Mléčné zuby: I ty mohou být zkažené

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mléčné zuby vašeho dítěte jsou sice dočasné, ale péči o ně nesmíte zanedbávat.

Každý rodič by měl vědět, co je pro dětský chrup nejlepší. Určitě to stojí za to, však zdravé zoubky jsou základem spokojeného dítěte.

Co jsou to mléčné zuby?

Mléčný chrup pozůstává z 20 zubů: 8 řezáků (nazývané také jedničky a dvojky), 4 špičáků (trojky) a 8 stoliček (čtyřky). Dětské zuby se prořezávají přibližně od 6. měsíce do 3. roku. Většinou se jako první prořezávají dolní a horní jedničky.

Mezi 6.12. rokem mléčné zuby vypadávají a nahrazují je trvalé. Některé trvalé zuby, jako poslední stoličky (tzv. zuby moudrosti), se prořezávají až v mladé dospělosti.

Prořezávání mléčných zubů – jak tlumit bolest?

Prořezávání dětských zubů nemusí být pro dítě ani rodiče příjemné. Někdy je sice bezbolestné, jindy mohou být dásně citlivé. Normální je i jejich začervenání. Během toho se může dítě projevovat podrážděně, více sliní, má problémy se spánkem, mírně zvýšenou teplotumenší chuť do jídla.

To všechno jsou přirozené projevy prořezávání zubů. Pokud má však dítě horečku (min. 38 °C), průjem nebo vyrážku, to už v pořádku není, a je potřeba navštívit pediatra.

mliečne zuby
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nepohodu při prořezávání zubů můžeme zmírnit různými způsoby. Jedním z nich je kousátko, do kterého může dítě bezpečně kousat a žvýkat ho, a tím si dásně masírovat. Existují dokonce kousátka, která se dávají na určitý čas do lednice a podrážděné dásně ještě více uklidní.

Jak dlouho by kousátko mělo být v lednici, najdete v přiložených instrukcích. Nikdy ho však nedávejte do mrazáku – to by mohlo dásně poškodit!

Na úlevu od bolesti při prořezávání zubů se používají i gely s obsahem lokálního anestetika. Množství gelu o velikosti hrášku naneste na dásně čistým prstem nebo vatičkou, přibližně 2-3-krát denně. Gely jsou určené pro děti od 5 měsíců.

Další možností je podání léku od bolesti s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Vězte, že tato léčiva existují ve speciálních variantách pro děti, takže jim podávejte pouze ty. Dodržujte předepsané dávkování a pokyny, které vám dá farmaceut.

O paracetamolu a ibuprofenu se víc dočtete zde.

Proč je potřeba se starat už o mléčné zuby?

Kromě pomoci během žvýkání a mluvení „drží“ mléčné zuby místo v chrupu pro ty trvalé. Pokud mléčný zub vypadne příliš brzy, může se trvalý zub posunout a prořezat na nesprávném místě, a tím ztíží prořezávání ostatních trvalých zubů. To může mít na svědomí křivé zuby v dospělosti.

Zubní kaz se samozřejmě týká i mléčných zubů. Neošetřené nebo zkažené zuby mohou být vstupem pro infekci do organismu, navíc bolí a způsobují dítěti problémy.

Kaz u dítěte nevnímáme jako dědičné onemocnění typu „moji rodiče mají zkažené zuby, takže já s tím už nic neudělám“. Při vzniku kazu jsou totiž klíčové bakterie, cukrčas.

mliečne zuby a hygiena
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příčiny vzniku zubního kazu

Už při prvním otevření úst se miminku dostávají do ústní dutiny bakterie, které ji osídlí, což pokračuje především během prvních 3 let života. Nedá se tomu zabránit, i když existují určitá opatření, jak přenos bakterií zmírnit.

Rodiče bez kazů a výplní většinou nenakazí dítě bakteriemi, které způsobují zubní kaz. Pokud však máte více než 3 výplně (zaplombované zuby nebo zubní kaz), neměli byste olizovat dětský dudlík nebo lahve a lžičky, ze kterých bude vaše dítě jíst nebo pít, hlavně během zmíněných prvních 3 let. Mohli byste přenést bakterie z vašich úst do dětských.

Možný je i přenos bakterií v jeslíchškolkách, mezi vrstevníky. Hlavním typem bakterií jsou streptokoky, které přeměňují cukr na kyselinu. Ta potom poškozuje zubní sklovinu, a tím dává podnět na vznik kazu. Ne vždy dokážeme tomuto přenosu bakterií zamezit, hlavně když malé děti poznávají svět ústy.

Důležitým faktorem při vzniku kazu je i cukr. Po odkousnutí si z čokolády, nebo po napití se sladké vody, vznikne v ústech kyselé pH, které k tvorbě zubního kazu také dopomáhá. Normálně neutrální pH se obnoví až po 20 – 40 minutách.

Při správné péči o mléčný chrup je významným faktorem i čas. Čím méně se dětský chrup umývá a čím častěji děti konzumují sladké, tím více stoupá riziko kazu.

A co dělat, aby vaše děti měli zuby dlouho zdravé?

mliečne zuby zubné kazy
Zdroj foto: www.Shutterstock.com

Omezit sladké

Pamatujte si, že nestačí redukovat množství sladkého, velmi důležitá je i frekvence. Jak bylo zmíněné, po sladkém jídle se mění pH v ústech, což napomáhá tvorbě kazu. Proto pokud dáte dítěti 5 bonbónů najednou, je to menší zlo, než když mu je dáte s půlhodinovým odstupem.

Pokuste se dodržovat následující zásady:

  1. Dítě by mělo jíst 5krát denně (snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři), a mezi tím by nemělo jíst sladkosti a pít sladké nápoje (např. čaj s cukrem, džusy nebo vodu se sirupem). Pokud je dítě v noci nebo mezi jídly hladové, dejte mu čistou vodu.
  2. Čistou vodu podejte dítěti vždy po konzumaci sladkého, pomůže to rychlejšímu návratu neutrálního pH.
  3. Děti od 3 let by měly pít z hrníčku nebo sklenice, pití přes slámku nebo z flašky způsobuje delší kontakt zubů se sladkou tekutinou.
  4. Pokud má vaše dítě chuť na sladké, dejte mu raději čokoládu nebo keks. Čokoláda a keksy se na zuby nelepí, a dítě je sní rychleji než lízátka nebo bonbóny. Ještě lepší je, když mu dáte zeleninu nebo ovoce – jablka, hrozny, mandarinky, mrkev nebo rajčata – obsahují vitamínyminerály pro jeho zdravý vývoj.
  5. Dudlíky a kousátka nenamáčejte do sladkých nápojů či marmelád.
  6. Poučte prarodiče, tety, strýce nebo vychovávatele, aby tyto zásady také dodržovali.
čistenie mliečnych zubov
Zdroj foto: www.Shutterstock.com

Čištění zubů

Každý má na zubech zubní povlak, výjimkou nejsou ani děti. Jedná se o neviditelnou hmotu, ve které žijí bakterie. Zubní povlak se dá odstranit pouze mechanicky – čištěním zubů. Jednodenní povlak je pro zuby neškodný, pokud se ale čištění zanedbává, povlak způsobuje kaz.

S čištěním mléčných zubů je potřeba začít hned po prořezání prvního zubu. Doporučuje se malý zubní kartáček pro děti, s měkkými vlákny, zastřiženými v jedné rovině. Je dobré, pokud zubní pasta obsahuje fluorid, dejte však pozor, aby dítě pastu nejedlo a po čistění ji vyplivlo.

Zubní pasta pro děti do 6 let by měla obsahovat přibližně 1000 ppm (parts per million) fluoridu, od 7 let zase 1 350 – 1500 ppm, což je už množství fluoridu, které je vhodné pro dospělé.

Důležité je i množství zubní pasty, které použijeme. U dětí do 3 let používejte pouze minimum pasty – skvrnu o velikosti rýžového zrna. Od 3 do 6 let už používejte množství velké jako hrášek.

Jak často umývat mléčné zuby?

Zuby dítěti umývejte důkladně 2x denně, vždy před spanímráno. Dětem se umývání nemusí líbit, ale musíte je tomuto návyku naučit. Zkuste umývání zubů přetransformovat na hru nebo zábavnou aktivitu, ať si dítě tento úkon oblíbí.

Pokud se již mléčné zuby navzájem dotýkají, začněte používat dentální nit na vyčištění mezizubního prostoru. Existuje také dentální nit v držáku, nazývá se flosspick. Její používání je při čištění zubů velmi lehké. Pokud máte praxi v používání mezizubních kartáčků, můžete použít i ty.

Malé děti si samotné neumí pořádně vyčistit zuby. Jejich motorika není na takový jemný pohyb dostatečně vyvinutá. Proto umývejte vašemu dítěti zuby do té doby, než si nejste jistí, že to zvládne samo.

Některé zdroje doporučují, abyste dětem umývali zuby do 7 let, někteří zubaři však tvrdí, že je to vhodné až do 12 let. Minimálně byste měli občas zkontrolovat dítě nad 7 let, zda si osvojilo správnou techniku čištění zubů.

mliečne zuby detský zubár
Zdroj foto: www.Shutterstock.com

Návštěva zubaře

Neodmyslitelnou součástí starostlivosti o chrup je návštěva zubaře. Ideální je, když zubaře navštívíte s prvním mléčným zubem, nebo nejpozději tehdy, když vaše dítě dovrší 1 roku. Zubař chrup vašeho dítěte vyšetří a poučí vás, jak správně mléčné zuby čistit.

Žádné „samostudium“ vám tuto lekci nenahradí. Do 18 let by děti měly chodit na preventivní prohlídku 2x ročně – tím nic nezanedbáte, dítě si vytvoří k prostředí zubní ambulance vztah a vyšetření bude lépe snášet.

Zubař dokáže navíc vykonat profesionální fluoridaci, což je aplikace roztoků, gelů nebo laků s vysokým obsahem fluoridů, která má podíl na snížení kazivosti zubů.

Jak se staráte o svoje zuby vy, tak se bude starat vaše dítě

Naučit se správným návykům, které souvisí s péčí o dětský chrup, není jednoduché, ještě těžší je naučit to svoje děti. Rodiče by měli jít dítěti příkladem, i co se týká zubní hygieny. Měli byste ji dostatečně ovládat, aby si dobré návyky vybudovaly i vaše děti. Kromě toho se pořádně starejte o svůj vlastní chrup, protože z neošetřených zubních kazů můžete přenést kazotvorné bakterie na dítě.

 

Autorka je farmaceutka

Bibliografie:

Guideline on Infant Oral Health Care, American Academy of Pediatric Dentistry, 2014

Serafinová Z., Starostlivosť o chrup detí predškolského veku, Pediatr. Prax, 2012, 13(2): 94-96

Taking care of your child´s smile, American Dental Association, 2014

Napsat komentář