Co nejíst a nepít při antibiotikách?

Jídlo a tekutiny ovlivňují účinek antibiotik. Některá antibiotika máme užívat nalačno, abychom zbytečně neprodloužili jejich vstřebávání.

Jiné jsou nejúčinnější, když si je dáme těsně po jídle nebo s jídlem. Užití po jídle může také zmírnit žaludeční potíže.

S kterými potravinami a nápoji můžeme kombinovat antibiotika? Máme se vždy vyhnout užívání alkoholu?

Antibiotika, která se s alkoholem „nesnesou“

Při přípravku s účinnou látkou metronidazol se striktně zakazuje pití alkoholu během léčby. Dokonce i nejméně 48 hodin po ukončení léčby. Metronidazol brzdí enzym, který odbourává toxický produkt alkoholu – acetaldehyd, čímž dochází k hromadění acetaldehydu. Ten vyvolává bolesti hlavy, zvracení, nevolnost, závratě, dušnost kolapsové stavy při požití velkého množství alkoholu. Podobnou reakci způsobuje také alkohol v kombinaci s Biseptolem a některými injekčními cefalosporiny.

Jiná skupina antibiotik, při kterých určitě nepijte, jsou tetracykliny (Doxybene, Doxybene, Deoxymykoin). Alkohol totiž zvyšuje činnost jaterního enzymu, kterým se odbourává doxycyklin – urychlí se rozklad léčiva, takže se při obvyklé dávce nedosáhnou potřebné terapeutické koncentrace antibiotik.

Existuje i několik dalších typů antibiotik, na které by se nemělo pít včetně tinidazolu, linezolidu a erytromycinu.

Samozřejmě tím, že se přiopijete/opijete si při uzdravování nepomůžete. Když jste nemocní, měli byste se vyhnout pití alkoholu.

Každé antibiotikum může být ovlivněno jinou složkou jídelníčku, která je schopna různými mechanismy ovlivnit osud antibiotika v našem těle. Častokrát, výsledkem vzájemného působení, bývá snížení účinnosti léčby nebo zvýšení výskytu některého z nežádoucích účinků.

Na tyto potraviny si dejte určitě pozor

Mléčné výrobky

V případě doxycyklinu dokáže současný příjem mléčných výrobků a antibiotika snížit účinnost léčiva o 10 – 30 %. Dávejte pozor nejen na vápník, ale i na hořčík, zinek či železo.

V průběhu terapie antibiotiky ze skupiny tetracyklinů a fluorochinolonů (například norfloxacin, ofloxacin) byste měli věnovat pozornost mléku a mléčným výrobkům.

Při současné konzumaci mléka a mléčných výrobků s některým z výše uvedených antibiotik dojde ke snížení jeho vstřebání, a tím výrazně klesne účinnost léčby. Během léčby není nutné mléko a mléčné výrobky zcela vynechat, pouze dodržet nejméně 2 – 3 hodinový odstup od podání antibiotika.

Multivitaminové doplňky, minerálky, džusy

Kromě mléčných výrobků je vhodné se vyhýbat i příjmu multivitamínových doplňků či minerálkám. Také některé džusy obsahují vysoký obsah vápníku. Doporučuje se alespoň 2 – 3 hodinový odstup mezi užitím antibiotika a zmíněných kovů. Mezi takové antibiotika patří tetracykliny, konkrétně doxycyklin a chinolony.

Citrusové plody a šťávy

V léčbě přípravkem s obsahem kotrimoxazolu (Biseptol) je vhodné vyloučit kyselé potraviny, jako citrusové plody a šťávy z nich a vysoké dávky vitamínu C.

Konzumace většího množství těchto potravin by mohla zvýšit výskyt nežádoucích účinků. Tyto léky je dobré podávat po jídle a zapíjet alkalickou minerální vodou, pokud není určeno jinak.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná, ať už jako součást doplňků stravy či bylinného čaje, zvyšuje aktivitu jaterních enzymů, a tak může významně zkrátit dobu účinku a celkovou účinnost makrolidových antibiotik (s obsahem klarithromycinu či azithromycinu). Během léčby těmito antibiotiky není vhodné konzumovat třezalku v žádné formě.

Řiďte se radami svého lékaře nebo lékařky

Při léčbě antibiotiky je nutné poslouchat pokyny lékaře či lékárníka a dodržovat jejich doporučení, lékařem nastavený interval mezi jednotlivými dávkami antibiotik a respektovat jeho užívání ve vztahu k jídlu (nalačno, po jídle, s jídlem).

Nikdy byste neměli přerušovat nebo předčasně ukončovat léčbu antibiotiky bez konzultace s lékařem a lékárníkem navzdory zdánlivému zlepšení zdravotního stavu nebo vymizení příznaků onemocnění. Může totiž u vás dojít ke snížení účinnosti antibiotik.

Zdroje:

www.veda-a-technika.eurozpravy.cz

www.tvojlekarnik.sk

www.viscojis.cz

Napsat komentář