Nízký krevní tlak – je to také nemoc?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Trochu přehnaně a s ironií bychom mohli říci, že lidé s vysokým krevním tlakem žijí veselý, ale krátký život.

Lidé s nízkým krevním tlakem žijí oproti tomu dlouho, ale mrzutě a neradostně. Vyplývá to z těžkostí, které nízký krevní tlak s sebou přináší.

Rozdíl mezi nízkým a vysokým tlakem je poměrně velký – nízký tlak nezpůsobuje trvalé poškození na krevních cévách, dokonce příznivě ovlivňuje průměrnou délku života.

Jak se projevuje nízký krevní tlak

Pokud je krevní tlak u dospělého pod normální hodnotou 120 mmHg horního (systolického) krevního tlaku (mezi 95 a 110 mmHg), mluvíme o nízkém tlaku – hypotonii. Spodní (diastolický) krevní tlak stanovujeme u osob s hypotonií pod 6560 mmHg.

Snížení tlaku pod 105/65 mmHG může mít nezávažné, ale i smrtelné následky – od pomalejšího oběhu při rychlém vstávání (z postele, ze židle), přes nadměrné užívání léků proti vysokému tlaku krve, až po velmi závažné stavy, ohrožující život.

K nezávažné hypotenzi patří:

  • habituální hypotenze – vyskytuje se většinou u mladých žen,
  • ortostatická hypotenze – vzniká při náhlém vzpřímení se.

Chronicky snížený tlak krve se nejčastěji objevuje v důsledku poruchy regulačních mechanismů, které řídí tlak krve v organismu. Tento stav může nastat při:

  • onemocnění periferních nervů – které vzniká při cukrovce (z nedostatku vitamínů),
  • onemocněních mozku a míchy – roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, nádory na mozku a podobně,
  • některých poruchách endokrinního systému – když se nedostatečně vytvářejí hormony, které zvyšují tlak krve (Addisonova choroba),
  • užívání léků na potlačení vysokého krevního tlaku – když při náhodném (nebo sebevražedném) předávkování dojde k závažné hypotenzii,
  • nesprávném nastavení dávkování léků,
  • vážných akutních stavech – šokové stavy, když dojde k rozsáhlému krvácení, při popáleninách, těžké dehydrataci (hypovolemický šok), infarktu myokardu (kardiogénní šok), při prudké alergické reakci (anafylaktický šok), při prudce se rozvíjející infekci (septický šok).

Chronicky snížený krevní tlak, který vzniká jako důsledek různých chorobných stavů, patří do rukou lékařů.

Nízký krevní tlak v těhotenství
Zdroj foto: Shutterstock,com

Zdroj foto: Shutterstock.com

Těžkosti při nezávažné hypotonii

Normální nízký krevní tlak – stejně jako dlouhověkost – máme zakódovaný v genech. Většinou nám nezpůsobuje žádné problémy.

Příčina nízkého krevního tlaku není dodnes celkem objasněná. Nízké hodnoty jsou zjišťované pouze náhodou, při měření krevního tlaku. Navíc většina těžkostí je tak specifická, že spojitost se nedá vždy dokázat.

Nízký krevní tlak se nejčastěji objevuje:

  • u mladých, štíhlých děvčat a žen,
  • u žen s poruchami přijímání potravy, například u anorexie nebo bulimie,
  • v době těhotenství,
  • u hubených starších osob.

Problémy, jako například omdlévání, se častěji vyskytují u děvčatmladých žen. Tyto těžkosti souvisí s krevními ztrátami, bolestmi při menstruaci nebo jednostrannými dietami na hubnutí (na udržení „ideální“ linie). Starší lidé mívají nízký krevní tlak kvůli dehydrataci, protože už nepociťují žízeň (zejména v horkých letních měsících), a právě tak i děti, které zapomínají na příjem tekutin v době hry, anebo ve škole.

Varovné signály:

  • závrať,
  • poruchy vidění,
  • nespavost,
  • šum v uších,
  • zrychlený tep,
  • kolaps (náhlý pokles krevního tlaku).

V popředí stojí poruchy vidění – „zatmění před očima“, pulzující bolesti hlavy, závrať, poruchy vědomí až bezvědomí. Těžkosti při nízkém tlaku většinou souvisí s nedostatečným zásobováním mozku, a tedy i kyslíkem. Toto je důsledek nízkého horního krevního tlaku, když se srdce stahuje, pumpuje krev do arterií, ale nenastává dostatečné prokrvení jednotlivých orgánů, zejména mozku.

Kvůli nedokrvenosti se aktivuje sympatická nervová soustava, část vegetativní nervové soustavy. To zase vede k tachykardii, tedy ke zrychlení frekvence srdce, ale i k zimomřivosti a návalům tepla. Lidé s nízkým krevním tlakem si často stěžují na únavu, studené ruce a chodidla, či nespavost.

nízký krevní tlak točení hlavy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak žít s nízkým krevním tlakem

Když víme, že máme nižší tlak, musíme si dávat větší pozor na dostatečný příjem tekutinsoli. Důležité je to hlavně v létě, když máme velké ztráty při pocení. Stejně tak to platí i při jiných stavech, spojených se ztrátou tekutin a soli, jako jsou například průjmy a horečky.

Výskyt těžkostí u náhlé změny polohy těla je typický projev nízkého tlaku. Když člověk například leží, a potom rychle vstane, krev klesá do nohou, takže v dané chvíli chybí v mozku. Mnozí jste to už určitě zažili, když jste rychle „vyskočili“ z postele. Dá se tomu velmi jednoduše předejít: změnu polohy uskutečněte pomalu, před vstáváním si chvilku poseďte.

Všeobecné opatření – prevence

Denní přísun tekutin – minimálně 2,53 litry. Z toho maximálně 0,5 litru minerální vody, bohaté na sodík. 1,52 litru by měla tvořit čistá voda, zbytek bylinkové a ovocné čaje (nebo ovocné a zeleninové šťávy). Kávu, černý a zelený čaj nemůžeme zahrnout do denního množství požitých tekutin, protože vodu z těla odebírají.

  • Vyvážená strava (protože nízký krevní tlak trápí mnoho seniorů).
  • Vyvarovat se přílišné únavě a přetížení.
  • Pravidelná sportovní aktivita – cyklistika, procházky, turistika, tanec, gymnastika, plavání.
  • Střídavé sprchování – vždy končíme studenou vodou. Proud studené vody vedeme od chodidel směrem k srdci, resp. od dlaní k ramenům. Na závěr proud studené vody necháme působit na šíji, čímž docílíme intenzivního prokrvení mozku.
  • Suchá masáž kartáčem – vždy směrem k srdci!
  • Nošení elastických punčoch nebo obvazování nohou elastickými obinadly – při křečových žilách.
nízký krevní tlak 90/50
Zdroj foto: Shutterstock.com

Zvláštní postavení má káva

Přetrvává názor, že káva zvyšuje krevní tlak. Může to však být i přesně naopak. Káva tím, že povzbuzuje ledviny ke zvýšenému vylučování tekutin, resp. potní žlázy ke zvýšené tvorbě potu, krevní tlak snižuje. U lidí s nízkým tlakem může být proto pití kávy rizikové, protože jim hrozí omdlení z náhlého poklesu tlaku.

První pomoc, když nás postihne příliš nízký tlak

  1. Při prvých příznacích si ihned lehneme a položíme nohy v přibližně 45-stupňovém úhlu. Mozek se nám lépe prokrví a předejdeme tak nekontrolovanému pádu.
  2. Když postižený omdlel, měli bychom mu okamžitě doplnit tekutiny v tele. Přimějme ho, aby vypil aspoň půl litru minerálky, nejlépe s obsahem sodíku.

Ne, nízký krevní tlak není nemoc

Pokud se navzdory nízkým hodnotám krevního tlaku cítíte dobře, nemusíte se znepokojovat. Čistá „korektura“ číselných hodnot je absolutně zbytečná, pokud nemáte žádné těžkosti. Pokud se problémy přece jen objeví, lékař vám může doporučit léky.

Zdroj: Úryvek z knihy Jak mít zdravé srdce a cévy v každém věku (Katarína Horáková)

Redakčně upravené a zkrácené (jam)

Příspěvek zobrazený nejdříve na Slovenský pacient.