Nehty – změny a onemocnění, které na nich vidíme

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nehtové plátky chrání poslední články prstů před mechanickým poškozením. Udržované a pěstěné nehty krášlí každou ruku a nohu.

Nemoci a změny však neobcházejí ani tyto vedlejší orgány. Někdy se mění jejich barva, tloušťka, tvar, pomaleji rostou nebo se odlučují od nehtového lůžka.

Zdravé nehty jsou:

  • světle růžové barvy,
  • přiměřeně klenuté,
  • na volném konci rovnoměrně bílé, hladké,
  • s pevně přiléhající kůžičkou u kořene,
  • bez záděr.

Nehty na rukou jsou silné 0,5 – 0,6 mm, na nohou mají tloušťku dvou- trojnásobnou. Ženy mají o něco tenčí nehty než muži.

Růst nehtů je též rozdílný. Na rukou rostou rychleji než na nohou. Rychlost růstu ovlivňuje také věk, některé nemoci, těhotenství a také některé léky.

Zpomalený růst nehtů nastává ve vyšším věku, ale i v noci, v zimě, při imobilizaci prstů, tuberkulóze, houbových onemocněních nehtů a též při užívání některých léků. Nejpomaleji rostou nehty na palcích a malíčcích nohou.

Nemoci, defekty a deformace

Kromě věku ovlivňuje stav nehtů také zaměstnání a celkový zdravotní stav. Změny na nehtech mohou být součástí  jiného onemocnění, anebo jsou nemocí postiženy samotné nehty. Negativní podněty se projeví změnou barvy, tvaru, tloušťky a kvality nehtového plátku.

Beauova obloukovitá příčná rýha vzniká po dočasném přerušení růstu nehtu, např. v důsledku vysoké teploty, poruch zažívacího traktu či otravy.

Meesovy příčné pruhy narůžovělé barvy svědčí o náhlém toxickém poškození po otravě arzénem nebo thaliem. Ztenčení nehtového plátku, s podélnými rýhami, vzniká věkem, ale i v následkem tlaku a poškození nehtu, a doprovází ho zvýšená lámavost.

Leukonychie, bílé skvrny na nehtech, jsou časté u mladých lidí. Příčina je nejasná; mluví se o vzduchových bublinách v nehtovém plátku, při poškození po manikúře. Bílé skvrny mohou mít i vnitřní příčiny, jako stres, srdeční a ledvinové poruchy, metabolické onemocnění, nádory a autoimunitní choroby.

Tenké, miskovité nehty jsou zase projevem nedostatku železa nebo vzniknou po dlouhodobém působení tepla a vlhka.

Onycholýza (nebo odloučení nehtové ploténky od lůžka) doprovází drobné úrazy při joggingu či rychlé chůzi, ale objevuje se i při užívání některých léků, při metabolických poruchách, infekci, působením různých chemikálií, vody a vlhka.

Sporty spojené s rychlým startem a zastavením vedou k tvorbě podnehtových modřin na palcích (tzv. palec sportovce). Traumatické poškození nehtu může být výsledkem sportovní aktivity, ale i projevem psychického napětí a poruchy. Při psychických poruchách si pacient škrábáním vytváří na nehtových plátcích širší, početnější, nepravidelné, obloukovité prolákliny.

Onychoschisis je rozštěpení volného konce nehtu při nadměrném odmašťování nehtového plátku, např. lakováním nebo při dlouhodobé práci ve vlhkém prostředí.

Pestrá paleta, ale laky to nejsou

Ke změně barvy nehtů dochází z vnějších nebo vnitřních příčin.

  • Do tmavočervenéčerné barvy zabarví nehty obklady z hypermanganu nebo dusičnanu stříbrného.
  • Červené laky a kouř z cigaret zabarvují nehty do žluta.
  • Léky s obsahem stříbra „vytvoří“ namodralé zabarvení.
  • Žluté nehty doprovázejí poruchy ledvin, dýchacího systému, vyskytují se u HIV pozitivních pacientů jako i u lidí užívajících tetracyklinové antibiotika.
žluté nehty
Zdroj foto: Shutterstock.com
  • Zelené nehty trápí infikování bakterií Pseudomonas aeruginosa.
  • Bílé poukazují na interní nebo hormonální onemocnění.
  • Tmavohnědé černé zůstávají nehty po zakrvácení pod nehtový plátek, při mateřských znamínkách, ale i nádorech (včetně maligního melanomu), které se nacházejí na nehtovém lůžku.

Infekce, jiné nemoci a nesprávná obuv

Mezi další změny tvaru patří i tzv. trubkovité nehty. Najdeme je především u žen, a to hlavně na palcích nohou. Okraje nehtů jsou stočené směrem k nehtovému lůžku. Nehet se může upravit vybroušením střední části nehtového  plátku, které zmenší jeho zakřivení.

Při bolesti a těžkostech s obuví a chůzí se doporučuje chirurgické řešení.

Onychogryphosis je výrazná deformace nehtových plátků. Drápovité nehty, vyskytující se zejména na palcích nohou, jsou ztluštělé, zakřivené a žlutohnědě zbarvené. Deformaci způsobuje dlouhodobý tlak, nevhodná obuv a ortopedické vady.

Hippokratovy nehty (nebo nehty tvaru hodinového sklíčka) spolu s rozšířením posledních článků prstů, nejčastěji souvisí s postižením dýchacího a srdečně-cévního aparátu.

Pacienti si velmi často stěžují i na zarůstání nehtového plátku do nehtového lůžka většinou na vnitřní straně palce u nohy. Příčinou bývá stříhání nehtů do oblouku a příliš velké příčné zakřivení nehtového plátku. Nehet zarůstá do bočních svalů nehtového lůžka, dráždí je a vzniká reaktivní zánět.

Dlouhotrvající tlak vede až k tvorbě tzv. živého masa. Někdy se dá pomoct odstřihnutím zarůstající části nehtu. Následně je třeba podkládat pod zbývající část nehtu kousek gázy s antiseptickým roztokem, dokud nehet nepřeroste nehtový val. Jindy je jediným východiskem odstranění části nehtového plátku  i s příslušnou částí nehtové zárodečné vrstvy.

Nehty a nehtová lůžka mohou být postiženy také bakteriální nebo plísňovou infekcí. Při bakteriálním panariciu nehtové lůžko intenzivně bolí, je zanícené a oteklé.

Kvasinkové infekce jsou méně bolestivé, onemocnění probíhá více chronicky a začíná od kořene nehtu. Vzhled nehtové ploténky se postupně mění: stává se hrbolatá a hnědo-šedě zbarvená. Přednostně bývají postižené nehty rukou lidí, kteří pracují ve vlhkém prostředí.

nehty plíseň
Zdroj foto: Shutterstock.com

Postižení nehtové ploténky plísňovou infekcí začíná z volného okraje nehtu. Infekce se váže zejména na nehty nohou které postupně hrubnou, žloutnou, ztrácejí lesk, a nakonec se rozpadávají. Infikovat se můžeme např. ve veřejných sprchách nebo v saunách, tedy všude tam, kde mnoho lidí chodí naboso.

Změny na nehtech se vyskytují i při vícero kožních onemocněních.

Při lupence se nehty odlučují od lůžka, jsou flekaté (podobné olejových skvrnám), často ztluštělé, s červenými čárkami nebo tečkovitými jamkami na povrchu.

Tečkovité prohlubně na nehtech můžeme vidět i při ekzému nebo ložiskovém vypadávání vlasů. Vyleštěné nehty doprovázejí zase „svědivé“ onemocnění. Nehty nám mohou hodně napovídat nejen o tom, jak se o sebe staráme, o úrovni naší hygieny, ale i o celkovém zdravotním stavu.

Proto bychom si měli všímat všech změn na nehtech, aby nás nečekaně nezaskočila nemoc, na kterou nás nehty už dávno upozorňovaly.

Napsat komentář