i dítě. Jedním ze základních upozornění, že nejsme celkem zdraví, je zvýšená teplota těla.

Co nám signalizuje zvýšená teplota?

Existuje zvýšená teplota bez příčiny?

A kdy už mluvíme o horečce?

Co je zvýšená teplota?

Zvýšená teplota je obranná reakce organizmu. Imunitní systém se takto chrání např. před virovými nebo infekčními onemocněními. Normální tělesná teplota je v rozpětí 3637 stupňů, což je u každého individuální.

Pokud teploměr ukazuje mezi 37 38 stupni Celsia, mluvíme o zvýšené teplotě. Tehdy se v těle množí bakterie a nemoc se začíná rozšiřovat, resp. zhoršovat.

Co je horečka?

O horečce mluvíme tehdy, pokud se teplota zvýší nad 38 stupňů. Když horečku vyvolá nějaké onemocnění, jedná se o akutní formu. Pokud se horečka objevuje dlouhodobě, je to chronická forma, a za tím už hledejme vážnější zdravotní problém.

Co je podchlazení?

Při podchlazení vám teplota klesne pod 35 stupňů Celsia. Tento stav většinou způsobují vnější faktory – například dlouhý pobyt ve velmi chladném prostředí. Někdy se takto projevují i endokrinologické onemocnění.

Při infekci nebo viru zvýšenou teplotu netlumte!

Akutní zvýšenou teplotu, vyvolanou virem nebo infekcí, nikdy netlumíme léky. Ty se podávají pouze při horečce nebo v případě, že stav přetrvává vícero dnů, přičemž jsme vyloučili všechny ostatní příčiny.

Namísto potlačování zvýšené teploty, začněte pít víc tekutin, a co nejvíc oddychujte. Tělo se tak lépe vypořádá s bakteriemi, což výrazně zjednoduší a také zkrátí léčbu.

Zvýšená teplota z tepla

V létě často dochází k přehřátí organizmu. Tělo se takto brání proti horkému počasí. Jenže krev se přesouvá blíže ke kůži, kvůli čemu selhává vnitřní ochlazování. Právě tehdy se může objevit mírně zvýšená teplota.

Při těžších stavech nebo úpalu však může tělo reagovat až horečkou nad 40 stupňů. K tomuto stavu dochází také při dehydrataci – organizmus nemá dostatek tekutin, vysušují se sliznice a hned se zvýší i teplota.

V obou případech je potřeba zajít do chladných prostorů. Stín obvykle nestačí vzhledem k tomu, že i v něm bývá stále velké teplo. Dbáme o dostatečný přísun tekutin, nic neděláme, pouze oddychujeme.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Teplota se zvýší i z únavy

Večer se vrátíte z práce úplně vyčerpaní a máte pocit, jako by na vás lezla nemoc? Bolí vás svaly a máte zvýšenou teplotu? Ve skutečnosti to může být jen reakce na velké pracovní tempo. Dostali jste se na pokraj sil a tělo vám posílá varovné signály.

Vyberte si pár dní volna, během kterých budete pouze relaxovat. Oddychnete si po psychické i fyzické stránce. Pokud ani potom nedojde ke zlepšení nebo se zvýšená teplota objevuje pravidelně, zajděte za lékařem.

Stejná reakce může nastat během svalové horečky. Tehdy teplota signalizuje svalové přetížení nebo svalové zranění.

Zvýšená teplota ze stresu

Teplota ze stresu má obvykle dvě podoby. První možností je chronický stav, který se objevuje u lidí s dlouhodobě vysokým psychickým zatížením. Pokud je tělo neustále v napětí, nestíhá se už ochlazovat, jak bychom od něj potřebovali.

Když toto trvá několik týdnů, pomůže relax nebo meditační cvičení. V případě přetrvávajících těžkostí navštivte psychologa a pracujte na odstranění stresu ze svého života.

Druhý stav vzniká při konkrétní události. Teplota se vám zvýší například v čase zkoušek, ale i v kritickém momentu, když jste účastníky nečekané nebo velmi emotivní situace.

Tehdy najednou pocítíte nával horečky, potíte se, může vám být i nevolno. Avšak hned, jak dostanete všechno pod kontrolu nebo projdete zkouškou, teplota se vrátí do normálu.

Zvýšená teplota během menstruace

Hormonální změny přinášejí organizmu různé těžkosti. Některé ženy to zažívají pravidelně každý měsíc – před nebo během menstruace. Zvýšená teplota je jedním ze symptomů PMS, často ji doprovází také silná bolest kloubů. Po spuštění krvácení se teplota ustálí.

Zvýšení teploty během ovulace

Zvýšená teplota může být též znamením plodných dní. V čase ovulace se teplota zvýší na přibližně 37,2 a přetrvává po celou dobu, dokud není vajíčko připravené na oplodnění.

Pro správné určení těchto dní si musíte teplotu změřit v pochvě nebo v konečníku. Měla byste to udělat ráno hned po probuzení, ještě v posteli.

Zvýšená teplota v těhotenství

Na zvyšování teploty těla se připravte také během gravidity. Dokonce to patří k prvním signálům, že jste v radostném očekávání. Teplota se většinou objevuje v prvních týdnech, potom se vrátí do normálu.

V tomto období musíte počítat i s častějšími virovými onemocněními. Imunita ženy je během těhotenství oslabená, proto nedokáže tak bojovat s bakteriemi. Není výjimkou, pokud jste především v 1.2. trimestru častěji nemocná, zápasíte s nachlazením, chřipkou, či se zápaly dýchacích cest.

Samozřejmě je v první řadě potřeba léčit samotné onemocnění. Užívání jakýchkoliv léků na snižování teploty vždy konzultujte s lékařem, protože většina z nich není vhodná pro těhotné ženy!

Zvýšená teplota v třetím trimestru

Zvýšená teplota může být signálem, že jsou v těle nějaké viry nebo bakterie, které se mohou přenést i na dítě. Krátce před porodem může též dojít k náhlému zvýšení tělesné teploty.

Hlavně ve 3. trimestru byste měli gynekologa informovat o všech těžkostech. Pokud se ze zvýšené teploty stane horečka, neváhejte ani chvíli! Horečka může ohrozit správný vývoj plodu!

Zvýšená teplota u miminka

Malé miminko nemusí být při zvýšené teplotě na dotyk horké. Proto se víc spoléhejte na ostatní projevy. Pokud je drobeček malátný nebo dlouho a usedavě pláče, raději vezměte do ruky teploměr.

Tělesná teplota u dětí se zjišťuje měřením v análním otvoru; ale tam je přirozeně vyšší. Před vynesením verdiktu proto u nejmenších odpočítáme 0,7 stupně.

U novorozeňátek do 3 měsíců kontaktujeme lékaře i při malém zvýšení teploty, které neustoupí do několika hodin. Jejich imunita ještě není tak silná, proto může nemoc vypuknout velmi rychle.

Děti nad 6 měsíců už trápí první prořezávající se zoubky. Tehdy se teplota může zvýšit až na 38 stupňů. U kojenců postačí na utlumení mateřské mléko, u ostatních miminek co nejvíc tekutin.

Pokud teplota neustoupí do 24 hodin nebo se změní na horečku, dětský lékař předepisuje léky na její snížení nebo slabší antibiotika, která léčí i samotnou chorobu.

Zvýšená teplota u dětí večer

Závažnost posuzujeme podle toho, jak často se tato situace objevuje. Všichni víme, že teplota během dne přirozeně kolísá – například večer je obvykle vyšší než ráno.

Pokud má dítě za sebou náročný den, jedná se o přirozenou reakci. Ale pokud by se to pravidelně opakovalo nebo by se jednalo o několik večerů se stejným zvýšením teploty, musíte zajít k lékaři.

V rizikovém zimním a podzimním období sledujte, zda se stav výrazně nezhoršuje nebo zda nepřerostl až do horečky. Tehdy se může jednat o reakci na nástup infekčního nebo virového onemocnění.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Přetrvávající zvýšená teplota

V této situaci musíme vždy vyloučit konkrétní onemocnění. V případě, že máme negativní výsledky testů, ale teplota nadále přetrvává, vyšetření je potřeba zopakovat ještě jednou a to do 2 měsíců. Pokud ani to nepřinese nové zjištění, může se jednat o permanentní únavu, slabou imunitu nebo přirozeně vyšší tělesnou teplotu.

Dlouhodobě zvýšená teplota může doprovázet tato onemocnění:

Teplota těla 35 stupňů

U některých lidí může přetrvávat snížená teplota 35 stupňů. Jen malé procento však může říct, že je to u nich běžné, že se takto narodili.  Snížená teplota většinou nastane kvůli zdravotnímu problému – tělo tak reaguje např. na poruchy funkce štítné žlázy.

Se sníženou teplotou se setkáváme i u lidí s anorexií. Stejně se projevuje stres, únava, slabší imunita nebo anémie. Nejčastěji se se sníženou teplotou setkáváme u starších lidí, kde se jedná o špatné prokrvení organizmu.

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323819.php

https://www.webmd.com/first-aid/fevers-causes-symptoms-treatments#1

https://www.healthline.com/health/can-stress-make-you-sick

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/treating-high-temperature-children/

https://kidshealth.org/en/parents/fever.html

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2017_07/Prva_pomoc_pri_prehriati_a_tepelnom_upale.aspx?did=12&sdid=77&tuid=0&

https://www.sciencedaily.com/releases/2015/11/151106113950.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323476.php

https://akootehotniet.com/komplikacie/horucka-v-tehotenstve/

https://najmama.aktuality.sk/clanok/222074/ovulacia-znama-neznama/

https://www.bustle.com/p/what-is-period-flu-heres-why-you-might-feel-sick-right-before-you-get-your-period-7906515

Napsat komentář