(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Listerióza je infekční onemocnění, které představuje hrozbu především pro těhotné ženy, děti, starších a slabších lidí.
Právě u nich mohou nastat vážné komplikace a potom má nemoc podstatně těžší průběh.
Zdravý člověk často ani neví, že listeriózu překonal, protože jeho organizmus se dokáže s bakterií poprat. Mnoho lidí nemá po kontaktu s listériemi žádné příznaky – ty pouze projdou jejich organizmem.
Co je to listerióza?
Onemocnění vyvolávají bakterie listérie. Daří se jim především ve vyšších teplotách (nad 30 stupňů), což jsou dobré podmínky pro jejich množení.
U zdravého člověka se listerióza projeví podobně jako chřipka. Do pár dní se vám uleví a ani nevíte, že vás tato bakterie napadla.
Bakterie se na člověka přenáší ze zvířat nebo z potravin, které mají živočišný původ. Bakterie potom prochází trávicím traktem až do jater, odkud se krví dostává dále do organizmu.
V játrech se dokážou listérie množit a přežívají tam delší čas. Nebezpečné je, pokud se listérie přesouvají dále do mozku. To se stává tehdy, když má člověk slabou imunitu.
Listerióza je proto riziková pro ty, kteří už překonali nějaké těžší onemocnění, stejně tak i pro malé děti, které zatím nemají dostatečnou obranyschopnost. U nich může listerióza způsobit až zánět mozkových blan.
Inkubační doba
Velkým problémem listeriózy je, že má dlouhou inkubační dobu. Příznaky se objeví po 3 dnech, ale někdy až po 2 – 3 měsících. Proto lidé často zapomínají na kontakt s problematickými potravinami a podceňují první varovné příznaky.
Nemoc se může na člověka přenést 2 bakteriemi:
- Listeria monocytogenes – má několik typů – právě ona je hlavním původcem onemocnění,
- Listeria ivanovii – zatím nebyla označená jako nebezpečná, ale někdy způsobuje infekci.
Jak se přenáší listerióza?
Bakterie listérie se prioritně nachází ve zvířatech, ale nakazit se můžete i od jiného člověka. Nejčastěji se nakazíte po konzumaci masa z těchto zvířat nebo po kontaktu se zbytky fekálií, které se dostávají do vody a půdy.
Odborníci objevili bakterie listérie v téměř 100 druzích zvířat. Jedná se hlavně o domácí zvířata, především ovce, domácí drůbež, ale také o zvěřinu, či vodní živočichy. Na člověka se nákaza přenese:
- konzumací masa, které bylo infikované a nedostatečně tepelně zpracované,
- konzumací mléčných, masových výrobků, vajec a výrobků z nich, pokud nebyla při manipulaci dodržená hygiena,
- prostřednictvím infikované vody, do které se dostaly výkaly zvířat,
- konzumací ovoce a zeleniny, které byli pěstované v infikované půde, nebo na které se použilo hnojivo s listériemi.
Jak se ještě můžete nakazit?
Prioritně se nakazíte ze stravy, ale bakterie listérie se mohou dostat do těla také jinými způsoby. Toto jsou 4 hlavní cesty, kterými se k vám může dostat nákaza.
- Dýchání – bakterie se dostane do dýchacích cest s prachem, který obsahuje fekálie nakažených zvířat. Všichni víme, jak se prach jednoduše rozvíří, stačí mu málo.
- Přenos z člověka na člověka – na prvním místě je sex a líbání, na druhém nedostatečná hygiena rukou po použití toalety.
- Koupání se v infikované vodě – pozor na letní koupání v jezerách a řekách, které mohou obsahovat výkaly infikovaných zvířat.
- Přenos z matky na dítě – ano, bakterie se dokážou přenést i na plod. Toto je velmi rizikový přenos!
Jaké jsou hlavní příznaky listeriózy?
Velmi to závisí od zdravotního stavu člověka. Pokud jste zdravá osoba, budete se cítit jako při slabé chřipce – objeví se malátnost, únava, možná i zvýšená teplota. V případě, že jste se fyzicky dotkli bakterií, pokožka může zůstat zrudnutá, podrážděná nebo se na ní nakrátko vytvoří vyrážky.
Malé děti, těhotné ženy, starší lidi, či osoby se slabší imunitou, mohou postihnout vážnější příznaky. Tyto příznaky mohou vypadat jako zánět mozkových blan. Jedná se především o:
- rozsáhlejší zánět v těle,
- vysokou teplotu,
- silnější bolesti hlavy,
- malátnost a slabost,
- zanícené uzliny,
- zvracení,
- nechutenství,
- zvětšení sleziny,
- nízké hodnoty bílých krvinek.
Nejčastější přenos – listerióza ovcí
I když přenašeči bakterií jsou různé druhy zvířat, nejčastěji se jedná o ovce. V jejich případě je totiž rizikové nejen maso, ale také mléčné výrobky, které se nezpracovávají při vysoké teplotě.
Nezánětlivá forma listeriózy se objevuje od ledna do března, což je přirozené období gravidity ovcí. Aby farmáři zabránili výskytu a šíření infekce, musí pravidelně očkovat celá stáda a pravidelně podávat ovcím probiotika, které zaručují zdravé trávení.
Velmi důležitá je dobrá starostlivost o zvířata a hygiena. Místnosti, kde zvířata žijí, se musí pravidelně dezinfikovat, je potřeba důsledně odstraňovat výkaly. Chovatelé musí dávat pozor také na skladování potravy pro zvířata, například aby seno nebylo plesnivé.
Jak se léčí listerióza?
Všechno závisí od toho, jak brzo dokážeme infekci odhalit. Pokud nákaza bez povšimnutí přejde až do zánětu mozkových blan, je mimořádně nebezpečná, protože existuje vysoké riziko úmrtí.
Stejné je to i v případě septické listeriózy. Jedná se o zřídkavou nákazu od ovcí, hlavně jehňat, které zahynou do pár hodin. Tato listerióza je nebezpečná pouze v případě nedodržení hygienických zásad při manipulaci s uhynutými zvířaty.
Proto pokud pociťujete první příznaky, měli byste co nejdříve zajít k lékaři. Ten vám udělá testy na přítomnost listérie v krvi. Pokud se nákaza potvrdí, nasadí vám antibiotika. Výběr antibiotik závisí od toho, o jaký typ listeriózy se jedná.
Antibiotika musíte užívat minimálně 3 týdny. Velmi důležitý je oddychový režim a dostatek tekutin. Musíte se dokonale uzdravit, abyste zabránili návratu onemocnění. Pokud by v těle zůstalo pouze pár listérií, ty se mohou rychle množit, a potom opět napadnout organizmus.
Jak zabránit šíření listeriózy?
- Nejdůležitější je všestranná hygiena. Před jídlem si umývejte ruce, nekoupejte se na neověřených místech, potraviny umývejte pouze pitnou vodou, v zahraničí pouze vodou z uzavřených lahví.
- Nejezte nepasterizované mléčné výrobky. Problematické je to především při jarní nepasterizované brynze, která má sice lepší probiotické účinky, ale riziko nákazy je tu vyšší.
- Maso dostatečně tepelně zpracujte, abyste zničili případné bakterie. Dbejte též na správnou technologii zmrazování masa, aby se nepokazilo a nenakazilo bakteriemi.
- Při práci na farmě dodržujte hygienické zásady – umývejte si ruce vždy, když se vrátíte od zvířat. Obezřetní buďte především při kontaktu se zvířecím trusem.
- Malé děti nedávejte do blízkeho kontaktu s hospodářskými zvířaty. Pokud nemají dobře vyvinutou imunitu, neměli by je hladit a hrát si s nimi.
Listerióza v těhotenství
Těhotným ženám se nedoporučuje konzumovat nedostatečně tepelně zpracované maso a nepasterizované mléčné výrobky. Bakterie listérie už způsobila mnoho potratů, obzvlášť nebezpečná je během prvního a třetího trimestru. Při nakažení matky listeriózou hrozí i předčasný porod.
Pokud se matka léčila na listeriózu, může se s ní narodit i miminko. V takovém případě mluvíme o vrozené listerióze, která se v polovině případů končí předčasnou smrtí. Bakterie napadne mozek a játra dítěte, takže organizmus nedokáže pořádně fungovat.
Zdroje:
https://www.svps.sk/potraviny/info_Listeria_monocytogenes.asp
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-listeria#1
https://medbroadcast.com/condition/getcondition/listeriosis
https://ecdc.europa.eu/en/listeriosis/facts
https://www.medicalnewstoday.com/articles/180370.php
https://www.health.ny.gov/diseases/communicable/listeriosis/fact_sheet.htm
https://primar.sme.sk/c/4117237/listeria-listerioza-priznaky-priebeh-liecba.html
https://www.vetservis.sk/veterinarne-poradenstvo/ovce-a-kozy/listerioza-oviec/
https://www.aktuality.sk/clanok/541533/z-trhov-stahuju-slaninu-zistili-v-nej-listeriu/