Jakou barvu může mít hlen? Co znamená žlutá, zelená, hnědá či růžová?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Hlen není nic příjemného, avšak někdy ho tělo potřebuje, aby se uzdravilo.

Hlen je lepivá, želatinová hmota, nacházející se v plicíchhrdle, ústechnosedutinách. Tato hmota se vytváří v drobných hlenových žlázkách sliznic.

Obecně můžeme říci, že naše tělo produkuje hlen neustále, ale nejvíce si ho samozřejmě všímáme, když se změní v důsledku infekce dýchacích cest (např. chřipka, plicní chlamydie), běžné rýmyinfekce dutin nebo alergie.

Více hlenu tělo vytváří také tehdy, když kouříme.

Jaká je funkce hlenu?

Chrání tkáně, které vystýlají plíce, hrdlo, nos a dutiny, a tím je chrání před vysušením. Přispívá také k zachytávání nežádoucích bakterií alergenů, jako je prach nebo pyl, čímž zabraňuje jejich rozšíření do celého těla, kde by mohly způsobit onemocnění. Hlen obsahuje různé protilátky enzymy, kterými tyto škůdce usmrcuje nebo neutralizuje.

Kolik hlenu vyprodukuje tělo?

Podle výzkumů naše tělo obvykle produkuje až 1,5 litru hlenu denně, ačkoli to necítíme. Většina hlenu jednoduše sklouzne dolů hrdlem. Při některých onemocněních nebo alergiích se buď zvýší množství produkovaného hlenu, nebo se změní jeho konzistence.

Kdy hlen mění barvu

nemoc zelený hnědý bílý Černý čirý Červený nebo růžový
Alergická rýma (rýma) ANO
Bronchitida (zánět průdušek) ANO ANO ANO ANO
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) ANO
Městnavé srdeční selhání ANO ANO
cystická fibróza ANO ANO
plísňová infekce ANO
Gastroezofageální reflux (GERD) ANO
plicní absces ANO ANO ANO
rakovina plic ANO
Pneumonie (zápal plic) ANO ANO ANO ANO
Pneumokonióza (zaprášení plic) ANO ANO
plicní embolie ANO
Zánět vedlejších nosních dutin ANO
kouření ANO ANO
tuberkulóza ANO

Zdroj: https://www.healthline.com/health/green-phlegm#phlegm-colors-and-meanings

zelený-hlen
Zdroj foto: Shutterstock.com

Proč mění hlen barvu?

Jistě jste si při smrkání z nosu všimli, že hlen není vždy čirý. Může nabýt žlutéhozelenéhonačervenalého nebo hnědavého nádechu. Co znamenají tyto barvy?

Čirý hlen

Naše tělo produkuje čistý hlen každý den. Čirý hlen obsahuje vodubílkovinyprotilátky rozpuštěnou sůl, které pomáhají zvlhčovat dýchací systém. Zvýšená tvorba čirého hlenu znamená, že tělo se pokouší zbavit dráždivých látek, jako je pyl nebo nějaký typ viru.

Příklady onemocnění:

  • Alergická rýma. Tímto termínem se označuje nosní alergie nebo senná rýma. Znamená to, že tělo produkuje více hlenu po tom, co bylo vystaveno alergenům (pyl, trávy a plevele).
  • Virová bronchitida. Zánět v průduškových trubicích, který začíná čirým nebo bílým hlenem, resp. kašlem. V některých případech se hlen postupně mění na žlutý nebo zelený.
  • Virová pneumonie. Tuto formu zápalu plic způsobuje infekce v plicích. Mezi první příznaky patří: horečka, suchý kašel, bolest svalů, zvýšená produkce čistého hlenu.

Žlutý až / nebo zelený hlen

Možná jste slyšeli, že žlutý nebo zelený hlen je jasným znamením, že máte infekci, jde však o mylnou informaci – žlutý ani zelený odstín není způsoben bakteriemi. Když prochladne a máte rýmu, imunitní systém vysílá do postižené oblasti bílé krvinky, zvané neutrofily. Tyto buňky obsahují do zelena zbarvený enzym, což na počátku onemocnění může způsobit žluté, při silné imunitní reakci až zelené zbarvení hlenu.

Není to však pravidlo. I při infekci ucha dutin můžete mít čirý hlen, ke kterému se přidruží nejčastější příznaky, jako ucpaný nos, horečka pocit tlaku kolem nosních dutin. Většina infekcí, které vedou k zelenému hlenu, jsou virové. Obvykle se vyřeší bez antibiotik, a to během několika týdnů.

Užívání antibiotik, pokud nejsou nutné, může být škodlivé. Pokud zelený hlen provázejí potíže s dýchánímbolest na hrudi nebo vykašlávání krve, neprodleně navštivte lékaře.

žlutý-hlen
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příklady onemocnění:

  • Bronchitida (zánět průdušek). Začíná se suchým kašlem, případně čirým nebo bílým hlenem. Časem můžete vykašlávat žluté a zelené hleny. Znamená to, že onemocnění se mění z virového na bakteriální.
  • Pneumonie (zápal plic). Obvykle jde o komplikaci při jiném respiračním onemocnění. Při pneumonii můžete vykašlávat žluté, zelené, někdy i krvavé hleny. Příznaky se liší podle toho, o jaký typ zápalu plic jde. Společné příznaky pro všechny typy zánětů: kašel, horečka, zimnice a dušnost.
  • Sinusitida (zánět dutin). Toto onemocnění způsobují viry, alergie, dokonce i bakterie. Doprovodné znaky: žlutý nebo zelený hlen, ucpaný nos, výtok z dutiny nosní, tlak v nosních dutinách.
  • Cystická fibróza. Chronické plicní onemocnění, při kterém se v plicích vytváří hlen. Tato choroba postihuje hlavně děti a mladé dospělé. Hlen bývá žlutý, zelený, až hnědý.

Hnědý hlen

Hnědý hlen často obsahuje starou krev – proto barvou někdy připomíná rez. Může se objevit po červeném nebo růžovém hlenu.

Příklady onemocnění:

  • Bakteriální pneumonie – při této formě zápalu plic je hlen zeleno-hnědý nebo do rezava.
  • Bakteriální bronchitida (zánět průdušek) – v průběhu progrese nemoci se spouštějí rezavě-hnědé hleny. Pokud kouříte, nebo jste často vystavováni chemickým dráždidlům, zvyšuje se riziko vzniku chronické bronchitidy.
  • Cystická fibróza  – toto chronické onemocnění plic přináší rezavé zbarvení hlenu.
  • Pneumokonióza (zaprášení plic) – nevyléčitelná nemoc, kterou způsobuje inhalování různých prašných látek, jako je uhlí, azbest a silikóza. Tělo vylučuje hlen hnědé barvy.
  • Plicní absces – jde o dutinu v plicích, plnou hnisu, kolem níž jsou obvykle infikované zanícené tkáně. Mezi příznaky patří: kašel s hnědým nebo krvavým hlenem (zapáchá), noční pocení a ztráta chuti k jídlu.
krvavý-hlen
Zdroj foto: Shutterstock.com

Červený nebo růžový hlen

Nejpravděpodobnější příčinou jakéhokoliv odstínu červeného hlenu je krev. Růžovou také považujeme za jeden z odstínů červené. Pokud se objeví růžový hlen, znamená to, že je v něm krev, jen menší množství.

Za touto barvou hlenu se může skrývat několik příčin. Nejčastěji jde o důsledek podráždění vysychání tkáně v nosních průchodech  – v důsledku nadměrného tření, stírání nebo smrkání nosem.

Malého množství krve ve vašem hlenu se nemusíte obávat. Pokud se však objeví nadměrné krvácení, promluvte si se svým lékařem. Může jít o příznak vážné infekce.

Příklady onemocnění:

  • Zánět plic  – plicní infekci může v průběhu progrese (vedle červeném hlenu) doprovázet zimnice, horečka, kašel, bolest na hrudi.
  • Tuberkulóza  – bakteriální infekce se může přenést z jednoho člověka na druhého, pokud se nacházejí v těsné blízkosti. Hlavní příznaky: kašel trvající déle než 3 týdny, vykašlávání krve a červeného hlenu, horečka, noční pocení.
  • Městnavé srdeční selhání  – srdce slabě přečerpává krev do celého organismu. V plicích se hromadí tekutiny, což vyvolá zvýšenou tvorbu hlenu.
  • Plicní embolie  – dochází k ní, když plicní tepnu zablokuje krevní sraženina. Jde o život ohrožující stav, doprovázený dušností a bolestí na hrudi.
  • Rakovina plic.

Černý hlen

Černý hlen, nazývaný také melanoptýza, znamená, že jste vdechli velké množství například uhelného prachu, nebo máte houbovou infekci, která vyžaduje lékařskou pomoc.

Příklady onemocnění a stavů:

  • kouření,
  • pneumokonióza (zaprášení plic) – postihuje hlavně pracovníků v uhelných dolech, průvodním znakem je dušnost ,
  • houbová, plísňová infekce – způsobují ji černé kvasinky, nazývané Exophiala dermatitidis; nejde o běžné onemocnění, častěji postihuje lidi s cystickou fibrózou.

Bílý hlen

Bílá barva hlenu signalizuje tzv. nosní kongesci, při které je nosní dutina přeplněná, tkáně jsou oteklé a zanícené, což zpomaluje přechod hlenu přes dýchací cesty. Tehdy se hlen zhušťuje, stává se zakaleným nebo bílým.

Příklady onemocnění:

  • Virová bronchitida – na začátku vylučujeme bílé hleny, ale pokud onemocnění přeroste do bakteriální infekce, mění se na žluté až zelené.
  • GERD (refluxní choroba) – chronické onemocnění, které ovlivňuje trávicí systém.
  • CHOPN – velmi vážná nemoc – dýchací cesty se zužují, v plicích se tvoří přebytek hlenu. Tato kombinace ztěžuje přístup těla ke kyslíku.
  • Městnavé srdeční selhání – dochází k němu, když srdce slabě přečerpává krev do celého organismu. V různých částech těla se hromadí tekutiny, což vede ke vzniku edému. Tekutina se shromažďuje i v plicích, což vyústí do zvýšené tvorby bílého hlenu.

Zdroje:

  1. https://www.healthline.com/health/green-phlegm#brown-phlegm ,
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/318359.php ,
  3. https://www.webmd.com/allergies/features/the-truth-about-mucus#2 .

Napsat komentář