Chronický únavový syndrom – neobyčejná únava

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Je sotva polovina dne, a vy nedokážete udržet pozornost?

Nejradši byste to v práci zabalili a šli do postele, avšak s hrůzou zjišťujete, co všechno dnes ještě musíte zařídit?

Máte pocit, že vám všechno přerůstá přes hlavu, a nedokážete se už na nic soustředit?

V hlavě vám „třeští“, svaly bolí víc a víc, a na dobrý spánek jste už dávno zapomněli?

Nuže, i takto by se daly vystihnout myšlenky člověka, kterého trápí chronická únava.

Kdy hovoříme o běžné únavě

Únavu poznáme prakticky všichni, a snad si ani nedokážeme představit člověka, který by ji nikdy nepocítil. Jistě, existují výjimky, ale my ostatní, „normální“ smrtelníci cítíme únavu poměrně často. A tak je to v pořádku.

Únava je totiž přirozený stav, který provází náš každodenní život. Je pro nás příjemnou odměnou po dobře vykonané práci, ať už psychického nebo fyzického rázu.

V některých případech dokonce únavu vyhledáváme, například, když si jdeme po práci zaběhat nebo chceme spálit nějaké kalorie v posilovně. Únavu bychom však měli brát jako určitý varovný signál, který zprostředkovává tělu informaci, abychom s danou aktivitou už přestali. Varuje nás před přetížením, nabádá k oddychu.

Přesto – takovéto informace obvykle ignorujeme, jakoby ani nebyli! Je však zajímavé, že podobným varovným signálům nasloucháme – najíme se, když jsme hladoví, napijeme, když máme žízeň, nebo se oblečeme, když je nám chladno.

Tak proč potom neodpočíváme, když jsme unavení?!

chronický únavový syndrom poruchy spánku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak a proč vzniká únava

Příčiny únavy nejsou stále objasněné. Z medicínského hlediska se únava bere jako subjektivní příznak, čili problém, který vnímáme, ale který se běžným lékařským vybavením nedá změřit, a následně ani potvrdit.

Známe dva druhy únavy – fyzickou a psychickou, případně jejich kombinaci. Víme, že při intenzivní svalové práci dojde (časem) k únavě, která se projeví bolestí svalů, často až neschopností pohybu, třesem a teplotou. Hovoříme o tzv. „svalové horečce“, která vzniká při práci svalů na kyslíkový dluh. Za bolest svalů může laktát (kyselina mléčná).

I při intenzivní duševní práci můžeme pociťovat únavu, a to v důsledku vyčerpání energetických zásob v mozku. Stále však víme poměrně málo o tom, proč z únavy vznikají různá onemocnění, jako např.:

Víc než jen obyčejná únava

Je nám všem dobře známo, že únava, jakkoliv velká, odezní při odstranění příčiny, která ji vyvolala. A tak, když jsme unavení, pomáhá odpočinek, dostatečné uvolnění a kvalitní spánek.

Když však únava trvá déle než několik dní, případně není vyvolaná odpovídající námahou nebo ji ještě doprovázejí jiné příznaky, měli bychom zpozornět, protože může jít o závažnější onemocnění či poruchu.

Chronická únava

Když únava trvá déle než 6 měsíců, jde o chronický stav. Jeho předstupněm je tzv. protrahovaná únava, která se ohlašuje po chřipce (či jiné infekci), nebo vzniká jako důsledek dlouhodobého přetěžování a neschopnosti relaxovat.

Chronická únava může člověka trápit „sama o sobě“ nebo se spojí s dalšími problémy. V takovémto případě mluvíme o chronickém únavovém syndromu.

chronický únavový syndrom relax
Zdroj foto: Shutterstock.com

Mezi příznaky chronické únavy patří:

  • Zhoršená paměť a koncentrace.
  • Extrémní vyčerpanost a únava (bez zjevné příčiny).
  • Dlouhé období letargie či poklesu výkonnosti.
  • Nevysvětlitelné bolesti svalů, kloubů, hlavy a krku.
  • Zvětšené lymfatické uzliny v oblasti krku a podpaží.
  • Spánek, který nepřináší osvěžení.

Příčiny vzniku syndromu nejsou jasné, ale jako nejpravděpodobnější možnost se v současnosti zvažuje oslabení imunitního systému:

  • infekcí – zejména virového původu (tzv. postvirální únavový syndrom),
  • environmentálními faktory – dlouhodobý stres, působení chemických látek.

Onemocnění doprovázené únavou

Existuje vícero onemocnění, které mohou být doprovázené únavou, ale při jejich léčení či vyléčení nastává zlepšení i v tomto směru.

Chronická onemocnění:

  • záněty vedlejších nosních dutin a středního ucha,
  • zánětlivé onemocnění tenkého a tlustého střeva,
  • revmatické onemocnění,
  • autoimunitní tyroiditida (zánět štítné žlázy),
  • infekce (lymská borelióza, tuberkulóza a jiné).

To vše jsou onemocnění, při kterých zánět přešel do chronického stádia.

Neurologická onemocnění:

Postižení centrální i periferní nervové soustavy jsou spojená s těžkou, dlouhotrvající únavou. Tato onemocnění se projevují těžkou svalovou, ale i celkovou únavou, jejíž původ často spočívá v nadměrné svalové práci (třes rukou, hlavy, obtížný pohyb…).

Psychiatrické onemocnění:

  • endogenní deprese,
  • depresivní poruchy,
  • poruchy spánku.

Typická je velmi těžká únava, slabost, nevýkonnost a apatie.

Nedostatečný spánek je ve většině případů chronické únavy podstatným spouštěčem. Nekvalitní spánek totiž vede k únavě, a naopak, dlouhodobá únava může vést k nekvalitnímu spánku – a vzniká začarovaný kruh.

chronický únavový syndrom spavost
Zdroj foto: Shutterstock.com

Onkologická onemocnění

Můžeme se domnívat, že v tomto případě jde o vyčerpání energetických zásob v důsledku onemocnění. Zvýšená spotřeba životní energie je daná růstem nádorunadměrnou prací imunitního systému. K únavě rovněž přispívá často velmi radikální léčba.

Anémie (chudokrevnost)

Jde o chorobný stav, charakterizovaný snížením hemoglobinu (červeného krevního barviva) nebo červených krvinek (pod fyziologickou normu). Porucha syntézy hemoglobinu nejčastěji vzniká z nedostatku:

  • železa (tehdy mluvíme o sideropenické anémii) – nedostatečnými zásobami železa trpí zejména dívky a ženy v produktivním věku, a to z důvodu pravidelných ztrát krve po dobu menstruace; málo železa máme i při jiných, chronických krevních ztrátách (jícnové varixy, chronické záněty žaludku, hemeroidy a jiné); nízké zásoby železa mívají vegetariániceliatici či lidé pravidelně užívající salicyláty, glukokortikoidy, nesteroidní antirevmatika a antikoagulancia.
  • vitamínu B12kyseliny listové (megaloblastová, resp. perniciózní anémie) – příčinou deficitu vitamínu B12 bývá neadekvátní absorbce (vstřebávání) při celiakii, atrofickí gastritidě a podobných onemocněních; za deficit B12 a kyseliny listové mohou též některé interakce léčiv (pozor by si měli dávat užívatelé metforminu a methotrexátu) a chronický alkoholismus; zvýšené nároky na kyselinu listovou jsou v těhotenství, v době růstu, při popáleninách a nevhodné stravě.

Jak se diagnostikuje chronický únavový syndrom

Pro potvrzení chronické únavy je nutné splnit výše uvedená kritéria, přičemž musíme vyloučit:

  • chronické a infekční onemocnění,
  • nedostatek vitamínů, selénu, zinku,
  • zhoubné nádory,
  • selhávání orgánů,
  • chronický alkoholismus a drogové závislosti.

Doporučuje se kompletní vyšetření praktickým lékařem. Samozřejmostí je podrobná anamnéza, fyzikální a laboratorní vyšetření.

léčba chronický únavový syndrom u mužů
Zdroj foto: Shutterstock.com

Léčba chronického únavového syndromu

Vzhledem k tomu, že únava je pro tělo jistý varovný signál, symptomy bychom neměli zlehčovat. Při dlouhotrvající únavě bychom měli pátrat po příčině a pokusit se ji řešit.

Protože na výše uvedená onemocnění existují léky a léčebné postupy, v následujících řádcích se pokusíme shrnout základní svépomocná opatření.

  1. Změna stravovacích návyků. Po velké porci nedělního oběda si nejeden z nás zajde odpočinout na gauč. Objemné, vysokokalorické jídlo tedy není správnou volbou pro člověka, který trpí chronickou únavou. Pro tyto pacienty se doporučuje lehká, pestrá, vyvážená strava. Doporučuje se jíst často a malé porce. V rámci prevence anémie (chudokrevnosti), bychom měli konzumovat maso, vnitřnosti, vejce, ryby, luštěniny, cereálie, ovoce, zeleninudbát o pravidelný pitný režim.
  1. Zvládání stresu, relaxace, dostatečná fyzická aktivita. Je nesmírně důležité, zda umíme odpočívat, relaxovat, eliminovat všechen stres, nahromaděný během dne. Zvládání stresu a těžkých životních situací je nejen prevencí únavy a depresivních poruch, ale i dobrým předpokladem rychlé rekonvalescence. Mějme svoje koníčky, aktivity, které nás těší, sportujme do takové míry, do jaké nám to dovolují naše fyzické předpoklady a věk.
  1. Kvalitní a dostatečný spánek. Dobrý spánek je nezbytnou podmínkou boje proti únavě. Potřeba spánku je však individuální – odvíjí se od věku, stupně aktivity a jiných okolností. Udává se, že průměrnému člověku by mělo stačit 6 – 8 hodin. Jsou však lidé, kterým stačí 5 hodin, ale někteří potřebují 10 – 12 hodin.

Jak si ještě můžeme pomoci?

Na zmírnění únavy často saháme po šálku kávy či silného čaje. Dobrým zdrojem kofeinu jsou však i jiné látky:

  • guarana – výtažky z plodu jihoamerické liány Paullinia cupana,
  • maté – jihoamerický čaj z rostlinky Ilex paraguariensis.

Energetické nápoje a Coca-Colu raději nedoporučujeme, zejména pro obsah některých potenciálně škodlivých látek.

chronický únavový syndrom třezalka
Třezalka (zdroj foto: Shutterstock.com)
  • třezalka (Hypericum perforatum) – buď jako sypaná bylina (na přípravu čaje), anebo jako výtažek účinné látky (ve formě tablet); třezalka se s oblibou využívá při nespavosti a poruchách nálad,
  • echinacea (Echinacea purpurea) – využívá se pro imunostimulační účinek (zejména při virových infekcích),
  • ženšen (Panax ginseng) – používá se jako podpora při nespavosti, zlepšuje paměť a myšlení, soustředěnost, a stimuluje imunitní systém; na trhu je však mnoho preparátů, ve kterých je obsah účinné látky (ženšenu) téměř nulový; zároveň tato léčiva interagují s jinými léčivy; proto bychom měli dbát o jejich správné užívání a raději se poradit s odborníkem,
  • hořčík, zinekQ10.

Závěr

Navzdory všem snahám o maximalizaci našeho výkonu nesmíme zapomínat, že jsme „jen“ lidé, a ne stroje. Proto nemůžeme od našeho těla stále čekat stoprocentní výkon.

Pokud nás větší únava překvapí, řiďme se heslem, „co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra“.

Neboť zítra už může být pozdě.

Zdroje:

  1. NAUZA, M.Únava známá a neznámá. Praha : Centrum klinické imunologie, 1999. 45 s.
  2. MARTÍNKOVÁ, J. a kol: Farmakologie pro studenty zdravotníckych oborů. Grada, 2007, s 380. ISBN 978-80-247-1356-4
  3. http://www.nhs.uk/Conditions/Chronic-fatigue-syndrome/Pages/Symptoms.aspx
  4. LUNGOVÁ, A.: Nutričnm deficitem podmínené anémie. Bakalárska práca. LF MU, 2010

Redakčně upravené a krácené (jam)

Ilustrační fotografie

Napsat komentář