Moringa olejodárná: Proč se jí říká „strom života“? Opravdu funguje?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Co si představíte, když se řekne „strom života“?

Jen málokdo v tomto pojmenování rozezná Moringu olejodárnou.

Říkáme jí také jednoduše olejnatý strom.

Moringa po století očarovává léčitele. Ti jsou přesvědčení o jejím mimořádném vlivu na zdraví a krásu.

Bude moringa prospěšná i pro vás?

Jaké má účinky na zdraví a krásu?

Má nějaké vedlejší účinky?

Pomůže vám zhubnout?

Co je moringa olejodárná?

Strom Moringa oleifera pochází ze severní Indie, ale roste i v Asii, v Africe a Jižní Americe. Lidová medicína využívá ze stromu prakticky všechny částilisty, květy, semena i kořeny. Ty údajně působí proti plísním, virům, zápalům, dokonce i antidepresivně.

Dnes už víme o morinze mnohem víc než kdysi, ale stále to není všechno. Jisté je, že výtažek z moringy obsahuje různé bílkoviny, vitamíny a minerály. Pozitivní je i to, že má málo tuků a žádný škodlivý cholesterol. Neublížíte tedy srdci, ani svojí postavě.

Volně prodejné doplňky z moringy

Výtažky z moringy si můžete koupit jako prášek, tabletky, olej nebo čaj. Myslete však na jedno – i když je moringa volně prodejná, neznamená to, že je vhodná pro každého. A navíc nemusí výrobce při vyživovacím doplňku dokazovat, že produkt funguje tak, jak tvrdí leták nebo reklama.

Na druhou stranu má moringa doposud málo zjištěných vedlejších účinků. Ve všeobecnosti je tedy považovaná za bezpečnou. Pokud však berete nějaké léky, nebo máte chronickou chorobu, ještě dříve, než začnete užívat přípravek, poraďte se s lékařem.

Vitamíny v morinze:

 • vitamín A,
 • vitamín B1 (tiamin),
 • B2 (riboflavin),
 • B3 (niacin),
 • B-6,
 • B9 – kyselina listová,
 • vitamín C.

Listy moringy mají 7x víc vitamínu C než pomeranče.

Minerály v morinze:

 • vápník,
 • draslík,
 • železo,
 • magnézium,
 • fosfor,
 • zinek.

Moringa má 15x více draslíku než banány.

moringa-tree
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Přípravky z moringy – kdy pomáhají?

Existuje vícero výzkumů, které potvrdily účinky moringy v různych oblastech. Vícero z nich však proběhly pouze na zvířátkách, proto není jisté, zda je efekt stejný i u lidí.

Na to, abychom dokázali s jistotou říct, v čem je moringa opravdu prospěšná, a naopak, kdy je její užívání riskantní, jsou za potřebí další výzkumy.

Dosavadní studie potvrdily tyto účinky výtažků z moringy.

Moringa vyživuje vlasy i kůži

Máte slabé, lámavé a rozdvojující se vlasy? Olej z moringy chrání vaše vlasy před volnými radikály. Takto si je udržíte nejen čisté, ale také zdravé. Olej navíc obsahuje bílkoviny, které chrání kožní buňky.

Olej z moringy zvyšuje hydrataci pokožky i vlasů. Oleje a extrakty z moringy můžete využít při léčbě kožních infekcí, při hojení ran nebo pokud chcete potlačit jizvy.

Moringa na cévy a otoky

Opuch (edém) je bolestivý stav, kdy se v určitých tkáních těla nahromadí tekutina. Výtažky z moringy mají protizánětlivé vlastnosti a působí i preventivně proti otokům a zánětům.

V morinze se také nacházejí silné antioxidanty. Ty chrání srdce a cévy před poškozením. Dvě nejvýznamnější látky – izotiocyanát a niazimicín, snižují vysoký tlak a předcházejí zahušťování krve.

Moringa a rakovina

Laboratorní testy potvrdily, že výtažek z listů moringy zpomaluje růst rakovinových buněk pankreatu a zároveň pomáhá při zotavování po chemoterapii.

Další testy ukázaly, že listy, kůra a kořeny stromu mají protirakovinové účinky, což by mohlo vést k vývoji nových léků. Jedná se především o sloučeninu niazimicín, která potlačuje vývoj rakovinových buněk.

Pro zdravější trávicí trakt

Přípravky z moringy pomáhají při léčbě některých trávicích problémů, jako je zácpa, gastritida nebo ulcerózní kolitida. Vysoký obsah vitamínů skupiny B zajistí lepší trávení.

Antibakteriální, antimikrobiální a protiplísňové vlastnosti moringy zpomalují šíření různých patogenů a infekcí – zejména Salmonela, E. coli a Rhizopus.

Máte problémy s vstřebáváním železa? Pak jistě oceníte, že rostlinný extrakt z moringy je užitečný při léčbě chudokrevnosti.

Moringa a léčba cukrovky

Diabetici se také radují z užitku moringy, protože snižuje množství glukózy v krvi, resp. cukru a bílkovin v moči. Výsledkem jsou upravené hladiny hemoglobinu a přiměřený obsah proteinů. Moringa samozřejmě nenahrazuje řádnou léčbu cukrovky.

Moringa pro lepší zrak

I za tuto schopnost moringy „mohou“ silné antioxidanty. Ty zastavují rozšiřování cév sítnice a brání zvětšení kapilárních membrán. Výsledkem je ostřejší vidění a celkově zdravější oči, zejména ve vyšším věku.

Další přínosy moringy:

 • játra – ochraňují před jejím poškozením, urychluje proces regenerace,
 • kosti – posilnění kostí (vápník, fosfor), léčba zlomenin, i artritidy,
 • psychika – při léčbě deprese a úzkostných stavů, resp. nadměrné únavy,
 • ledvinové kameny – snížená tvorba kamenů, odstraňování toxinů.
moringa-olej
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vedlejší účinky moringy

Z uvedeného můžeme mít pocit, že moringa je řešením pro téměř všechny problémy a stavy. Samozřejmě to úplně tak není. Kdybychom neměli užívat výtažky z moringy?

Určitě neužívejte moringu, pokud se snažíte otěhotnět. Vyhýbejte se jí také v době, kdy jste již těhotná, nebo kojíte. Hlavně kůra ze stromu obsahuje chemikálie, které mohou vyvolat potrat.

Radíme vám: Podrobně si přečtěte přiložený leták a etiketu! Držte se navrhovaného způsobu dávkování! Více neznamená ani lepší, ani rychlejší uzdravení.

Odborníci nedoporučují výtažky z moringy, pokud užívate tyto léky:

 • Levotyroxin – užívá se při problémech se štítnou žlázou (moringa sice podporuje štítnou žlázu, ale v kombinaci s léky na štítnou žlázu, byste ji neměli užívat.
 • Všechny léky, které se rozkládají v játrech – pokud budete zároveň užívat moringu, efekt léků bude narušený. Výsledkem jsou vedlejší účinky, či jiné komplikace.
 • Léky na cukrovku – tyto léky snižují hladinu cukru v krvi, což asi není překvapení. Ale přesně to stejné dělá moringa. Hrozí, že hladina cukru v krvi klesne velmi nízko.
 • Léky na vysoký krevní tlak – moringa stejně tak snižuje krevní tlak. Pokud tedy užijete léky i moringu, tlak může klesnout velmi nízko.

Moringa a hubnutí

Je potvrzeno, že extrakt z moringy pomáhá při hubnutí – ale zatím pouze u myší. Vysoký obsah vitamínů skupiny B podporuje trávení a přeměnu stravy na energii, nikoliv na tukové zásoby. Rozhodně však neočekávejte, že pouhým užíváním výživového doplňku zhubnete. Musíte zlepšit také ostatní aspekty – lepší stravovací návyky a více pohybu.

Přípravky z moringy mají velmi málo hlášených vedlejších účinků. Přesto se před užíváním přípravku poraďte s lékařem, který dobře zná váš zdravotní stav.

 

Zdroje:

Napsat komentář