Jídlo a tekutiny ovlivňují účinek antibiotik. Některá antibiotika máme užívat nalačno, abychom zbytečně neprodloužili jejich vstřebávání.
Jiné jsou nejúčinnější, když si je dáme těsně po jídle nebo s jídlem. Užití po jídle může také zmírnit žaludeční potíže.
S kterými potravinami a nápoji můžeme kombinovat antibiotika? Máme se vždy vyhnout užívání alkoholu?
Antibiotika, která se s alkoholem „nesnesou“
Při přípravku s účinnou látkou metronidazol se striktně zakazuje pití alkoholu během léčby. Dokonce i nejméně 48 hodin po ukončení léčby. Metronidazol brzdí enzym, který odbourává toxický produkt alkoholu – acetaldehyd, čímž dochází k hromadění acetaldehydu. Ten vyvolává bolesti hlavy, zvracení, nevolnost, závratě, dušnost až kolapsové stavy při požití velkého množství alkoholu. Podobnou reakci způsobuje také alkohol v kombinaci s Biseptolem a některými injekčními cefalosporiny.
Jiná skupina antibiotik, při kterých určitě nepijte, jsou tetracykliny (Doxybene, Doxybene, Deoxymykoin). Alkohol totiž zvyšuje činnost jaterního enzymu, kterým se odbourává doxycyklin – urychlí se rozklad léčiva, takže se při obvyklé dávce nedosáhnou potřebné terapeutické koncentrace antibiotik.
Existuje i několik dalších typů antibiotik, na které by se nemělo pít včetně tinidazolu, linezolidu a erytromycinu.
Samozřejmě tím, že se přiopijete/opijete si při uzdravování nepomůžete. Když jste nemocní, měli byste se vyhnout pití alkoholu.
Každé antibiotikum může být ovlivněno jinou složkou jídelníčku, která je schopna různými mechanismy ovlivnit osud antibiotika v našem těle. Častokrát, výsledkem vzájemného působení, bývá snížení účinnosti léčby nebo zvýšení výskytu některého z nežádoucích účinků.
Na tyto potraviny si dejte určitě pozor
Mléčné výrobky
V případě doxycyklinu dokáže současný příjem mléčných výrobků a antibiotika snížit účinnost léčiva o 10 – 30 %. Dávejte pozor nejen na vápník, ale i na hořčík, zinek či železo.
V průběhu terapie antibiotiky ze skupiny tetracyklinů a fluorochinolonů (například norfloxacin, ofloxacin) byste měli věnovat pozornost mléku a mléčným výrobkům.
Při současné konzumaci mléka a mléčných výrobků s některým z výše uvedených antibiotik dojde ke snížení jeho vstřebání, a tím výrazně klesne účinnost léčby. Během léčby není nutné mléko a mléčné výrobky zcela vynechat, pouze dodržet nejméně 2 – 3 hodinový odstup od podání antibiotika.
Multivitaminové doplňky, minerálky, džusy
Kromě mléčných výrobků je vhodné se vyhýbat i příjmu multivitamínových doplňků či minerálkám. Také některé džusy obsahují vysoký obsah vápníku. Doporučuje se alespoň 2 – 3 hodinový odstup mezi užitím antibiotika a zmíněných kovů. Mezi takové antibiotika patří tetracykliny, konkrétně doxycyklin a chinolony.
Citrusové plody a šťávy
V léčbě přípravkem s obsahem kotrimoxazolu (Biseptol) je vhodné vyloučit kyselé potraviny, jako citrusové plody a šťávy z nich a vysoké dávky vitamínu C.
Konzumace většího množství těchto potravin by mohla zvýšit výskyt nežádoucích účinků. Tyto léky je dobré podávat po jídle a zapíjet alkalickou minerální vodou, pokud není určeno jinak.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná, ať už jako součást doplňků stravy či bylinného čaje, zvyšuje aktivitu jaterních enzymů, a tak může významně zkrátit dobu účinku a celkovou účinnost makrolidových antibiotik (s obsahem klarithromycinu či azithromycinu). Během léčby těmito antibiotiky není vhodné konzumovat třezalku v žádné formě.
Řiďte se radami svého lékaře nebo lékařky
Při léčbě antibiotiky je nutné poslouchat pokyny lékaře či lékárníka a dodržovat jejich doporučení, lékařem nastavený interval mezi jednotlivými dávkami antibiotik a respektovat jeho užívání ve vztahu k jídlu (nalačno, po jídle, s jídlem).
Nikdy byste neměli přerušovat nebo předčasně ukončovat léčbu antibiotiky bez konzultace s lékařem a lékárníkem navzdory zdánlivému zlepšení zdravotního stavu nebo vymizení příznaků onemocnění. Může totiž u vás dojít ke snížení účinnosti antibiotik.
Zdroje: