Zlomené srdce není mýtus. Syndrom zlomeného srdce potvrzují i lékaři

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Slovní spojení „broken heart“, tedy „zlomené srdce“, patří k nejpoužívanějším frázím v textech populární hudby.

Většinou se v těchto písních mluví o nešťastné lásce, ztrátě partnera, či jiném frustrujícím zážitku.

Představte si, že zlomené srdce není pouze literární pojem. Najdeme ho také v lékařské terminologii. Odborně se nazývá syndrom zlomeného srdce.

Co je syndrom zlomeného srdce?

Syndrom zlomeného srdce je medicínský fakt. Podle odborníků se jedná o různé poruchy srdečního svalu, které jsou vyvolané náhlým a extrémním citovým vypětím.

Zlomené srdce se nazývá také stresová kardiomyopatie. Spojení daných slov je příznačné, protože příznaky zlomeného srdce připomínají infarkt.

Co se to děje v těle?

Během silné psychické zátěže se v organismu vyplavují 3 stresové hormonyadrenalin, noradrenalinkortizol. Jedná se o přirozenou obrannou reakci, abychom jednodušeji překonávali náročné situace.

Ne vždy to však končí bez újmy. Před 4 lety zemřela na mozkovou příhodu herečka Debbie Reynolds, pouze den po tom, co skonala na infarkt její dcera Carrie Fisher, také herečka. Spekulovalo se, zda nemohla být smrt Reynoldsové výsledkem syndromu zlomeného srdce.

Možná i vy znáte někoho, kdo rychle „odešel“ za svým blízkým.

Symptomy zlomeného srdce

Syndrom zlomeného srdce je stav, při kterém se hlavní čerpací komora srdce – levá komora, dočasně zvětšuje a oslabuje. Způsobí to, že srdce nesprávně pumpuje.

Pokud je člověk pod vlivem náhlého zvýšení stresových hormonů, může pociťovat bolesti na hrudníku, které připomínají srdeční infarkt. Často se i domnívá, že se jedná o infarkt.

Přestože při syndromu zlomeného srdce nejsou tepny zablokované, jak při skutečném infarktu, nastává nebezpečný, snížený průtok krve. Dalšími symptomy bývají:

Je potřeba připomenout, že tyto příznaky se vyskytují také při jiných výrazných stresových stavech, nejen při zlomeném srdci. Enormní psychická zátěž se dostavuje v různých životních situacích:

  • úmrtí blízké osoby,
  • zjištění vážné nemoci,
  • čekání na větší chirurgický zákrok,
  • domácí násilí,
  • větší ztráta peněz,
  • moment náhlého překvapení – zde, paradoxně, může být spouštěčem také pozitivní věc,
  • veřejné vystoupení,
  • astmatický záchvat.
pichanie pri srdci
Zdroj foto: AdobeStock.com

Co nás nejvíc stresuje

Psychologové sestavili žebříček nejsilnějších stresorů, které stojí za vznikem tělesných komplikací – nejčastěji srdečně-cévních. Na prvním místě je úmrtí životního partnera.

Praxe ukázala, že u párů, kteří spolu prožili celý život, ale také u mladších dvojic se silnou citovou vazbou, je možné po úmrtí jednoho z partnerů pozorovat hlubokou stresovou reakci.

Ale dříve než kardiovaskulární těžkosti, vám hrozí deprese. Ta se nejčastěji projevuje jako:

  • vyčerpanost, únava,
  • poruchy spánku,
  • ztráta motivace,
  • pocit bezmocnosti a beznaděje,
  • hněv, bezohledné chování,
  • nechutenství.

Dá se srdce „opravit“? Ano, ale je potřeba pracovat s emocemi

Klíčovým faktorem je naše mysl. Rychlost smíření se s bolestí je silně individuální – půl roku je optimum. Při ztrátě/smrti blízkého člověka jsou to až 2 roky. Jak se rychleji uzdravit?

Nechejme bolest odeznít, ale pracujme s novými pocity. Když se zaměříme na pozitivní emoce, jako je láska, vděčnost, soucit, radost nebo odpuštění, začneme měnit elektrické obvody svého srdce.

Srdce má 4x vyšší elektromagnetickou frekvenci v porovnání s mozkem. I proto lékaři po srdečním infarktu doporučují dobrou psychohygienu, mnoho pozitivních emocí a sociální oporu.

Důležité je, abychom o svých úzkostech a dalších emocích mluvili s blízkými osobami a odborným personálem, jinak se bude napětí dále hromadit.

zlomené srdce rozchod
Zdroj foto: AdobeStock.com

Komu hrozí syndrom zlomeného srdce?

Stres je velmi individuální záležitost – to, co jednoho ohrožuje, nemusí být pro jiného velkou zátěží. Syndrom zlomeného srdce se vyskytuje také u zdravých lidí, ale rizikoví jsou především kardiaci.

Existuje nová studie, která naznačuje, že syndrom zlomeného srdce se může stát smrtelným v kombinaci s kardiogenním šokem – stavem, při kterém srdce nepumpuje dostatek krve do celého organismu.

Nejnovější výzkum dokonce potvrdil, že pokud máme syndrom zlomeného srdce, zkomplikovaný kardiogenním šokem, jsme vystavení vysokému riziku úmrtí ještě několik let.

Nejohroženější jsou starší lidé

Když uvážíme, že k partnerským úmrtím dochází hlavně ve vyšším věku, ve spojitosti s oslabeným zdravím může být tato stresová situace mimořádně riziková. Člověk náhle ztrácí milovanou osobu, pilíř, opěrný bod. Naštěstí – ve většině případů se lidé zotaví.

Zajímavé je také porovnání infarktu a syndromu zlomeného srdce z hlediska ročního období. Infarkt se statisticky častěji objevuje v zimních měsících – naproti tomu syndrom zlomeného srdce v zimě, ale také na jaře.

I zde však existují rizikovější skupiny. Významnou úlohu sehrává pohlaví vzhledem k tomu, že většinu nemocných tvoří ženy. Samozřejmě závisí mnohé také od duševního zdraví – lidé s úzkostmi a depresemi jsou náchylnější na zlomené srdce.

Co dělat, když se srdce nechce vyléčit?

Nejdůležitější je, abychom dostávali do popředí pozitivní impulzy a potlačovali negativní podněty. Rozhovory s jinými lidmi nebo s lékařem oslabují napětí, úzkost, strach a smutek.

V akutní fázi je nutná hospitalizace s monitorováním životních funkcí, hlavně činnosti srdce, alespoň během prvních 48 hodin. Nejde jen o monitorování krevního tlaku a pulzu, ale také o opakované ultrazvukové kontroly srdce.

Realizuje se také rentgen krevního zásobování srdce s vyloučením akutního infarktu. Podle potřeby se podávají různé léky, především:

  • ACE inhibitory – na úpravu krevního tlaku,
  • betablokátory,
  • diuretika – na odvodnění organismu,
  • preventivně také antikoagulancia – na snížení srážlivosti krve.

Upozornění:

Rizikové mohou být některé léky, které se používají při alergických reakcích, protože způsobují nával adrenalinu!

Je možné si srdce zlomit dvakrát?

Vysoké procento lidí se, naštěstí, rychle uzdraví a nemá dlouhodobé následky. Většina pacientů zažila syndrom zlomeného srdce ve svém živote pouze jednou. Napříč tomu je malá šance, že se záležitost se zlomeným srdcem zopakuje.

Prevence jako taková neexistuje. Vždyť kdo z nás ví, co se mu stane zítra nebo už za hodinu? Navíc se mnoho kardiologů se syndromem zlomeného srdce v praxi ještě nesetkalo. Předpokládám, že i z toho důvodu, že syndrom je často diagnostikovaný jako celkem jiná nemoc.

Předejít zlomenému srdci není lehké. Existují sice přípravky, které blokují negativní dopady stresových hormonů na naše srdce, ale lepší bude, pokud se naučíme zvládat stresové situace.

Samozřejmě si smrt blízkého člověka odtrpíme. Patří to k lidskému životu.

Zdroje:

Napsat komentář