(Zdroj foto: Shutterstock.com)
Ortorexie je relativně nová porucha příjmu potravy.
Projevuje se patologickou závislostí na zdravé stravě nebo biologicky čisté stravě – t. j. stravě, která nebyla velkovýrobně zpracovaná, chemicky ošetřená či geneticky upravená.
Ortorexie znamená také chorobné vyhýbání se tzv. „éčkům“ – látkám prodlužujícím trvanlivost, barvivům, konzervantům a mnohým dalším.
Jako všechny extrémní typy stravování také ortorexie nám může způsobit vážné zdravotní problémy.
Ortorexie – kde se vzala?
Každý z nás zná aspoň jednoho člověka, který podléhá módním trendům ve stravování, vyhýbá se všemu, co je průmyslově zpracované, případně zavrhuje všechny „obyčejné“ potraviny. Známý (nebo dokonce člen rodiny) nakupuje převážně bio, eko, raw, gluten-free produkty, které jsme před pár roky neznali anebo jsme je sehnali jen za vysokou cenu (mimochodem, i dnes jsou tyto produkty většinou předražené).
Příklon ke zdravému stravování se objevil teprve nedávno. Magazíny, fitness blogy a známí lidé nás dennodenně přesvědčují, že zelené smoothie, raw tyčinky a dezerty bez cukru jsou tou nejlepší volbou na snídani. Jiní výživoví experti zase radí, abychom se vyhýbali lepku, přestože nesnášenlivost na lepek byla lékařsky potvrzená jen u velmi malého procenta populace.
Pozor! Jde o velmi tenký led mezi snahou o zdravé stravování a rozvojem psychického onemocnění! Ano, začíná to těmi nejlepšími úmysly. Omezíme např. určité skupiny potravin, což nemusí být zlé, pokud o „věci“ něco víme. Později však obdivujeme vegetariánství, veganství, okouzlí nás syrová strava, a skončí to tím, že začneme žít ze vzduchu, protože uvěříme, že jíst vůbec nepotřebujeme.
Ortorektici se neustále zaobírají zdravou stravou
Osoba, u které se rozvinula ortorexie, je doslova posedlá zdravou výživou. Fixuje se na potraviny, o kterých si myslí, že jsou čisté a zdravé. Znamená to, že vylučuje:
- přidaný tuk, cukr nebo sůl,
- konzervanty, sladidla, barviva a další přídavné látky,
- živočišné a mléčné produkty,
- potraviny, ve kterých mohou být pesticidy.
Vedle tělesných problémů – úbytek hmotnosti, deficit vitamínů, minerálních látek či enzymů – se častokrát objevují i psychické a sociální omezení. Ortorektik se ve své mysli neustále zaobírá zdravou stravou, a přestane např. „uznávat“ lidi, kteří se stravují úplně běžně. V extrémních případech může tato touha po zdravém životě vést k sociální izolaci, depresi, úzkosti nebo neuróze.
Typický den ortorektika
Hlavní náplní života ortorektika je úzkostlivé plánování a příprava jídel. Svůj den většinou nezačne bez toho, aby si nepromyslel, co si dá k snídani, svačině, obědu a večeři.
Ortorektik je na sebe přísný, řídí se striktními pravidly, a jakýkoliv prohřešek proti naordinované dietě je doprovázený silným pocitem viny. Kvůli honbě za zdravím se ochotně vzdává svých oblíbených jídel, pokud nespadají do tzv. „čistého“ stravování. Vyhýbá se všemu zpracovanému, dokonce odmítá sníst cokoliv, co připravil někdo jiný.
Takovéto chování je velmi nápadné, což si časem všimne i okolí. Posedlost zdravou stravou může postoupit až do té míry, že vytlačí jiné aktivity a zájmy, dokonce naruší mezilidské vztahy. Pokud se tak stane, ortorexie představuje stejný problém, jako anorexie či bulimie.
Ortorexie není anorexie
Ortorexie je mezi odborníky vnímaná značně rozdílně. Zatímco jedni ji chápou jako samostatně stojící diagnózu, druzí se domnívají, že ortorektici jsou v skutečnosti anorektici. Ortorexie je totiž častokrát předstupněm k anorexii.
Ortorektici mají s anorektiky mnoho společného – oba „tábory“ se snaží dosáhnout kontroly nad svým životem prostřednictvím stravy. Hledají tak ztracené sebevědomí nebo určité duchovní naplnění. Je tu však zásadní rozdíl.
Jedním z hlavních příznaků anorexie je posedlost hmotností. Toto neplatí pro ortorexii, protože zde „vyhrávají“ jiná kritéria – vybírat si stravu tak, aby splňovala určité zdravotní benefity. Takže zatímco člověk s anorexií omezuje příjem stravy jen proto, aby zhubnul (nebo si udržel tělesnou váhu), ortorektik se omezuje na zdravé a přírodní potraviny (samozřejmě, v jeho pojetí). Jinak řečeno – ortorektik klade důraz na kvalitu, ne na kvantitu snědených potravin.
Jsem ohrožený?
Ve všeobecnosti jsou nejohroženější emočně labilní lidé, ambiciózní lidé a perfekcionisti. Sklony k ortorexii mívají nejčastěji modelky, herečky a sportovci, kteří – ve snaze vypadat dokonale – radikálně změní svoje stravovací návyky.
Ohroženi jsou také skalní příznivci biopotravin a alternativních výživových směrů. Podle jisté německé studie tvoří poměrně velkou skupinu i vystudovaní nutriční terapeuti nebo studenti tohoto směru, kteří se celé dny zabývají zdravou výživou.
Pokud máte pocit, že by se vás ortorexie mohla týkat, udělejte si Bratmanův test:
- Přemýšlíte o jídle 3 a víc hodin denně?
- Plánujete si svůj jídelníček několik dní dopředu?
- Jsou pro vás důležitější kalorie nebo chuť jídla?
- Snížila se kvalita vašeho života (na úkor dodržování zdravějšího životného stylu)?
- Jste na sebe přísnější?
- Zvýšila se vaše sebeúcta proto, že se stravujete zdravěji?
- Vzdali jste se vašich oblíbených pokrmů?
- Způsobuje vám dieta problémy při setkáních s přáteli, rodinou nebo při stravování mimo domov?
- Máte pocit viny, když porušíte svoji dietu?
- Cítíte se uspokojení, když se zdravě stravujete?
Pokud jste na 4 až 5 otázek odpověděli ANO, měli byste méně přemýšlet o zdravém stravování. Pokud jste odpověděli kladně na více než polovinu otázek, vyhledejte odborníka na výživu, případně se poraďte s psychologem nebo psychiatrem.
Všeho s mírou
Stejně jako ve všem ostatním i zde platí jednoduchý závěr – žádný extrém není dobrý. Když chodíte do obchodu se seznamem „éček“, je to už příznak, že něco není v pořádku.
Snaha o zdravé stravování je chvályhodná, ale hranice mezi rozumným a chorobným dodržováním zásad zdravé výživy může být velmi tenká. Člověk je sice na začátku dobře motivovaný, ale ti labilnější mohou rychle spadnout do nutkavého chování, což nemá se zdravým životem nic společného.
A ještě malá poznámka na závěr. To, že má něco značku BIO, vám nezaručuje, že jste narazili na zdravější alternativu. Pokud si kupujete produkty ekologického hospodářství, znamená to, že jste dali přednost lepšímu zacházení se zvířaty či ekologičtějšímu pěstování, ale neříká to nic o kvalitě potraviny nebo o její prospěšnosti pro zdraví.
Zdroje
- Donini, L. M., Marsili, D., Graziani, M. P., Imbriale, M., Cannella, C. 2013. Orthorexia nervosa: Validation of a diagnosis questionnaire. Eating and Weight Disorders – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, roč. 10, č. 2, s. 28-32, ISSN1124-4909, dostupné na doi:10.1007/BF03327537
- Korinth, A., Schiess, S., Westernhoefer, J. 2010. Eating behaviour and eating disorders in students of nutrition sciences. Public Health Nutr., roč. 13, č. 1, s. 32-37, dostupné na doi: 10.1017/S1368980009005709
- http://sciencenordic.com/no-scientific-proof-organic-food-healthier-non-organic-food
Příspěvek zobrazený dříve: Slovenský pacient.