Pitný režim při cukrovce: Máte diabetes? Pijete každý den dostatek vody?

(Zdroj foto: stock.adobe.com)

Pravidelný příjem tekutin je zásadní otázkou pro každého živého tvora, člověka nevyjímaje.

Vodu potřebují všechny naše orgány – od pokožky, až po mozek.

Dobrý pitný režim je obzvlášť důležitý u diabetiků.

Slabší hydratace totiž negativně ovlivňuje hladinu cukru v krvi.

Jak vypadá pitný režim při cukrovce?

Kolik tekutin byste měli denně vypít?

Které tekutiny jsou pro vás vhodné a které ne?

Co znamená náhlá žízeň?

Žízeň jako jeden z prvních příznaků cukrovky

Nadměrná žízeň je jedním z prvních příznaků cukrovky, ale i blížící se hyperglykémie. Kvůli žízni se vzbudíte i v noci, stejně tak jako kvůli močení – příčinou je velké množství glukózy v krvi.

Tělo diabetika nedokáže správně využívat cukry ze stravy a ty se potom hromadí. Ledviny se velmi snaží zbavit nadbytečného cukru, na to však potřebují vyloučit víc moče.

Pokud nepijeme dostatek vody, ledviny ji musí „vytahovat“, odkud se jen dá – ze sliznic, slz, dokonce z mozku. Automaticky pocítíme žízeň, protože ztrácíme příliš hodně vody. A mozek nám hned přikáže – rychle ji doplň!

Dokud si neupravíme hladinu cukru v krvi, budeme často močitpociťovat žízeň. Dobrý pitný režim při cukrovce tedy není výmyslem našeho lékaře, ale požadavkem našeho těla.

Víte o tom, že 85 % mozku tvoří voda? Například svaly mají o 10 % vody méně.

Nebezpečná dehydratace – jak jí předejít?

Tělo zdravého dospělého člověka poškodí jen vážnější dehydratace – například, pokud bychom se ocitli někde v pustině, bez dostatečných zásob vody.

Na druhé straně je i pro diabetika riskantní malé nedodržení pitného režimu. Proč?

Pokud diabetik pije málo vody, glukóza se v krvi koncentruje. Výsledkem je vyšší hladina cukru v krvi, což poškozuje cévynervy na různých místech těla.

I mírná nebo dočasná dehydratace je pro diabetika velkým rizikem. Proto si vytvořte různé připomínky, abyste nezapomněli pít a nedostali se do komplikací.

Ještě nebezpečnější je však každodenní dehydratace. Tu si diabetik ani nemusí uvědomovat. Komplikací je i zvraceníprůjem vzhledem k tomu, že tyto typické projevy viróz nebo poruch trávení silně dehydratují.

Pravděpodobně to bude znamenat náhle zvýšení glukózy v krvi. Obvykle pomůže pouze infuze – intravenózní hydratace. Čím dříve rozředíme glukózu v krevním oběhu, tím lépe.

K čemu tělo ještě potřebuje vodu?

Od vody závisí prakticky všechny procesy v těle. Voda je nevyhnutelná k trávení, promazává klouby, „splachuje“ škodliviny. Slabá hydratace snižuje nejen fyzickou kapacitu, ale i funkci mozku.

Úlohy vody v těle:

  • přenáší kyslík a živiny do buněk v celém těle,
  • „vyplachuje“ bakterie z močových cest,
  • pomáhá s trávením jídla,
  • zabraňuje zácpě,
  • normalizuje krevní tlak,
  • udržuje stabilní tep,
  • „maže“ klouby,
  • chrání orgány a tkáně před poškozením,
  • reguluje tělesnou teplotu,
  • udržuje hladinu elektrolytů v těle.
Pitný režim pri diabetika
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Nepleťme si vodu s malinovkami a džusy

Když budeme každý den pít dostatek vody, spotřebujeme méně cukru, protože automaticky vypijeme méně slazených nápojů. Takto se zrychlí náš metabolismus a spálíme více kalorií.

Umělá sladidla ničí zdravou mikroflóru ve střevech. A tuto mikroflóru potřebujeme nejen pro imunitu, ale i na zažehnání rizik cukrovky.

Minerálky vhodné pro diabetiky

Přírodní minerální vody jsou dobrým doplňkem pitného režimu diabetika, především pokud ho „nebaví“ pít stále jenom vodu z vodovodu. Jako základ si však zvolme stolní vody.

Jaké minerálky si vybírat:

  • bez sladidel, cukru, barviv a chemických přísad,
  • s nižším obsahem sodíku,
  • s celkovou mineralizací 500 – 1 000 mg/l (poměr hořčíku a vápníku 1:2, sodíku a draslíku 2:1),
  • raději neperlivé – zlatou střední cestou jsou jemně perlivé (vysoký obsah oxidu uhličitého dráždí žaludek a vyvolává trávicí problémy),
  • síran-hydrogenuhličitá a vápenato-horečnatá přírodní voda – ale pouze v menším množství.

Pokud pijete minerálky denně, nezapomeňte je střídat. Předejdete jednostrannému hromadění minerálů v těle.

Minerálky vhodné pre diabetikov
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Voda jako lék na cukrovku?

Studie z roku 2011 naznačuje, že pokud diabetici zvýší příjem vody, zabrání hyperglykémii, nebo ji alespoň oddálí. Účastníci studie, kteří denně vypili o 1 litr vody víc, měli o 28 % nižší riziko další hyperglykémie.

Vědci je porovnávali s diabetiky, kteří vypili přibližně 0,5 litru vody denně. Zní to sice neuvěřitelně, ale spousta lidí nevypije ani půllitr za den. Dokonce ani mnozí diabetici, u kterých se zdravotní problémy potom násobí.

Pitný režim diabetika: Kolik vody denně vypít?

U dospělých lidí to vychází na 3540 mililitrů tekutin na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Větší tělo vyžaduje i větší příjem tekutin.

U mužů jsou to aspoň 3 litry, ženám postačí 2 litry. Nejdůležitější doporučení zní: mějte vždy po ruce flašku vody, a když co i jen trochu pocítíte žízeň, napijte se.

Optimální je, pokud vypijete pár doušků (vody nebo minerálky) zhruba každou půlhodinu, a to i tehdy, kdy nepociťujete žízeň. Pijte rovnoměrně celý den.

Nárazové pití, nebo naopak nedostatek tekutin během denních hodin, je velkou chybou. Glukózu v krvi totiž nárazově zředíte, resp. systematicky zahušťujete.

Udělejte si pomůcku:

Připravte si hned ráno vodu do dvoulitrové nádoby, ze které budete během celého dne pít. Získáte dobrý přehled o tom, kolik tekutin jste vypili.

Samozřejmě v horkém počasí nebo při větší fyzické námaze spotřebujete ještě víc.

pitný-režim-pri-cukrovke
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Musíte pít opravdu jen čistou vodu?

Čistá voda je ideální nápoj. Pokud si chcete zpestřit nápojový lístek, volte tekutiny bez cukru nebo umělých sladidel.

Například si vodu ochuťte čerstvou šťávou z citrónu, limetky, pomeranče, či grapefruitu. Nebo se naučte pít neslazený čaj.

Klíčové je, abyste poznali množství sacharidů v nápojích. Výjimečně si můžete dopřát dietní malinovku, zeleninové šťávy pijte s mírou – nejlepší je rajčatová.

V létě vás osvěží jemně perlivá minerálka. Pro lepší chuť do ní vhoďte zmražené plátky citrusového ovoce a čerstvé bylinky.

Pozor na černý čaj a kávu – silně odvodňují! Nezapomeňte je doplnit vodou!

A co mléčné nápoje?

Nepovažujte je za nápoje s nízkým obsahem cukru, protože obsahují mléčný cukr – laktózu. Mléčné nápoje si musíte započítat do celkového množství sacharidů, které sníte a vypijete za den.

Dobrý pitný režim při cukrovce – jak vám pomůže:

  • vyhněte se rizikovým stavům,
  • jednodušeji zvládnete každý den,
  • zlepšíte činnost mozku,
  • udržíte si zdravou hmotnost.

Alkoholu řekněte ne

Alkohol je pro diabetika nebezpečný. Zaprvé: obsahuje spoustu kaloriísacharidů, které prudce zvyšují hladinu cukru v krvi. A za druhé: za pár hodin vyvolá přesný opak – hypoglykémii.

Časté pití alkoholu zvyšuje riziko diabetu 2. typu. Zajímavé však je, že mírné pití suchého červeného vína toto riziko snižuje (ale pozor – maximálně 1,5 deci denně!).

Tvrdý alkohol je největším nepřítelem cukrovky. Ani pivo není pro diabetika vhodným nápojem. Dnes však už najdete na trhu diabetické pivo. Samozřejmě si ho dopřejte pouze příležitostně.

Zdroje:

Napsat komentář